Nájdite s nami vhodné plochy na murálne street art maľby!


Čo je street art?

Pojmom street art označuje výtvarné umenie na verejných miestach. Vzniká zo záujmu umelcov dostať svoju tvorbu do verejného priestoru a ňou komunikovať s okoloidúcim obyvateľom mesta.

Najpozoruhodnejšou street art disciplínou je mural – veľkoplošná maľba na stenách budov. Muralistická maľba sa nevenuje štylizovaniu písma, ako je tomu pri graffiti. Muraly zobrazujú rôzne témy – od abstrakcie až po spoločensky angažované maľby. 

Autori týchto veľkoplošných malieb sú vo veľkej miere rozhľadení a renomovaní výtvarníci, ktorí pristupujú individuálne a s citom k mestu, architektúre a k ľudom žijúcim na mieste, kde mural vytvárajú. Výsledkom sú kvalitné diela prispievajúce k formovaniu originálneho koloritu mesta a zároveň spríjemňujú ľuďom pobyt vo verejných priestoroch.

 

Ako nám môžete pomôcť a zapojiť sa?

Máte pred očami steny, ktoré sú častým terčom vandalov, alebo ste vy osobne majiteľom takej steny? Dajte nám o nich prosím vedieť! Hľadáme najmä väčšie steny, ktoré pôsobia monumentálnym dojmom. Steny, ktoré na seba pútajú pozornosť aj bez maľby a vďaka vhodnému maliarskemu vstupu sa z nich môžu stať hodnotné výtvarne diela, vzácne body na mape mesta.

 

Čo je cieľom projektu a ako to bude vyzerať?

Naším cieľom je zmapovať a skultivovať vhodné steny. Momentálne vytvárame zoznam takýchto stien. Vaše informácie poslúžia pri triedení a výbere vhodných plôch na streetart a tiež nám pomôžu pri získavaní informácii o vlastníckych pomeroch budov. Zameriavame sa hlavne na zmonitorovanie vhodných plôch v Bratislave, avšak sme otvorený návrhom aj v ďalších Slovenských mestách. Pošlite nám svoje tipy prostredníctvom formuláru nižšie.
 
Za príkladmi akoby to mohlo aj u nás vyzerať, nemusíme chodiť ďaleko. Výtvarne hodnotné diela nájdeme v mestách ako Budapešť, Viedeň, Lodž, Kijev a Košice. Pripojme sa k ním! 

 


 

Pomôžte nám nájsť plochy, ktoré sú pre street art ako stvorené. Dajte nám o nich vedieť prostredníctvom dotazníku.

  Predmet

  Vaše meno (povinné)

  Email (povinné)


  Kto je majiteľom vami uvedenej plochy?
  Majiteľom som jaPoznám majiteľa objektu a môžem kontakt sprostredkovaťMajiteľom je mesto BratislavaNepoznám majiteľa


  Adresa, kde sa stena/plocha nachádza:

  Link na adresu google maps alebo streetview:

  Fotka steny (veľkosť súboru max. 2,5 Mb):

  Doplňujúci text: