Wulgarny Luzer – Nepochopeny


Recenzia albumu Wulgarny Luzer CD Nepochopeny

Povedzme si to narovinu, Luzer je alternatíva. Nie underground, underground je len alibistická výhovorka najmä pre kapely, ktoré sú jednoducho zlé. Alternatíva však znamená, že sa v čomsi líšite, robíte to inak, robíte to tvrdohlavo, no predovšetkým, snažíte sa v tom byť dobrý a zlepšovať sa. Ak niečo pre mňa stelesňuje záhorácku bandu Rap Sektor, je to práve toto.

„Vyrastal sem v Senici, proto nehovorim, ale ríkam.“

Povedzme si to narovinu druhý raz: Sedláci či Rap Sektor nezačali najlepšie. Zlá hudba, nezaujímavý rap, ktorý sa síce pokúšal robiť veci inak, no robil ich akurát tak nedokonalo. Vždy tam ale bol nejaký obsah. Napriek tomu, že počúvať ich bolo vcelku utrpenie, a že táto stigma sa s chalanmi tiahne dodnes.

Ich inštrumenty sú totiž všetko iné, len nie páčivé. Som ochotný pripustiť, že to je môj problém a jednoducho mám inú predstavu o dobrej hudbe. Napriek tomu, či práve preto: možno je pravda, že beaty úmyselne rezignovali na trendy (a kryštálový zvuk), no tým rezignovaním väčšinou len ospravedlňujú to, že sú nudné. Ak by som Nepochopenemu albumu (EP?) mal niečo vytknúť, je to presne toto.

Stále sa mi to počúva relatívne ťažko, pretože tie inštrumenty ma nedokážu chytiť pod krk a prinútiť ich rotovať dookola. Ak to však prekusnete a uvedomíte si, že tie beaty vlastne už nevadia natoľko, ako vadievali v minulosti, ba občas aj bavia (keď ich produkuje napríklad Grazzel alebo keď je to remix Spatky), zrazu zistíte, že Nepochopeny je jedno zaujímavé CD, pri ktorom neľutujete čas ani ilúzie, ktoré jeho vypočutie stoja.

„Už sem si zvykel, že je Zem gulatá, že nekerí rapový fans sa chovajú jak sproste telatá.“

Polospittujúci Luzer totiž predovšetkým rozpráva. Ak má byť hip-hop zrkadlom života, v ktorom sa s väčšou, menšou a dúfam najmä so žiadnou nadsádzkou rozprávajú emócie, potom Nepochopeny toto všetko spĺňa. Aspoň pre mňa. Ale musím upozorniť, počúvanie chce istú dávku trpezlivosti. A ísť predovšetkým po texte.

Napriek povedanému mám pocit, že Luzer, rovnako ako ďalší Sedláci, má cieľovku medzi relatívne malou skupinou priaznivcov a bláznov, ktorých už nebaví koncentrovaný a kondenzovaný bezvýraz slovenského rapu. Aj keď, povedzme okrem A aj B, domáci hip-hop začína byť po dlhšom čase zase ako tak zaujímavý.

Ak teda práve nespolupracuje s Pio, ako v prípade tohto nosiča. Možno to už vyzerá, že som proti Pio zaujatý, no nie je to pravda. Ale EuroDelov part znie, akoby ho písal päť minút predtým, ako niekto zapol červené svetlo v štúdiu. A znie tak, akoby Del rapoval po ôsmych vodkách a piatich pivách. Ak je to úmysel, nevydaril sa. Namiesto originálneho prejavu (ktorý je všeličo, len nie originálny) je to skôr zívanie do beatu. Vtedy ničí depresia mňa.

„Bereš hip-hop jak zbalit babu, ja na to z výšky jebem. To su tie rozdíly.(…) Je sranda sledovat debilitu mladých typú, počúva len slovenský rap a komplet oblečený do G-unitu.“

Pravdu povediac, Nepochopeny sa mi v istom zmysle páči. No celkom by ma zaujímalo, ako by Wulgarny Luzer znel, keby mu hudbu produkoval napríklad taký Gebod. Každopádne, ak hľadáte hip-hop, ktorý má v poslednom čase nejaký väčší zmysle počúvať a v záplave práve vyjdených a plánovaných sóloviek sa vám nechce potkýnať s mikroskopom, z kopy vytiahnite Modré Hory, Danosťove EP a CD Nepochopeny Wulgarneho Luzra. Chybu ani v jednom prípade neurobíte.

„A zbytek je hip, kerému chýba hop.“

www.myspace.com/nepochopenyluzer

Tracklist k CD Nepochopeny (TM Rekorc – 2008)

1. Nepochopený feat. Gulos Potrok & „g“ & DJ Spinhandz
2. 2 Lude
3. Zvyk feat. SEdlaci
4. 100dola
5. Urob Si Sam feat. EuroDel/PIO Squad
6. Nakopavam Rap feat. T-peg
7. Depresia
8. dcl feat. SEdlaci
9. Uprostred Panelaku feat. DJ Spinhandz
10. INI Nazor – Spatky
11. 11 eSeNeRemix

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *