Michal Ewilone Bajči

Michal Ewilone Bajči – Od graffiti k výtvarnému umeniu


Michal Ewilone Bajči patrí medzi najstarších a najdlhšie pôsobiacich graffiti umelcov na Slovensku.

Pochádza z Nitry, vyrastal však striedavo v Nitre, vo Zvolene a Banskej Bystrici. Maľovať obrazy sprejom na stenu začal už v roku 1996. Do roku 2001 sa zaoberal výhradne graffiti maľbami. Od roku 2003 robí aj airbrush maľovanie a tiež maľuje obrazy na plátna.

V roku 2004 začal študovať grafiku na Akadémií umení v Banskej Bystrici. V tomto čase sa popri štúdiu začal okrem grafity intenzívne zaoberať aj maľbou štetcami. A toho drží dodnes.

Mne sa moje diela páčia v ten moment, keď „to“ vzniká… potom ma to už nezaujíma.

V dnešnej dobe sa okrem spomínaných umeleckých činností venuje aj reliéfom a začína „experimentovať s objektom“. Sochárčina ho veľmi baví, avšak podľa svojho vyjadrenia „je ešte len v začiatkoch“.

Zopár fotiek z Michalovej tvorby

Z graffiti čerpá aj vo svojej dnešnej výtvarnej tvorbe. Používa písmo ako vyjadrovací prostriedok. Baví ho experimentovanie „v oboch smeroch“. Maľovať na plátno veci, ktoré patria na stenu a zase naopak. To čo patrí na plátno, namaľovať na stenu.

Ku graffiti už nemá čo povedať

Graffiti mu príde po tých rokoch maľovania, keď vyskúšal všemožné techniky, obmedzené v samej svojej podstate. Graffiti ho stále baví ale … „keď dám piece na stenu, môže obsahovať hlbokú filozofiu, ale nikto to tam nikdy neuvidí“. Tiež ho nebaví opakovanie sa, čo sa mu za tie roky pri maľovaní graffiti stále stáva. Keď dlhšie obdobie maľuje iba graffiti, prídu mu jeho maľby na jedno kopyto. To je jeden z dôvodov, prečo sa pozerá za grafity.

…čím dlhšie sa venujem graffiti, tým viac sa neviem zbaviť pocitu, že ku graffiti nemám čo povedať.

Ľudia na jeho výstavy reagujú pozitívne

Pri výstavách spolupracuje s historičkou umenia Evou Dénesovou, ktorá ho zobrala „na palubu“ a stojí za väčšinou jeho výstav. Jeho diela ste mohli vidieť vystavené viac krát v Bratislave aj v iných slovenských mestách. V zahraničí už vystavoval v Maďarsku a minulý rok aj v Českej republike.

Nikto nečaká, že sa graffiti môže chovať inak ako nečitateľné nápisy. Keď to vidia v galérií a dostanú k obrazom aj výklad, sú prekvapení, aka filozófia sa môže skrývať za obyčajným tagom.

Video Vernisáž diel grafiti, ktoré vytvoril Michal Ewilone Bajči

Budúcnosť je štúdium a makať na sebe

Michal v budúcnosti plánuje čo najviac času venovať voľnej tvorbe a štúdiu výtvarných techník, ktoré ho veľmi zaujímajú. Inšpiráciu pre svoju dnešnú kreatívnu tvorbu čerpá aj z filozófie. Michal žije kúsok od Bratislavy a pracuje ako výtvarník na voľnej nohe. Živia ho maľby, graffiti zákazky a umelecké workshopy na rôznych eventoch. Tiež predáva svoje autorské diela.


Zaujíma vás graffiti a street art?

Chcete si nechať namaľovať graffiti na zákazku? V tomto článku o tom píšeme viac.
Pozrite si miesto, kde sa v Bratislave môže legálne maľovať graffiti.
Ako vzniká graffiti maľba? Máme pre vás článok ako na to.
Zopár fotiek z graffiti jamu v Bratislave


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.