Prezident Lourajder: Nebaví ma, keď je repový text lopata


Zdravím ťa prezident, chystáš sa kandidovať ?
Nechystám. Nemám na to vek. Btw, čo si mal na obed?

Kaleráb …
Kaleráb som zvažoval aj ja. Big up pre kaleráb, i keď nakoniec som si kúpil kefír.

V čom ti je rap blízky ? Prečo si sa rozhodol pre tento ekvivalent vyjadrovania pocitov ?
Pretože v minimálnej forme vieš poslucháčovi poskytnúť maximálny obsah. Pretože nemusíš vedieť spievať, jódlovať, nemusíš poznať noty, ale vieš vyprdnúť plnohodnotný output, ktorý môže miestami hraničiť s umením. Potrebujem ku svojmu duševnému blahu autentickú hudbu. A ňou rep veľmi často vie byť. Nanešťastie pre rep, veľa ľudí ho vníma ako hudbu od dementov pre dementov a dosť často sa nemýlia. Rep je len jedna z ciest, ktorými komunikujem. Rozhodne ho neadorujem a nepovažujem za najvyšší žáner či spôsob vyjadrovania. S Emilém sme mali pocit, že nám tu veľa ľudí kurví hudbu, ktorú od detstva máme radi, že ju veľa ľudí nepochopilo a robí ju nesprávne. Rozhodli sme sa zaplniť chýbajúce miesto a spraviť si tým radosť. Naše EP je v podstate tribute žánru, no neznamená to, že Prezident si ide boombap z ’93 a nikdy inak.

Je prirodzené, že na rap (tak ako na všetko) sa časom prisali parazitujúci kolotočári …
A kolotočári nie sú jediný problém. Mňa serú tí, čo do toho zabudli zapojiť mozog.

Vidím, že bohatá slovná zásoba a potreba vyjadrovať sa budú tvojou doménou. Čo prezident počúva ak nepočúva rap ?
Mám bohatú slovnú zásobu? Ukáž prstom kde! Prezident má na hudbu veľmi podobný názor a vkus ako Ujko & Ormos, s ktorými často a rád spolupracuje (a hlavne bude). Môj najväčší hudobný hrdina je Bonnie ‚Prince‘ Billy, ktorého si idem už roky a mám strašné kvantum jeho platní. Posledné mesiace dosť točím Toma Waitsa a Nicka Cave-a. Medzi mojimi depkárskymi srdcovkami má čestné miesto Townes Van Zandt a Thee Silver Mt. Zion. Z kolotočárskeho súdka mám posledné platne od Oiza, Rustie, TNGHT a tak. Vždy na jar mi prepne a počúvam Ixnay on the Hombre od Offspringu (guilty pleasure). Teba ale asi viac zaujíma rep, nie? Sage Francis je obrovský, Eyedea je obrovský, Atmosphere, P.O.S. a tak. Starý Eminem je obrovský. Idea mi odporučil Jonwayne a Kill The Vultures a oboje ma veľmi chytilo za srdiečko. Väčšinu albumov si púšťam mesiace či roky furt dookola, pokým to nepoznám naspamäť aj odzadu, vrátane životných príbehov autorov. Až potom ma to pustí a môžem hľadať ďalej.

Emilé urobil kus poctivej roboty na vašom EP, ako dlho sa poznáte ? Inými slovami ako dlho dozrieval nápad ? Bol to nahnevaný impulz, ktorý prerástol v realizáciu ?
Poznáme sa roky rokúce. Ja som chcel spraviť najprv EP s Ujkom, ktorý ale nie je schopný spraviť tak surové, špinavé a jednoduché (v zmysle jednoduchosť – dokonalosť) beaty ako Emo. Ujko moc vymýšľa. Tak som sa pýtal Emila, či to skúsime, on že hej a tak sme to varili až kým sa to nedovarilo. Tie beaty mi posielal ako jednu stereostopu priamo z MPC. A nie, nebol to nahnevaný impulz, naopak, bolo to veľmi pozitívne a robené s radosťou a zápalom.

Vnímaš interpretov Modré Hory, Peťo Tázok, alebo Santiago ako „spriaznené duše“ ?
Ako to myslíš spriaznení? Akože či kopeme za jeden team?

Myslel som to tak, že podobne ako Prezidentovi aj im sú blízke často krát básnické niekedy priam sureálne rýmovanie a alter egá.
Santiága som ešte poriadne nepočul, ale určite, že Modré Hory resp. Bene Tázok je žánrovo blízko tomu, čo robím. Daj príklad surreálneho rýmovania. To ma zaujíma.

Napríklad Lyrik dokáže často priam splendídne trafiť klinček, ale narážal som skôr na fakt, že bežný našinec nevyužíva hru s jazykom tak abstraktne ako vyššie spomínaní interpreti.
Napríklad Lyrikovi som nikdy neprišiel na chuť. Neviem prečo. Asi bude chyba na mojej strane. Ohľadom hry s jazykom – podľa mňa to k repu patrí. Nebaví ma, keď je text lopata, kde nemám čo na druhé počutie objavovať. Nemusí byť nasilu prekomplikovaný. Stačí, že je v ňom niečo zakódované. Idem si vygúgliť slovo splendídne.

Hudobne si rozhľadenejší ako raperi, nestretol si sa s negatívnym komentármi na vaše EP v zmysle „ďalší nikto čo má chuť niečo povedať“ ?
Nie, naše EP nezasiahlo masu. Dostalo sa do uší ľuďom, ktorých to zaujíma.

Spomínal si, že vás milo prekvapili reakcie Veca a Karaoke Tundru. V čom presne ?
Tak Tundra je notorický pičovník na Twittri, čiže keď niečo pochváli je to malý sviatok. Plus viem, že do toho šiel s dešpektom. Vec je detský hrdina, Trosky sú super, Dobré Ráno bolo pre nás veľký hit. Jeho názor ma zaujíma a je pre mňa relevantný. Som rád, že sa mu to pozdávalo. Príjemné bolo zistiť že sa to dostalo k Ideovi a jeho kumpánom a tiež sa im to páčilo.

Viem, že už s Emilom pracujete na ďalšom materiále a EP bude viac o trendoch. Prezradíš viac ?
To, čo máš na mysli robí Emil s Ujkom. Koncept ich EP je „hudba, ktorú môžeme bez hanby o druhej ráno hrať najebaným ľuďom v Nuspirite“. Ja som zas zrovna dnes nahrával demo do Ujkového sólo beatu. Dal mi šesť hudieb, ktoré spravil v priebehu asi štyroch dní a všetky sú použiteľné. Plus sa pre nás varia nejaké remixy. Ormos robí k jednému lyrics video, ktoré snáď bude vonku, kým vypustíme tento rozhovor. Pripravuje aj komplet animované video na Šamlík, ale to mu ide nejak pomaly celé. S Emilom budeme určite pokračovať v spoločnom snažení. Vec povedal, že nám dá skreče. Jeho aj Tundru som prosil o remix. Uvidíme, či to nejak dopadne.

Ozval sa aj niekto kvôli spolupráci, alebo ostalo na obligátne tľapkanie po ramene ?
Nemám potrebu s niekym nasilu spolupracovať. Sám si si mohol všimnúť, že si textársky vystačím. Plus neznášam ten naivný prístup, že sa zadá téma, ideálne jedno slovo, podľa ktorého sa bude volať celý trek, napríklad láska, vášeň, politická situácia a podobne, a potom sa zídu traja rôzni ľudia a každý si odrapoce svoju šestnástku, ktorá nijak nesúvisí s ostatnými zúčastnenými. Dlhá veta. Proste, nemám rád samoúčelné spolupráce. Spoluprácam sa ale nevyhýbam.

Aký je vlastne vzťah medzi Ujkom, Ormošom a Prezidentom ?
Dobrý, ale no homo. Všetci ťa pozdravujú. Bývame spolu …dám ti niekoho z nich k telefónu? Chceš sa ich dačo spýtať?

Jasné, ďakujem. Čaute chalani, skúste mi prosím ako laikovi opísať v čom je kto z vás najlepší … Ujko, alebo Ormoš je známy ako vizuálny umelec, ktorý robil video aj tričká Placebo pre Veca ?
Ujko Ormos: Pravda je taká, že Ujko aj Ormoš je tá istá entita, ktorá mení meno, podľa toho, či sa práve venuje hudbe alebo vizuálnym veciam. Koná tak pre dobro ľudstva. Každá hra či disciplína má svoje pravidlá a ja nechcem ľuďom zbytočne variť mozog tým, ako je to kurva možné, že hinten chalanko, čo nám tu robí diskotéku, predtým maľoval nejaké temné sračky, čo sme videli na výstave. Nechcem aby sa niekto zaujímal o moju hudbu kvôli tomu, že som robil klip pre Veca. Chcem tieto svety oddeliť. Zároveň nie som v oboch svetoch na rovnakom leveli. Chcem nechať ľuďom čo najmenej priestoru pre debilné domnienky a nechať ich vnímať len výsledný produkt. Vzorom v tomto je Bonnie ‚Prince‘ Billy, ktorého už Prezident spomínal, ktorý pomaly každý relase v 90tych rokoch vydával pod iným menom. Dokonca vravel, že by vydával najradšej albumy bez mena a páčilo by sa mu, keby sa hudba v obchodoch predávala roztriedená ako filmy. Akčné, romantické, dráma… Tak, že aj jeho platne by boli porozhadzované po celom obchode. Ľudia si, podľa mňa obzvlášť na Slovensku, idú nepochopiteľnú mantru „nič iné iba pravda“. Akoby chceli odoprieť autorom nejaký ich vklad. Títo ľudia ťa budú potom presviedčať, že Švarceneger je Terminátor a Rowlingová Heri Poter. Ja chcem robiť veci tak, aby som musel čo najmenej špekulovať a pomáhaj mi v tom menenie mena.

Vizuálny dosah je jasný cez vplyvy tvojho otca, čo však hudba. Mali ste v rodine hudobníka, alebo si si sám našiel cestu k ovládnutiu hudobných nástrojov?
Vidíš, a presne pretoto mám rád pseudonymy. Nechcem aby ma ľudia zbytočne porovnávali napríklad s otcom. Ale to je vec, čo sa bude ťahať ako sopel celý život. A to nemám s otcom ani jeho tvorbou žiaden problém, naopak. Len to považujem za nepotrebný bulvár. Nechápem ako som sa dostal ku hudbe. Nepamätám si žiaden zlomový moment. Pamätám si ale, že som bol rozhodne najmladší divák na Totojehiphop v Zrkadlovom háji. Nemáme v rodine žiadneho hudobníka.

Bol si už na Toto je Hip Hop v Zrkadlovom Háji ? Tak to klobúk dole. Koľko si mal vtedy rokov človeče ?
Čo ja viem? Aký to mohol byť rok? Podľa mňa som mohol mať okolo 12.

UAU „real youngsta“ … Vieš hrať na niektorý z hudobných nástrojov ?
V skutočnosti neviem hrať na nič. Vybúcham pár patternov na bicích. Mali sme kapelu na strednej, kde som hral na bicie, pričom som za nimi nikdy dovtedy nesedel. Viem trochu skrečovať, ale iba podľa ucha, žiadne kombo-profi-triky nepoznám po mene. Príjemná sešn bola, keď prišiel Vec za mnou do Prahy, dali sme si obedné pivo ešte roztrasený zo včerajšieho žúru a jam-ovali sme. Jeden skrečoval, druhý búchal do Maschine-u a naopak. To bol pre mňa veľký moment, aj keď som bol totálne vytretý. Keď robím hudbu, hľadám to tón po tóne. Sedím sedem hodín v kuse za počítačom a klavírom jak hlupák a fakt tápam. Hrá mi v hlave melódia a ja ju skúšam nájsť na klaviatúre. Deti, choďte poctivo na ZUŠku, nikdy neviete, či z vás nevyrastie beatmaker.

Hehehe … keď si už načrtol tú školu, kde si študoval ?
Fotku na ŠUPke v Bratislave a zajtra mi začína tretí ročník na pražskej AVU.

To je docela ďaleko od hudby a rapu ?! A čím sa živíš ?
Vďaka Bohu za rodinu, ktorá ma finančne podporuje. Občas predám obraz, občas predám viac obrazov, občas spravím animáciu na zakázku. Čo sa podarí. Týmto vyzývam všetkých kupcov sveta a zadávateľov reklám a animácii, čo čítajú Artattack, aby sa mi ozvali. Páčilo by sa mi robiť viac videoklipov, niečo sa rysuje. Čiže úplne vážne, kto by chcel klip a nerobí úplne nahovno hudbu, nech sa nehanbí a kontaktuje ma. Mimochodom, okrem Veca mám na konte Jesus Stickers a Tázokov Patriarchát. Nechcel si robiť náhodou rozhovor s Prezidentom?

Vidíš na Tázokov klip som skoro zabudol. Chcel, ale si natoľko zaujímavá osobnosť, že mi prišlo ako hlúposť pýtať sa iba rapové otázky. Napadá tebe niečo na čo sme zabudli a vyslovene by si s neutíchajúcou energiou rád vykričal svetu?
Ja som sa ťa chcel opýtať, kedy mi vydáš platňu.

Keď ju dokončíte … ? Ďakujem na rozhovor a držím palec v tvorbe, či vizuálnej alebo hudobnej. Bav sa

www.facebook.com/prezidentlourajder

Prezident Lourajder a jeho aktuálny album Úrad (2015) si môžete kúpiť v ArtAttack Shope.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.