Žákovic Open je stále rovnaký a to je dobre


Hudobná rozlúčka s Júlom v podaní známych aj menej známych slovenských skupín

Ten, kto si chcel v piatočnom sparnom dni vychutnať orosené pivo, uvoľnenú atmosféru a domácu hudobnú scénu naživo, nemusel byť naraz na troch rôznych miestach. Stačilo byť v správny čas na správnom mieste a to posledný júlový víkend v Trenčianskych Bohuslaviciach. Aspoň takto v krátkosti sa dal charakterizovať tohtoročný už dvanásty ročník hudobného festivalu Žákovic open 2012. Tak ako aj predošlé, aj tento ročník bol zárukou dobrej zábavy, o ktorú sa postarali nielen tradične očakávané výkony headlinerov, ale príjemne prekvapili aj menej známe talenty alternatívnej hudobnej scény.

I napriek vysokým teplotám, prvé piatkové kapely, CPT.SLICE na hlavnom stage-i a WALTER SCHNITZELSSON na FM stage-i , nemali vôbec v úmysle šetriť festivalových návštevníkov. Začali svoje vystúpenia v chytľavom, energickom tóne. Po nich boli zúčastnení už dostatočne tanečne „rozcvičení“ a tak nič nebránilo tomu, aby si precvičili aj hlasivky. A to aj urobili… na jednotku! Ako predloha im poslúžili známe hity od PETRA LIPU a JANY KIRSCHNER. Po nich patril hlavný stage obľúbenej kapele PARA, ktorá fanúšikom, okrem povestného skoku Laskyho do ich náručia, naservírovala aj nové pesničky z ich pripravovaného albumu. Na pódiu nechýbala ani SLOBODNÁ EURÓPA s charizmaticky vyzretým frontmanom Whiskey-im, ktorý všetkým prítomných nalial pohár energie pesničkou Unavený a zničený J . I napriek pokročilejšej nočnej hodine neboli fanúšikovia poslednej piatkovej skupiny VETROPLACH unavení a zničení, ale zostal im ešte dostatok síl na hlasný spevácky doprovod a rôznorodé tanečné kreácie na pesničky Pomoc alebo Láka ma svet. Vystúpenie si tak užila nielen kapela, ale aj fanúšikovia, ktorí svojím potleskom potvrdili, že na dobré sa čakať vyplatilo.

Organizátori festivalu dobre poznajú spôsob, ako majú prebudiť aj tých najväčších spachtošov. Na “skoré” sobotnajšie popoludie pre nich ako budíček namixovali zmes rocku a rock and rollu v podaní JOYRIDE a FROM OUR HANDS. Účastníkom nedopriali oddych ani nasledujúce chytľavé rytmy funku, ktoré im ponúkla skupina ŽENA Z LESOPARKU. Po nich sa už všetci zúčastnení mohli započúvať do silných, osobných textov DOROTY NVOTOVEJ, ktorá na Slovensko okrem nich priniesla aj kus východnej exotiky zosobnenej v talentovaných nepálskych hudobníkoch. Tí svojou energiou, ktorú vložili do vystúpenia, strhli publikum aj menej známymi pesničkami z nového album. Dokázali tak, že zárukou dobrého koncertu nemusia byť len osvedčené hity, ale že jeho kvalitu robí najmä výkon hudobníkov. (Ne)humorne “iní” HAFNER A BEYUZ spolu so ženskou posilou si tiež našli okruh svojich priaznivcov, ktorých poľahky presvedčili o tom, že raj surférov máme na Zlatých pieskoch. Zóna A na čele s netradične oblečeným “motýlikovým” Koňýkom zahrala tradičnú dávku punku. Kapela VIDIEK svojím vystúpením ukázala, že právom patrí medzi stálice slovenskej hudobnej scény. Ich veselý štýl dokázal spojiť ľudí rôznych “hudbovyznaní”, ktorí spoločne spievali jednu pesničku za druhou. Tradične dobrý HEX len umocnil dobrú náladu. Výstupenie POLEMICU a CHIKI LIKI TU-A už však prerušila búrka. I napriek neželaným prestávkam to zablatení fanúšikovia nevzdali a tak ich obe skupiny odmenili dokončenými koncertami.

Hudobným fajnšmekrom poskytol festival počas oboch dní možnosť zoznámiť sa s novými skupinami a ich neopočúvanými skladbami na menšom FM stage-i. Tento rok nám ponúkol naozaj pestrú škálu žánrov od moderného folklóru (DRUŽINA) cez metalovú „nakladačku“ (ČAD) až po indie, ktorý je príznačný najmä pre dnešnú britskú scénu. Nepochybne sa mu však dobre darí aj u nás o čom svedčia aj kvalitné zoskupenia ako PLASTIC SWANS, SWAN BRIDE, THE BRIGHT EYE alebo HUGO D GEN. Nemôžeme zabudnúť ani na skupinu THE LOVELY PIMPS, ktorá sa rozhodla odpútať od „Cliché-ovskej“ tvorby a robiť tak rock and rollovú muziku po svojom, čo dokazujú aj jej jednojazyčné anglické texty pesničiek. Rôznorodými štýlovými fúziami dominovali na FM pódiu KORBEN DALLAS a KASINOS. Mozaiku žánrov doplnila aj rocková skupina GOT BLUE BALLS a netradičné zoskupenie ZLOKOT na čele s rapujúcim Lyrikom.

Vysoká návštevnosť tohtoročného Žákovic open ukázala, že dokáže uspokojiť “hudobné chute” mnohých ľudí. Tí boli ochotní prísť na festival za kvalitnou slovenskou produkciou i keď v jeho programe chýbali akékoľvek zahraničné kapely. Tento fakt v kombinácii s každoročne sa opakujúcou príjemnou atmosférou tak z neho robí obľúbenú letnú destináciu festivalových nadšencov.

©Autori: Zuzana Borárosová, Miroslava Ficová, Kristína Hôrková ©Foto: Black Dog

Viac info na zakovicopen.sk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.