Daor a Senior nielen o Show Must Go On


Čaute chalani, v októbri vychádza tretie pokračovanie nekompromisného videa Show Must Go On. Dovoľte mi preto na úvod poprosiť vás o stručné info a technické údaje o obsahu DVD, na ktoré sa už mnohí tešíme.
Senior: Čau Miro. Náklad bude 2000ks. Čo sa hudby týka by som vypichol Fattea, ten tam bude mať úplne neľudské sounds! Strihalo to jedno šikovné chalanisko _Crot a jedno menej šikovné, ale rozdiel dúfam ani nepoznáš. Japan part strihal Brovar z Prahy.
Daor: Chceli by sme aby video malo tak okolo 60 minút + nejaké bonusy. Hudba je od rôznych interpretov… napr. od Opaka, Dameho a Smarta z Gramo Rokkaz atď.

Kto vymyslel názov Show Must Go On? Myslím, že absolútne vystihuje váš prístup k veci.
D: Názov vymyslel člen RCLS – Rofd … áno je to výstižný názov. Je to aj moje životné krédo.
S: Hej vystihuje, to pravdu kážeš.

DVD malo byť už skôr. Prečo zdržanie?
S: Nemal to kto strihnúť. Tupé nožničky mali chlapci, tupé.
D: Hľadali sme strihačov. Viacerí odmietli kvôli nedostatku času a niektorým trvalo vyše roka postrihať niečo.

Ako dlho sa zbieral materiál a ostalo niečo, čo sa nakoniec nepoužilo?
S: Pár vlakových akcii nepoužijeme, lebo tam chceme hlavne metro. Vlaky už vlastne ani netočíme, však koho to zaujíma.
D: Materiál je za posledné 4 roky. Je veľa čo sa nepoužilo. Napríklad všetky zábery čo sme mali z Ruska a staršie z Ukrajiny sme dali Ekinovi do Budapešti na video PAPAS 2.

Čerpáte pre SMGO nápady aj z iných videí, alebo si „iba“ reportážne dokumentujete vlastné zážitky a ponúkate ich faúšikom?
S: Nemám práveže moc napozerané iné graff videá, takže odtiaľ nie. Ak ma má niečo niekde osloviť, tak je to skôr v klipoch alebo reklame. Ale to hovorím o postprodukcii. Hrubý materiál je náš pohľad na vec. Človek, ktorý to točí, zachytí to čo sa práve odohráva. Ako moc zaujímavé veci zažijeme, tak dobré to video bude… nie viac ani menej.
D: Máme určité predstavy ako by malo video vypadať. Vždy chceme ukázať časť krajiny, ktorú sme navštívili. Potom rôzne „enteringy“ do spotov-yardov. A samozrejme samotné maľovanie. Ulietavame si na rôznych vtipných ľuďoch, ktorých v hojnom počte stretávame po svete… a samozrejme nesmieme zabudnúť na krásne ženy.

Zo začiatku si každý počíta svoje „úlovky“, robíte to ešte stále aj vy, alebo to už nemá pre vás význam a ide skôr o pocit a pokiaľ možno kvalitný záznam-fotku ?!
S: Ja som si dosť skoro prestal počítať veci, prišlo mi to poloúbohé. Vždy sme sa porovnávali so západnou Európou a nie so Slovenskom. Rozdiely v kvantite tam boli tak veľké, že zarátať si týždenne tie 2 panely a pritom vedieť ze Nemec si ich dal 7, ma skôr privádzalo do depresívnych stavov, ako by som sa radoval z nejakých svojich čísiel. Je to samozrejme o možnostiach, ktoré majú tam a aké máme, alebo lepšie povedané sme vtedy mali my tu. Neporovnateľné. To sme sa ale teraz preniesli o veľa rokov naspäť. Dnes ak si niečo niekto počíta, tak metrosystémy. Na tom si tiež nejak moc nezakladám napriek tomu že ich nemám zrovna málo.
D: Panely si nepočítajú všetci, ale rátame si metrosystémy. To je celosvetový hon na to kto dal koľko metrosystémov. Znamená to v skratke to, že si writeri robia čiarky koľko rozličných miest kde je metro urobili… a najlepší tromf je keď ho dáte prvý. Čo je ťažké pri takom množstve writerov.

