album dms_2015

DMS – MMXV recenzia albumu


Album, ktorý uzrel svetlo sveta ešte v roku 2015 splnil snáď všetky očakávania fanúšikov a navýšil nový level. DMS pomenovalo album práve podľa roku 2015 – MMXV.

DMS-MMXV-ALBUM

 

Na novej doske od DMS nájdeme 18 trackov, z ktorých prvé zverejnené bolo INTRO aj s videom a spustením predobjednávok albumu. Bolo ich však toľko, že sa ako jeden z mála albumov vypredal ešte predtým, než sme ho mohli mať v podobe nosiču. Úvodný track je viac menej taký úlet, ktorý sa v skutku úspešne podaril a má mnoho pozitívnych ohlasov. Vo videoklipe sa objavili aj známe tváre z televízie ako Majster N alebo aj moderátor Sajfa. DMS vydali prvý videoklip na INTRO, čo naozaj nebýva zvykom. Zatiaľ čo mnohí iní interpreti ho vydajú na svoj najúspešnejší a najznámejší track tak musíme uznať, že spravili niečo nové a odvážne.

K spomínaným 18 skladbám si určite pripomenieme mená, ktoré tam figurujú. Chalani z DMS si nechali miesto aj pre iných borcov, ktorí tomu dodávajú ešte lepší šmrnc. Objavili sa tam napríklad Vladimír 518 v skladbe Už mám dosť, Pil C v Idem C, Tina/MiniMo vo viacerých skladbách a k tomu vo viacerých podobách, LUZA a Strapo. Okrem featov rapperov tu máme aj produkcie nie len od Smart-a, ale aj od producentov ako Homiebeats, Kaapo, Deryck, Specialbeats a takmer na každom známom albume zjavujúci sa DJ Wich.

Aký je rozdiel medzi dvomi menami: Tina a MiniMo? Áno, ako ste si podľa hlasu mohli povšimnúť, jedná sa o jednu a tú istú osobu, ktorá pod menom Tina figuruje ako speváčka a pod MiniMo ako rapperka. Okrem 3 skalných členov skupiny môžeme povedať, že Separova žena je 4tým členom DMS. Nový album nám prináša aj túto príjemnú zmenu, ktorá podľa môjho názoru určite nie je krok do neznáma ale práve naopak, skvelý progres.

Od Intra k Rapu

Hneď druhá skladba sa volá JE TO LEN RAP, z ktorej názvu hneď vieme pochopiť, že rap nie je všetko čo sa v ich živote deje. Hrá síce podstatnú rolu v ich životoch, ale sú aj dôležitejšie veci. Ja som túto vec pochopil z časti aj ako odkaz pre zakomplexovaných hejterov, ktorých základ života sa odohráva v písaní hejtov do komentárov pod video. Ide o to, že sem tam sa proste stane, že rapper povie niečo v texte a za pár rokov sa stým už nestotožňuje. To však neznamená, že si sere do huby. Doba sa vyvíja a ľudia s ňou. Od boombapu k trapu a od vyholených hláv k moderným účesom. Toť vše z mojej strany na túto tému.

Hrajú to na nás

Pre tých, ktorí to v predchádzajúcich vetách nepochopili, tak si pripravili aj banger ŠETKO TO HRÁME, pre mňa favorit z albumu MMXV. Dame so Separom tu, dá sa povedať, odpovedajú na jebnuté otázky a hoaxy, ktoré sa o nich píšu. Vybrali si veľmi jedinečnú cestu k tomu, ako spraviť tento track. Ironicky hovoria o sebe to, čím nie sú. Úprimne ani neviem či na Slovenskej scéne je niečo podobné ako toto. Separ tu napríklad spomína, že exekúcie mu zaplatila Tina, čo v skutočnosti je ironická odpoveď pre hlupáčikov, ktorí si to naozaj myslia. Okrem skvelej lyriky v texte je tu aj nenormálne chytľavý a návykový refrén. Kľúčovými znakmi k tejto skladbe, ako k skladbe s odkazom by som rozhodne zvolil: závisť, zášť, úspech a sklamanie neprajníkov, ktorí márnivo čakali koniec tejto kapely po ich debutovom albume Čo sa stalo?

