Star a.k.a. Stopwar: Graffiti writeri by mali rešpektovať nepísané pravidlá

Star a.k.a. Stopwar: Graffiti writeri by mali rešpektovať nepísané pravidlá


Star je graffiti umelec žijúci a tvoriaci v Bratislave. Maľovaniu sa venuje od roku 2000. V článku sa dozviete, ako sa dostal ku graffiti a prečo by writeri mali dodržiavať nepísané pravidlá.

Kedy si sa dostal ku graffiti a čo ta v začiatkoch najviac fascinovalo?

O graffiti som sa začal zaujímať na základnej škole, keď som mal asi 10-11 rokov. Graffiti som vnímal a snažil sa ho vyhľadávať, pretože vtedy neboli grafity všade ako dnes. So spolužiakmi sme chodili pod Lafranconi, Presskam a Lamačský tunel.

To boli miesta, kde bola vtedy „moja graffiti scéna“. Často som sledoval starších chalanov, ktorí už maľovali aktívnejšie ako ja. Vtedy som si len skečoval na papier a tagoval kriedovou fixkou z papiernictva. Mala však hrubý hrot ?

Pamätám si, že sme hľadali spreje u susedov po pivniciach ? Kamarát ma potom zobral k Pyxelovi, kde som si prvý krát kúpil kvalitné spreje. Radosť zo sprejov bola väčšia, ako z mojich prvých výtvorov, no neprestal som.

Si z Bratislavy. Kto patril v začiatkoch k tvojim obľubeným writerom?

Inšpiráciou mi bolo moje okolie. Sledoval som rozbehnutú KGB crew . Ešte keď ulicu ovládal Dares a Wek a samozrejme zakladateľ Smart. Ten je stále mojim vzorom a za to mu veľmi ďakujem! Neskôr som sa dal dokopy s chalanom čo sa prezýval Jack, teraz je to Stoe. Zobral ma do PPG crew.

Môj pseudonym je Star a pred rokom som sa spojil s dlhoročným kamarátom Topwarom, ktorý sa venuje viac skečovaniu ako maľovaniu. Tak vznikol tag STOPWAR. Je to viac menej odkaz k dobe v akej žijeme, vnímam to ako posolstvo.

Aký máš názor na slovenskú graffiti scénu?

Môj názor na scénu je, že tu chýba rešpekt a to nie len zo strany dorastencov. Podľa mňa je to na slovenskej graffiti scéne veľký problém. Spomínam si na dobu, keď sa takýmto jedincom brali spreje. Dokonca aj počas maľovania pri stene. Boli nútení sa pozerať, ako sa maľuje s ich farbami. Vnímam scénu akoby rozdelenú na starých a nových. O tých nových poviem len, že im držím palce.

Starí sú žijúce legendy. V dobe keď začínali oni, neboli také vymoženosti ako sú dnes. Rôzne značky sprejov, odtiene alebo trisky. Dokázali sa vynájsť a robili grafity na vysokej úrovni v dobe, keď väčšina z tých nových nebola ešte na svete. Veľký rešpekt chalanom, čo sa už grafity aktívne nevenujú ale zúčastnili sa na tomto koláči nazývanom slovenské graffiti. Kto si myslí, že pre mňa sú grafity len hobby, ako rybačka, tak si myslí zle. Pre mňa je to súčasť cesty životom a nemám v pláne prestať.

…a čo hovorí Stopwar na legál vs. ilegál?

Na legálnej stene máš viac času a nemusíš sa ničoho báť. Na ulici, či pri vlaku je to o zručnosti. Ilegálny writeri si odo mňa zaslúžia veľký obdiv, že na to vôbec majú gule. V dnešnom svete plnom kamier a rôznych fotopascí stále dokážu namaľovať kvalitne prepracované pieces. Tiež obdivujem dobrý chróm v ulici.

Neuznávam pomaľovanie historických pamiatok a súkromného majetku ako sú autá a rodinné domy. To pre mňa nie je ilegál ale idiot.

Neuznávam pomaľovanie historických pamiatok a súkromného majetku ako sú autá a rodinné domy. To pre mňa nie je ilegál ale idiot. Takže legál vs. ilegál? Pre mňa je to jasné: 1:0 pre legál. Možno ma raz prepne a remízujem 🙂

Maľuješ viac menej legálne steny, ako často sa ti podarí popri práci maľovať a ako dlho ti trvá namaľovať piece?

V poslednej dobe maľujem často. Hlavne cez víkendy trávim veľa času pri stene a snažím sa namaľovať aspoň jednu vec do týždňa. Mal som aj pauzu, našťastie som sa k maľovaniu opäť vrátil. Viem, že toto tempo raz skončí ale dnes to ešte nebude.

Namaľovať vec mi trvá približne 5 hodín. Už sa mi však stalo, že som jeden piece maľoval aj 2 dni. Zohralo v tom rolu počasie a povinnosti. Keďže maľujem legálne, mal som aj strach, či sa neobjaví „polomáčaný skurvyx“ a nezotre môj piece.

Aj to je riziko legálnej steny. Mrzí ma, že to podaktorí berú tak, že „na legále je dovolené maľovať, teda môžem maľovať kde chcem“. Potom si v strede 6 člennej produkcie nájdeš hovno z ulitou a hovoríš si, že to je uhorkový slimák.

Dnes je v móde maľovať divočiny cez prepracovaný piece, ktorý niekoho stál viac peňazí a času, ako dotyčný minie na farby za celý rok. Writeri by mali rešpektovať nepísané pravidlá, ktoré by každý zdravo mysliaci writer mal poznať.

Graffiti video DokeTV feat. Stopwar

Čo si myslíš o spojení sociálnych médií a graffiti?

Ja osobne to vnímam veľmi pozitívne. Ako všetky médiá, aj pri sociálnych médiách ide o zviditeľnenie sa. O to v graffiti ide v prvom rade. Dnes je taká doba, keď namaľuješ nové grafity, tak chceš aby ho videl celý svet. Práve sociálne médiá to umožňujú. Nájdeš ma na Instragrame @stopwar.artist.

Čo plánuješ do blízkej budúcnosti ohľadom svojej tvorby?

Ide zima, budem maľovať plátna a nejaké opustené budovy. Mám novú kameru, takže budem robiť aj videá a na jar by som rád maľoval produkcie. Možno sa podarí aj výlet do zahraničia 🙂

Na záver by som rád pozdravil chlapiny, ktoré si cením, za to že sú stále v hre: Smart, Ruyns, Daor, Dano, Ryža, Rems, Wino, Verm, Bisar, Chlor, Polm, Stoe, Duch, Ewil, Juris a mnoho ďalších BIG UP.

Star a.k.a. Stopwar, ďakujeme za tvoj čas a odpovede 🙂


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.