Vianočné kozy


Idú Vianoce a do ulíc i na sociálne siete sa vrútila charita. Dokonca sa objavili výzvy na zastavenie vianočného žobrania, ktoré sa týka predvádzania detí z detských domovov v médiách a citového vydierania (ktoré hendikepovaných učí naďalej žobrať). Sú tu však aj iniciatívy, ktorým nechýba nadhľad a humor – v patetickom svete charity taký žiadaný.

Už ste niekomu kúpili na Vianoce kozu? – to je otázka, ktorou sa z médií prihovárajú známe osobnosti, Helena Krajčiová, Ady Hajdu a Robo Papp. Ide o aktivitu neziskovej organizácie People in Need, slovenskej pobočny organizácie Člověk v tísni, ktorá minulý a predminulý rok v Čechách zožala veľký úspech. Ide o adresné poskytovanie pomoci a darčekov je rovných 13. (z kategórie voda, školy, obživa, zdravie a Slovensko). Dary sú starostlivo vybraté a vždy znamenajú nielen jednorazovú pomoc, ale aj perspektívu podľa starého známeho hesla „keď chceš niekoho nasýtiť, nedaruj mu rybu, ale udicu“. Napríklad koza – maskot kampane – nielen dáva mlieko, ale má každý rok kozľatá, takže z jednej darovanej kozy je za pár rokov celé stádo, ktoré uživí celú rodinu i s deťmi v Namíbii. Ponuka je však oveľa pestrejšia a nezahŕňa len zvieratá, ale aj rastliny, veci a servis (napríklad bezpečný pôrod).

Ak vás to zaujalo, môžete si vybrať darček podľa svojich možností a predstáv. Na skutocnydarcek.sk si darček vyberiete zaplatíte ho a dostanete certifikát v papierovej alebo elektronickej podobe. Ten je priamo predurčený na to, aby poslúžil aj ako zaujímavý a netradičný vianočný darček, pozdrav, či PFka – dá sa doň dopísať svoj vlastný text. Z nášho darčeka teda budú mať radosť aj naši najbližší alebo spolupracovníci, či partneri vašej firmy.

„Skutočný darček je o zdieľaní radosti a dobrého pocitu z pomoci druhým,“ hovorí riaditeľka People in Need Miroslava Hapalová. „Naši pracovníci na misiách v Afrike a Ázii, ale aj v rôznych kútoch Slovenska sa postarajú o presné a adresné doručenie darov. Na darčeky idú všetky peniaze zo zbierky, reklama a ľudia sa platia z iných zdrojov.“

Mimochodom, prvý predaný dar na eShope bolo dvadsať sliepok, ktoré partner venoval svojej partnerke ako netradičný podarúnok.

Dary idú do chudobných oblastí Ázie a Afriky, ale ak chcete, môžu ostať aj na Slovensku. K dispozícii sú dve kategórie – kniha a štipendium. K paradoxom života patrí, že detí z rodín, ktoré na to majú, sa niekedy flákajú a nechodia do školy. A zasa deti zo sociálne slabých rodín chcú, ale cestovné, strava a učebné pomôcky stoja peniaze. Vďaka finančným dotáciám môže študovať aj Alena Siváková zo Sveržova, ktorá navštevuje strednú súkromnú školu v Košiciach a bude z nej sociálna pracovníčka.

„Chcela by som dosiahnuť aspoň maturitné vzdelanie, a keby sa dalo aj pokračovať ďalej, pretože škola ma baví,“ hovorí Alena. „Táto škola má určite zmysel, ako každá iná škola, lebo bez vzdelania sme nikto. A najhlavnejšie je to, že môžem študovať vďaka finančným príspevkom.“ Presne na takéto štipendium môžete prispieť i vy.

Sú dary, ktoré po sviatkoch nevrátime do obchodu ani nezavrieme do skrine či pivnice. So skutočným darčekom máme možnosť urobiť niečo dobré a mať z toho radosť.

Text napísal Marian Jaslovský, mediálny koordinátor neziskovej organizácie People In Need

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.