HVIEZDOSLAVOV BROOKLYN


Stojíš pred tridsiatimi spolužiakmi. Po tvojej pravici sedí slovenčinárka. Trasú sa ti kolená, potíš sa, máš mokré dlane. Znovu si si musel vybrať jednu z tých hejtovaných básní, aby si ju predniesol a presvedčil pani v okuliaroch a štrikovanej zelenej veste, že ty si ten, kto by mal postúpiť do školského kola. A možno žiadnu trému nepociťuješ. Možno do školského kola naozaj postúpiť chceš a robíš pre to viac, než ostatní spolužiaci.

Tak, či onak, možno si si teraz spomenul na súťaž, ktorá každoročne priniesla prestíž tebe, tvojej hrdej učiteľke, škole a širokému okoliu. Teda, ak si bol taký hustý recitátor, že si vyhral národné kolo.

Hviezdoslavov Kubín dal každoročne možnosť mladým talentom ukázať svoje recitačné skillz. Ak si na to spomínaš, možno si spomínaš aj na to, že v tom čase vznikal v Čechách a na Slovensku trochu iný druh poézie. Zhudobnenej poézie.

Rap bol už od svojich začiatkov mnohými milovaný a zároveň mnohými nenávidený pre jeho nadávky. Dnes je ešte stále kontroverzným hudobným štýlom, ktorý sa však zmenil vo svojej forme a stal sa oveľa viac rozšíreným. Napriek tomu sa rýmami a rytmom nikdy neprestal odlišovať od poézie. A preto prišiel čas, aby sa spojili. Na začiatok bude stačiť jeden večer.

Príď 6. 12. do Čajky v Trnave a uvidíš, o čom je reč. Spojíme poéziu a ten škaredý, neslušný, vulgárny rap. Budeme recitovať československé rapové texty. A budeme súťažiť. Spravíme si večer venovaný rapoézii, lebo sa chceme zabávať. Ak stále nevieš, o čom hovoríme, predstav si svoju obľúbenú rapovú skladbu a zarecituj si ju. Zarapituj. Sebe, svojmu kamarátovi, Šmajdovej manke, komukoľvek.

A ak si spomenieš na niekoľko ďalších rapových textov, ktoré jednoducho musia byť zarecitované, prihlás sa na Hviezdoslavov Brooklyn. Prebojuješ sa cez súperov a staneš sa kráľom recitovaného rapu.

Ak chceš v Trnave ovládnuť Hviezdoslavov Brooklyn, pošli nám do 30.11. mail na hviezdoslavov.brooklyn@gmail.com a my ti pošleme pravidlá. Alebo ti zodpovieme akékoľvek otázky.

Už vieš, akým textom zrecituješ vo finále svojho súpera?

Pravidlá súťaže

1. Súťažiť budeš v prednese slovenských a českých rapových textov a tvojou úlohou bude poraziť 15 ďalších Hviezdoslavov.

2. Súťaží sa v štyroch kolách pavúkovým systémom, posledné kolo je finále, v ňom môžeš ovládnuť Hviezdoslavov Brooklyn.

3. V každom kole musíš poraziť jedného súpera. Ten prvý sa ti v úvodnom kole vyžrebuje. Ak vyhráš v jednom kole, v ďalšom sa stretneš s víťazom z druhej dvojice, atď.

4. Najprv sa pustí kúsok originálnej skladby, potom budeš mať minútu na jej prednes. O víťazovi „recibattlu“ rozhodne trojčlenná odborná porota, ktorá posúva víťaza do ďalšieho kola.

5. Priprav si štyri texty + jeden, ktorý prednesieš v prípade, že vyhráš. Niečo ako „čestné kolo“ víťaza. Piesne, ktoré si vyberieš, nám pošli do 30. 11. 2011 na tento mail (hviezdoslavov.brooklyn@gmail.com).

6. Mysli strategicky, v každom kole ťa môže posunúť iná pieseň. Nie je dôležíté, koľko nadávok pieseň obsahuje, ale koľko z nich vyznie pri prednese naozaj vtipne (na druhej strane, organizátori si myslia, že recitovné „Jebe“ od Rytmusa môže byť celkom vtipné). Nezabúdaj, že na prednes máš minútu, takže nemusíš rapitovať celé texty, môžeš si vybrať podľa teba jeho najzaujímavejšiu časť. Je to na tebe.

7. Texty nemusíš mať nacvičené naspamäť, môžeš si pomôcť papierom. Možno to dáš lepšie bez ťaháku, ale možno môžeš spojiť čítanie z papiera s tvojim performance. Pamätaj, že záleží na forme, pretože sa nehodnotí iba prednes, ale celé vystúpenie.

8. Nemusíš prísť v kostýme, ale aj ten ti môže pomôcť, ak je tvoj prejav slabší a takisto nemusíš vedieť skutočné meno rapera (napríklad Braňo Kováč je Vec), no aj to môže byť tvojím plus. Hlavným pravidlom je tak či onak zábava ..

no images were found

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.