Festival Žakovic Open sa oplatí navštíviť


Trenčianske Bohuslavice sa cez víkend 26. až 28. Júla už po trinásty krát stali miestom stretnutia priateľov dobrej slovenskej hudby. Na Žákovic Open zahralo spolu 18 kapiel. Okrem osvedčených hviezd ako Para, Hex a Vidiek, ktorých hity si zaspievali hádam všetci z niekoľko tisíc navštevníkov, dostali možnosť získať nových poslucháčov aj nováčikovia slovenskej alternatívnej scény.

Začiatok piatkového programu sa niesol v zmesi indierockových a rock’n’roll-ových tónov, o ktoré sa postarala mladá nádejná kapela Walter Schnitzelsson a zabávači z kapely Cpt. Slice. Po nich ponúkli divákom netradičnú zábavu Vrbovskí víťazi na čele s pánom predsedom multiorganizácie KRIAK – húpacim koníkom. Bratia Jobusovci zahrali na pódiu hudbu v štýle „priemyselný folklór“, ktorého sú tvorcami a na Slovensku zároveň jedinými šíriteľmi. Multiinštrumentalisti oblečení v montérkach vystriedali počas predstavenia niekoľko typov vlastnoručne vyrobenených hudobných nástrojov z rúrok, plastových kolien alebo záchodovej nádržky. Ich pesničky o ochrane pri práci, ale aj o práci samotnej ocenili diváci veľkým potleskom. Puding pani Elvisovej to na pódiu odpálili pesničkou mladí chemici. Spolu s nimi spievali ich ďalšie hity ako Hopa hopa, Gramatika či Davaj het aj diváci. Najväčší úspech u divákov však zožala prerobená pesnička Michael Jackson, ktorú PPE venovali Yxovi Dohňanskému. Piatkový headliner, skupina Para, ponúkla fanúšikom zmes starých aj nových pesničiek z posledného albumu „Menšina“. Zatiaľ čo s novými pesničkami sa publikum postupne zoznamovalo, no dobre známe staršie hity spievalo poctivo s nimi. Para sa s divákmi rozlúčila nadupaným hitom Matamatomatahari, ktorý bol tou správnou bodkou na záver. Zoskupenie Billy Barman na čele s Jurajom Podmanickým zo skupiny Cliché a gitaristom Jozefom Vráblom zo skupiny Vetroplach ukázali, že nie sú na pódiu žiadni nováčikovia. Divákov bezproblémov roztancovali pesničkami Stano, Introvert či Cigánska. Po nich vystúpila s čisto anglickými textami pesničiek skupina Lavagance a piatkový program nakoniec zavŕšil veselým electro swingom DJ Matvä.

V sobotu si i napriek horúcemu počasiu našli pod pódiom okruh svojich priaznivcov kapely FishFace, Bad Karma Boy a TrolejBoys. Ani ortuť na teplomere a ani počet divákov neklesol pri žiadnom z nasledujúcich energických vystupení skupín Slniečko či Družina. Avšak už po vystúpení metalovej kapely Čad museli hasiči chladiť rozhorúčených návštevníkov studenou vodou, ktorá všetkým padla vhod. Legenda slovenského hip-hopu Branči Kováč alias Vec potom zarapoval prítomným divákom rýmy o obyčajných veciach zo svojho života alebo aj rýmy o trpkej slovenskej realite. Fanúšikom ponúkol aj niekoľko pesničiek z albumu Stereo Farbo Slepo, ktorý získal titul najlepší album roka 2012 (Radio Head awards). Hudobné stálice festivalu ako sú Vidiek a Hex, ktoré majú za sebou odohraté nespočetné množstvo koncertov na Slovensku, ale aj v zahraničí vedia stále pritiahnuť k pódiu najväčšie množstvo fanúšikov. Dôkazom toho bola aj prítomnosť veľkého počtu spievajúcich starších i mladších ročníkov na ich vystúpeniach. Fanúšikov potešila najmä spoločne odohratá pesnička V piatok podve

er vo veselom vidiekovsko-hexáckom prevedení, za čo si vyslúžili veľký potlesk. Príjemným zakončením festivalu bolo vystúpenie skupín Le Payaco a Korben Dallas so silným neopočúvaným hlasom speváka Juraja Benetina.

Festival Žákovic open nám ako po minulé roky tak aj teraz dokázal, že sa ho oplatí navštíviť. Vie totižto divákom ponúknuť taký mix hudobných žánrov, z ktorého si zaručnene vyberie každý to svoje. Ani fakt, že po štyroch predchádzajúcich ročníkoch bol program len na jednom stagei nikomu neprekážal. Umocnil tak skôr povestnú domácku atmosféru, ktorá je pre mnohých hlavným atribútom najmenšieho slovenského open air festivalu.

Pozrite si reporty zo Žákovic 2012, 2011, alebo 2010.

Text: Hobo
Foto: Black Dog

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.