Ste obaja reprezentanti striktnej graffiti školy. Ako vnímate Street art a vôbec akademickú vetvu, ktorá sa zapojila a začína prejavovať v konceptoch?
S: Streetart ocením keď má super nápad, alebo super miesto. Keď má oboje, je to paráda. Super miesto len ťažko môže mať streetart na legálnej zóne. Tam to proste nefunguje a je úplne mimo robiť ho tam. Inak nemám nič proti chlapcom a dievčatkám so štetcami v rukách a hlavou tak blízko steny, že o jej štruktúre rozprávajú zo sna. Kedysi by sa volali maliari, dnes sú to streetartisti. Nech maľujú zaujímavé veci a ja im rád tie štetce nepolámem, budem to rešpektovať. Sloboda prejavu a mier!
D: Mne je len smutno, že ľudí viac zaujíma streetart ako graffiti. My sme vandali a oni sú „umelci“. Mne sa páči málo streetartu, väčšina iba kopíruje. Ale sú to umelci, však je to asi veľmi ťažké streknúť niečo cez šablónku. Iba máloktoré sú originálne s dobrou myšlienkou.

Patria podľa vás graffiti do galérií a kníh o „oficiálnom umení“ ?
S: Tam patria hlavne ilegálne graffiti. Nemrv sa, poviem ti prečo. Za umenie hlavne pokladám namaľovať dobré graffiti v zlých podmienkach. Zlé podmienky znamenajú napr. nedostatok času, svetla, stres, zima alebo naopak extra teplo, konštantné ohrozovanie zdravia alebo života, prípadne slobody. Keď z tohto vznikne fajn piece, je to pre mňa umenie a cením ho viac ako 20 stien v hall of fame. Dnes existuje obrovské množstvo writers čo vedia namalovať krásne graffiti. To ale neznamená, že je to umenie. Sám neviem či je. Je?
D: Ja osobne si myslím, že graffiti patria všade, je jedno či do galérií alebo na vlaky. Som smutný z toho, že sa tu nerobí viac graffiti vernisáží, tak ako na západe. Sú tu viacerí čo dokážu ponúknuť kruté veci, poviem iba pár: Ulmo, Derick, Verm, Bisar, Tove a ďalší …

Pre mňa osobne ste predstaviteľmi „world famous“. Každý kto začína maľovať graffs, alebo sa im už nejaký čas venuje pozná pojem king a vôbec mená, ktoré sa (vďaka štýlu, kvalite, kvantite, vytrvalosti …) stali známymi a uznávanými. Cítite sa byť rešpektovaní v „graffiti svete“, alebo o to nejde a idete si svoje = show must go on?
S: Kto tvrdí, že v graffiti vôbec nejde o to aby tvoje veci poznalo čo najviac ľudí a mal si za to rešpekt, nevie o čom graffiti sú. Presne tak to kedysi začalo. Písať všade, čo najviac, najlepšie, najkrajšie, najzaujímavejšie, najfarebnejšie, najväčšie. „Its just pushing ya name taken from somewhere and theres nothing behind it“. Takže odpoveď je áno.
D: Určite ide aj o ten rešpekt, inak by si ľudia nekupovali Show Must Go On. Ale veľa krát je to skôr o kamarátskych vzťahoch. Aj podľa toho si vyberáme veľa krát destinácie. Začiatkom roka som bol v Austrálii, kde som sa na akcii stretol s writermi a oni ma poznali. Samozrejme nie osobne. Napríklad aj cez tú story z Japonska. Už sa v mestách ale nerieši kto je KING… ale kto je aktívny, kto je train bomber a kto metro hunter… my sme aj metro hunters.

Príde mi to, že ste doslova pomaľovali už celý svet. Máte ešte nesplnený sen?
S: Ešte je toho veľa kde som nebol. Pomaly si tie destinácie odškrtávame, nejaké graffiti sny som si už pospĺňal a nejaké plánujem splniť. Z bezpečnostných dôvodov ti o nich neporozprávam, ale radi by sme to tam prežili bez ujmy. Ide o krajiny, ktoré ma zaujímajú aj ako turistu, nielen ako writera.
D: Boli sme všelikde, to je pravda, ale ešte zďaleka sme nedali všetko. Z toho vyplýva, že máme veľa nesplnených snov. Napr. USA, CHINA, S. KOREA, J. AMERIKA atď.

Daor o tebe sa všeobecne vie, že si „gurmán“. Obligátne „Máš tangá?“ poznajú mnohé … otázka znie preto jednoducho – do huby alebo do riti?
D: No tak tangá musia mať, ak sú pekné. Teraz je trend sa vyhovárať na to, že to nie je už v móde. Ale to iba kvôli tomu, lebo priberanie je v móde. A nikto nechce vidieť tangá na 70 kilovej holke. A dokonca ani ona sama nie. A z riti do huby … a vždy čistý do piče. Tak to má byť.

Hehe pekné hovado … zmením tému. Ste hrdí na Slovensko, alebo lokálpatrioti? Pýtam sa kvôli faktu, že cez graffiti robíte vo svete častokrát silnejší reprezent ako niektorí politici..
S: Som hrdý na Slovákov, ktorí kvalitne reprezentujú Slovensko v zahraničí, nech robia čokoľvek. Nato že sme tak malá a pridusená krajina, sa o našom graffs docela vo svete vie. Takže medzi ľuďmi čo sledujú túto kultúru si reprezent ideme. Dosť však pochybujem o tom, že sme zanechali v určitých krajinách lepší dojem než nejaký náš politik. Určite sme narobili väčší rozruch, o tom nepochybujem, ale reprezent v pozitívnom slova zmysle neprebehol. Zo Slovákov čo tvoria toto Slovensko mi je ale väčšinou na grcanie, nie som patriot.
D: Hrdý na Slovensko? Akurát počas majstrovstiev sveta v hokeji. Skôr si myslím, že to tu bude ešte veľmi zlé, čo sa týka medziľudských vzťahov. Bohužiaľ táto krajina je plná ľudí sebeckých a intrigánov, ale i napriek tomu mám veľa kamarátov. Ale je ťažké nájsť niekoho komu môžeš veriť a má tak isto chorú hlavičku ako ty a robí to isté sick hobby. Musí ti ten človek sadnúť aby si s ním mohol cestovať. Ako Senior, spolu sme nacestovali mrte veľa a dúfam, že ešte nacestujeme. Politici sú banda chujov, oni reprezentujú akurát tak svoje záujmy. My sa snažíme veľa krát zviditeľniť našu maličkú krajinu. A osobne si myslím, že nám to ide. Ale je to zásluha viacerých napr. dlhoročný masér vagónov doma a v zahraničí Derick a trošku mladší masér Dano. Teraz už aj najmladší Grybs, Lars, Soel…

Kedy naposledy ste zahnali vy ochrankára a kedy naopak on vás?
S: Snažíme sa do takejto situácie hlavne nedostať. Nejak tomu predísť. Díky ide našim čekerom! Nezahnali sme tento rok nikoho, ale veľa krát si to sám rozmyslel a buď prestal utekať keď videl že my nebežíme, alebo ich prítomnosť v yarde mala skôr „karhací“ než represívny charakter. V dnešnej skazenej dobe už nie je tak vzácne maľovať za prítomnosti bezmocných securitas.) Ale to len v niektorých krajinách. Svet je zlý … ti vravím.
D: No nestáva sa to často, že my zaženieme security. Ale keď to príde tak je to zaručená sranda a tá môže skončiť v pohode, ale naopak veľkým problémom. Naposledy sme zahnali minulý rok v Aténach s Danom, Opakom z Paríža a ďalšími hyenami z Európy. A vďaka našim dobrým a vždy užitočným očiam oni nás tiež minulý rok. Už mi to chýba. Viac sa nabehám na MHD.

