Keď sa mestská hudba správa kultúrne


Oficiálny text už máme za sebou. Uverejnili sme ho pred samotnou akciou a ak vás zaujíma naša definícia mestskej hudby kliknite si prosím SEM. Žiada sa mi však napísať o čosi viac. „Zákulisnú“ informáciu – monológ, ktorý som hovoril do telefónu súkromne viacerým kamarátom-kolegom.

V roku 2009 sme si pri organizovaní podujatia ArtAttack Freestyle Battle uvedomili, že je to celé viac battle ako freestyle. Život samotný by mal byť asi viac freestyle (žiť kvôli momentu) ako battle (biť sa, prežívať). I keď tento stav nie je vždy úplne možné docieliť. V nás samotných sa zmena udiala, zmenili sme teda aktivity smerom k edukačným projektom. Rok dozadu sme sa stretli s Martinom Brixom z Čerstvého Ovocia a začali vymýšľať Urban (Market) Art (Attack) Session. Akýsi „seriál“ neformálnych stretnutí o mestskej kultúre. On sa toho chytil a prizval nás už k samotnej realizácii. Prvý diel s témou bicyklov sa konal minulý mesiac.

Keď začala reč o hudbe, logicky sme sa bavili o ajlávmjuzik. Reprezentuje predsa prienik  producentov, djov, raperov, rôzne žánre, „pouličný prístup“. Medzi riadkami sme sami pre seba označili druhú časť podujatia za akési stretnutie „ajlávmjuzik ľudí“: interpretov, fanúšikov, laikov, lojálnych, našich. Cieľom však nebolo niekoho selektívne uprednostňovať, Urban Art Session bola verejne prístupná. Na sobotu 12.10. sme preto otvorili dvere BAVLNY. Priestoru, v ktorom denne pracujeme. Pozvali sme ľudí k nám „domov“.

Zámerne sme nepísali mená interpretov a tým prekvapili nejedného návštevníka. Subjektívne dojmy sú samozrejme na mieste, ale na rovinu si dovolím napísať, že atmosféra bola celý deň výborná. Očarilo nás kultúrne správanie ľudí a povzbudila účasť. Osobným vrcholom dňa pre mňa bol diskutujúci Supa s vykričaným hlasom, záverečný „skreč dialóg“ Vec-3CK-Biomat-Tha Tha-Lindix … chceme sa však úprimne poďakovať všetkým, ktorí sa stavili a užili si to po svojom. A nezabudnúť na Čerstvé ovocie, BWO, Salatech Studio, Copper Media, Sneaker Barber, Redbull – ĎAKUJEME!

Záverom bonus: Počas dňa sledovalo stream na stránke bwo.sk +- 1700 ľudí. Potešilo nás to, pretože sme kvôli tomu naťahali v priestore cca 70m HDMI kábla.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.