SLAM POETRY


Súťažiť v poézii je oxymoron. Tie slová si protirečia: súťažiť a poézia. Poézia je predsa všetko možné, len nie súťaž. Ale snažia sa nás presvedčiť o opaku. Že ono sa to dá, stretnúť sa a porovnávať – rýmami, veršami, slovom. To je vraj mocnejšie ako meč. Meč ale viac bolí.

Už druhýkrát sa nadšenci „bojovne naladenej“ poézie stretli v bratislavskej kaviarni Kút. Bolo to stretnutie milé, aj keď tento rok akosi nevyšlo na rapperov. Škoda, chýbal tomu ďalší rozmer – taký ten ľudí, ktorí si z hlavy pôjdu rapový freestyle. Nechcem tvrdiť, že všetci v Kúte išli z papiera, pripravene, no išli tak skoro všetci. Chápem, že slam poetry je najmä poetry. A chápem, že nikto nepovedal, že tá poézia musí vznikať priamo na mieste. Ale je trochu škoda, že tento raz na mieste prakticky nevznikala.

Vznikla však atmosféra a dôkaz, že poézia dávno nie je mŕtva. Len by bolo možno načase pouvažovať, že Kút asi nie je najideálnejšie miesto. Slam poetry kaviareň prerástla a tlačiť sa v jej relatívne malom priestore je nič moc. Mňa hra na „androšov“ nebaví (a to nekomentujem, že sa potom prakticky nedá fotiť).

Každopádne, bratislavská časť Slam Poetry 2008 bola aj tento rok zábavná, milá a rozkošná. Milá vtedy, keď poéziu „tukali a pjonikali“, rozkošná vtedy, keď Paľo Čejka vytiahol (legendárny) čierny notes. A obligátne vyhral, čo všetci tak trochu tušili už vopred.

Slam teda pokračuje rovnako ako minulý rok na Pohode. Malo by sa dokonca súťažiť. Nuž, som zvedavý. Prísť pozrieť sa prídem …

Fotky, Text: Smoet

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *