Smart DMS-KGB: Som vďačný za to, že sa ľuďom páči čo robím


Smart je dnes stabilná postava slovenskej hip-hopovej scény.

Maľovaniu sa venuje s menšími prestávkami už viac ako 20 rokov a patrí medzi najstarších aktívnych writerov v Bratislave. Okrem toho tvorí hudbu, hlavne pre rapovú skupinu DMS, s ktorou má na konte viacero albumov. V článku nižšie nám odhalí svoje začiatky v hip hope a tiež „tajomstvo výroby“ rapového beatu!

Tomáš, povedz nám prosím ťa, ako si sa dostal k maľovaniu graffiti?

Je to už viac ako 20 rokov čo som stým začal. Mal som však aj niekoľkoročné pauzy. Som tuším najstarší aktívny writer v Bratislave a ak náhodou nie som, tak nakoniec budem 🙂

Maľovanie ma oslovilo v roku 1995. Vtedy som našiel na stene na ihrisku v Dúbravke graffiti od Slimera (CBC crew). V Bratislave moc graffiti neboli. Bolo to niečo nové. Šedé paneláky by som prirovnal k Dácii a farebnú pomaľovanú stenu k červenému Porsche. Tak som s kamarátom Daresom začal skúšať tagy, kupovať si cans (spreje) a rok nato som namaľoval svoj prvý piece Smart.


To bol úvod a inšpirácia k tomu ako som sa začal venovať graffiti. V tých začiatkoch ma štýlovo najviac ovplyvnil Skor z WHC crew. On bol tiež z Bratislavskej Dúbravky, tak ako ja. Neskôr som založil KGB crew a dnešná zostava je Ja, Separ, Ruyns a Rems.

A čo hudba, ako si sa dostal k tvoreniu hudby?

Počúvanie hudby ma fascinovalo veľmi skoro. Vždy, keď som mal voľný čas, zapol som MTV. Vtedy vlastne ani nič iné nebolo. Veľa mladých ľudí to nevie, avšak kedysi boli požičovne aj na hudobné nosiče. To bola divočina 😀

Prvý rap, ktorý som počul bol Cypress Hill a track Insane in the brain. Ten vyšiel v roku 1993. Vždy som počúval rôzne hudobné žánre. Robím tak aj dnes. Rap bol však na prvom mieste. Takto prešlo zopár rokov a mi sme si ulietavali na Wu-Tang, Mobb Deep alebo Das EFX.

Pamätám si, že som vtedy išiel s crewmanom v autobuse, smer Lafranconi, pozrieť sa, čo je nové namaľované pod mostom. Týpek mi dal do ucha sluchátko a tam hral inštrumentál Triumph od Wu-Tang Clan, a že… jeho spolužiak zo strednej rapuje s kamošmi.

Bol som dosť „doje*aný“ z toho. Dovtedy som poznal iba rap z USA. Rap v slovenskom jazyku sa mi zdal divný. Nejak som to nepobral. Bol to inak Dena spolu s ostatnými z Drvivej Menšiny.

Čo sa týka beatmakingu, k tomu som sa dostal okolo roku 2005. V tej dobe sme trávili veľa času u Dameho. On mal v PC spotený Ejay a časom niekto priniesol software na tvorenie hudby (Reason 2 – tuším to bol Separ alebo Rems). Kedže som nemal vlastný PC, prvý rok som sa učil u Dameho.

Moja prvá výraznejšia produkcia bola hudba pre track Kerky s 2H+. Ľudia pripisovali tento beat skôr Deryckovi. On ho vlastne len doaranžoval. V roku 2007 sme sa stali členmi Gramo Rokkaz a v 2008 vyšiel náš prvý nosič DMS – Teraz už naozaj (EP).

Ako tvoríš beaty a ako vzniká v tvojom prípade rapová skladba?

Aktuálne (august 2016) mám stále software Reason 3 a vždy som k tomu používal na strihanie samplov Acid 5.0. Najnovšie používam aj Cubase 5 a hardware Yamaha Mx61.