Sklamanie je ojeb

Fanúšikovia, ktorí sú sklamaní (aj keď ja pevne dúfam, že takých niet) z toho, že ich nová vec nie je rovnaká ako starý album DMS by mali pochopiť veci, ktoré som písal k skladbe JE TO LEN RAP a reálne prijať, že niečo podobné ako boli prvé tvorby nikdy už nebudú. Mali by sme si to uvedomovať nie len pri tomto albume, ale aj všeobecne v rapovom priemysle. Ak chceš byť úspešný musíš ísť v istých veciach s dobou. Pravdaže skvelé je keď si rapper v sebe zanechá ten bonton, na ktorom postavil svoju rapovú éru a postupne ho vykryštalizoval do rôznych podôb.

Skladba, z ktorej ide pokoj

Tí, ktorí si tipli, že sa bude jednať o skladbu T.L.A.K, tak uhádli správne. Je to jedna z najsilnejších častí z tejto dosky. Určite ste z textu pochopili, že je venovaná Separom a Tinou pre ich dcérku. Myslím si, že je super nápad zvečniť svoje emócie, ktoré človek zažíva do jednej skladby, ktorej odkaz nikdy nevyhasne a následne o pár rokov si pripomenúť, ako sa jej autor v tej dobe cítil. Separ – šťastný otecko a Tina zanechávajú odkaz pre ich dcéru v spôsobe, že sa bude môcť vždy na nich spoľahnúť, vždy tu budú pre ňu a aj keby čo bolo, vždy ju budú milovať. Veď predsa, mať rodičov, ktorí pre svoje dieťa spravia niečo takéto je skvelé a časom keď dieťa bude chápať, čo pre ňu vlastný rodičia spravili, my pevne veríme, že bude na nich najviac hrdá.

Multitalentovaný čávo

Rád by som ešte spomenul niečo o Dame-m, ktorý je tater a tým sa aj živí, preto nemal toľko času venovať sa rapu. Musím uznať, že v porovnaní so Separom odviedol neskutočný kus práce, keďže od ich posledného albumu, ktorý bol v roku 2011 sa veľmi na svojej rapovej kariére neangažoval. Keby sme hľadali na internete a na doskách iných raperov tak nájdeme featy, na ktorých nájdeme aj Dameho. Mám teda na mysli nasadenie, aké podal v tomto albume. Predsa len 4 roky je dlhá doba a mnohí fanúšikovia sa obávali, že bude popri Separovi zanikať. Budem úprimný, tiež som si myslel, že hlavným ťahačom MMXV bude Separ no prekvapujúco tomu tak niet. Porovnávať ich tu rozhodne nebudem a každý nech si spraví svoj vlastný názor, kto mu sedí viac. Ako tu o tom píšem napadá ma, že by som mal napísať niečo o skladbe od Dameho s Tinou.

Dve Strany

„Vravím všetko má dve strany, jak minca, jak človek, tupú, ostrú, jak dve strany klinca.“

Skvelé prirovnanie od skvelého rappera. Skladba tak jednoduchá na pochopenie a zároveň tak zložitá. Ako sám Dame spomína bežné veci so života, bežné rutinné záležitosti o tom, ako je človek nespokojný, keď mu je teplo a naopak, keď mu je zima. Všetko má dve strany a treba sa tým zmieriť. Ten, kto je úspešný biznismen, neznamená, že je aj skvelým otcom. Dame nám tieto veci podal veľmi jasne, ba priam inšpirujúco so zamyslením sa nad vlastným životom. V tejto skladbe si len môžeme potvrdiť to, čo som o ňom písal vyššie. Okrem nadupaného rapu tam môžeme počuť aj Tinu. Jej refrén znie naozaj ako pohladenie na duši, nech už to vyznie hoci jak, je to tak.

Produkcie z rôznych smerov

Na albume sa okrem dvoch rapperov podieľal aj Smart. Producent, ktorého viacerí poznáte na základe toho, že robí v zastaraných programoch a aktualizáciach. No napriek tomu vieme, že to tak úplne nie je a aj keby z časti bolo patrí mu veľký obdiv za produkcie, ktoré sa mu podarilo spraviť na MMXV. Za najlepšiu z jeho produkcií by som označil NÁZOV SKLADBY. Okrem Smarta sa tu objavili aj už spomínaní producenti, ktorí si naozaj dali záležať na tom, aby to znelo na úrovni.

Všetko má svoj koniec

4 ročná prestávka vôbec nebola dlhá. Viem, že to znie dosť čudne, keďže u nás sa vydáva v podobe nový rok = nový album. No táto prestávka je jedná z pozitívnych faktorov, vďaka ktorým je MMXV bomba. Myslím, že môžem s kľudným svedomím povedať, že to je TOP z releasov za rok 2015. Chalanom prajeme veľa úspechov a koncertov s týmto jedinečným albumom.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.