Čo hovoria frajerky na neustále travels? Šukali ste už v yarde?
S: Už je dohovorené. Yebať v yarde je klasika. V prvej triede treba, tam je koberec.
D: Frajerka nie je moc nadšená z toho, že mi to v hlavičke klepoce a maľujem tie vagóny. Mňa to ale baví tak ako baví baby nakupovanie, teda asi ešte viac. A áno šukal som v yarde. Šukal by som všade.

Viete cca koľko peňazí išlo za tie roky do graffiti z vašich rúk?
S: Neviem, ale dosť veľa ak rátam aj pokuty a právnikov. Ale všetko som si vybral naspäť aj s úrokmi. Nenechám ja nikomu ništ:)
D: Veľmi dobrá otázka tiež by som to rád vedel a ešte jednu, akú som urobil celkovú škodu po zrátaní všetkých panelov, tagov, bombingov a prosto všetkého čo som za svoju kariéru dal, všade okolo sveta. Ale odpoveď radšej asi ani nechcem. Ani na jednu otázku. Ale taký byt som už asi prestriekal. A tie škody to sa nedá povedať, v každej krajine im to jebe inak na hlavičku a inak si vymyslia tie sumy. Vyčistenie jedného panela nemôže stáť 3000€, za 324€ by som im to vyčistil.

Aké máte dnes spomienky na svoje graff začiatky? Zaspomínate si niekedy z nostalgie?
S: Pred nejakým časom mi poslal Derick naskenované staré fotky úplne prvých SPKčiek. Chytil som silný nostalgický záchvat, triaslo ma na zemi a videl som sa akoby z vtáčej perspektívy. Bol to mocný zážitok! Kedysi som bral „fiti“ ako lifestyle. Dnes je to už len hobby. Akokoľvek striktné, ale fakt len hobby. Nostalgia ma chytá aj keď vidím s akou energiou a výdržou do toho idú mladí chalani z SWR. Ako keby som videl seba pred ja neviem šiestimi rokmi. Snáď im to vydrží_pozdravujem. (Súhlasím a držím palec aj ja – pozn.red.)
D: Veľmi často spomíname na začiatky, je to už hodne dlho. Veľa vecí by som urobil inak. Viac by som šukal v yardoch hahaha. Boli to krásne časy. Mladý si iba raz, uži si to.

Váš tip pre začínajúcich writerov?
S: Veľa si kreslite. Nesnažte sa hlavne pre toho boha o nič prevratné a nové, lebo to skončí fekálne. Jednoduché tvary a prevedenie. Porovnávajte sa s najlepšími, nie s horšími. A nech vám nejaší v tých strapatých hlavičkách, dajte pozor kam striekate. Nechovajte sa hlúpo, to nikam nevedie… len k facke.
D: Nekopírujte toľko Dericka , Seniora atď. je to vidno. Viac „scatchujte“, kúpte si časáky nezabije vás to. Sú tam zaujímavé veci a štýly. A poslúchajte starších writerov, chceme vám pomôcť aj váš čas dôjde. Ako napr. SWR crew a iní. Nech vám to strieka a taguje.

Na záver späť k DVD. Kedy vyjde a kedy bude krst?
S: Release party bude 21.10.11 v Bateliéri na Továrenskej 14 v Bratislave. Budú tam Gramo Rokkaz a Idea s Fatteom, odpremiérujeme video. Klub prechádza nejakými zmenami, bude to tam celé trochu iné, vylepšené. Prebehne tam jam, priamo na budovu sa bude drbac. Vnútri sa bude rapovať a frotériť. Pozvaní sú všetci čikani, baby len v legínach a na šteklách. Tajní fízly dostanú na bráne cezpiču. Na jame sa bude fetovať lepidlo z veľkého kýbla. Pozývam všetkých čo majú radi graffiti, rap, jägermeistra a hyenyzmus. Ja neprídem ))
D: DVD vyjde 21.10.2011 a zároveň sa bude konať behom dňa malý graffiti jam, večer párty, krst plus rapery. Všetci ste vítaní!

Vždy čerstvé info hľadaj tu Show Must Go On

We ship Graffiti DVD Show Must Go On all over the world! For international orders, visit our online shop Show Must Go On 3 – Graffiti DVD. Thank you.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.