Beats robím buď, že hlavný je sampel, ktorý si nájdem a upravím alebo si zložím niečo z VST (Virtual software technology). Na hrané veci používam skoro vždy Cubase a dorábam v Reasone. Tracky s DMS alebo vlastne s hocikým, kto ma osloví, prebehnú tak, že interpretovi naposielam ukážky.

Keď ho niečo zaujme, pošlem mu natiahnutú verziu na písanie tracku a bpm, aby to nemuseli v štúdiu lúštiť. Obratom dostanem demo nahrávku a akapelu na aranžovanie skladby. Následne posielam náhľady a komunikujem s konkrétnym človekom, až sa dopracujeme k finálu skladby. Potom klasicky pošlem tú hudbu tzv. po stopách vo .wav formáte na final mix a mastering a hotovo.

Koľko času ti trvá vyprodukovať beat / track?

Je to individuálne. Kedysi som dokázal spraviť aj tri beats za deň. Teda ak som našiel tri vhodné sample. V tej dobe som veril, že taký beat stačí a nešiel som viac do hĺbky.

Vela ľudi nevie, že ja som zo začiatku veľmi nesamploval. Skôr ma ťahalo do New Schoolu. Vtedy ľudia viac brali tie klasickejšie hudby. Hlavne v časoch Gramo Rokkaz. Dnes si dávam na produkcií viac záležať, viac sa s tým „serem“. Celkovo hrané veci bez samplu trvajú na výrobu dlhšie. Niekedy mám niečo v hlave a ide to akoby samo.

Príklad na našom poslednom albume DMS – MMXV. Mal som 10 dní na aranžovanie 10-tich skladieb. Celkom psycho. Po 5-tich dňoch aranžovania som dostal nápad a spravil som za 2 hodiny beat a poslal chalanom. Dosrali sa z toho beatu a tak vzniklo v deadline čase na album ešte aj Outro!

Včera som spravil napríklad hudbu, ktorej základný Loop mi trval asi pol hodinu. Nakoniec som pri nej strávil dalšie dve hodiny. Fakt neviem, aký čas potrebujem na beat. Viem, že som to dal aj za 3 hodiny dokopy aj s aranžmánom a iná vec zase mohla trvať aj 8-10 hodín.

DMS je populárna zostavička na slovenskej hip hopovej scéne. Ako je to s popularitou, spoznávajú ťa ľudia na ulici?

Mám rád fame. Je to dôsledok toho, že robíš niečo dobre a to je vlastne základ vo všetkom. Ja ako beatmaker nemám až takú pozornosť. Stále častejšie ma však ľudia spoznávajú a oslovujú na ulici a chcú sa so mnou odfotiť. Mrte to cením a som vďačný za to, že sa ľudom páči čo robím. Neviem ako by som to bral, keby som bol na Separovom mieste posledné dva roky 😀

Smart DMS – produkcie rapových skladieb

DMS [+ Termanology & DJ Metys] ► Žijem svoj sen [prod. Smart]

Paulie Garand – Klid (prod.Smart) *Oficiální videoklip*

DMS – INTRO prod. Smart |OFFICIAL VIDEO|

Skaparelli flow feat. Separ – Za cenu fejmu (prod. Smart) skrece/wordcut DjMetys

Separ – Show Must Go On 4 |OFFICIAL VIDEO| Prod. Smart

Aké máš plány do buducnosti s graffiti a hudbou?

Co sa týka graffiti, tak na moje pomery odkedy vyšiel náš posledný album DMS MMXV maľujem dosť. Viem, že príde útlm, ale to sa stáva vždy. Maľovanie ma tak skoro neprejde lebo je to pre mňa niečo ako oddych a vypnutie.

Takisto aj hudba. Pokiaľ by som oddnes už nikomu nedal hudbu resp. keby ma nikto už neoslovil, tak ju budem robiť dovtedy kým sa bude dať. Uvidíme či budem hrdina, keď príde napríklad prvé dieťa 😀

Tomáš, ďakujeme za tvoj čas a odpovede.

Sleduj Facebook Smart DMS alebo jeho Instagram a budeš vedieť čo sa deje!


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.