Pozvánka na vernisáž VČERA PREDVČEROM / Cvernovka a jej príbehy

Pozvánka na vernisáž VČERA PREDVČEROM / Cvernovka a jej príbehy


Cvernovka zažila päť politických režimov

Štyri generácie, tri storočia a dve svetové vojny.

Výrobný a obchodný rozmach, krízu, hlad, chudobu, ako aj úpadok morálky až po dnešnú porevolučnú neistotu.

neboli nájdené žiadne obrázky

Cvernovka počas svojej viac ako storočnej existencie prežila mnoho.

Môžeme iba pokorne načúvať nemým múrom. Ak by vedela rozprávať, isto by sme stáli s otvorenými ústami. Tri ulice, ktoré uzatvárajú areál fabriky do akéhosi trojuholníka, stihli zmeniť svoj názov šesťkrát. Budova stojí ďalej, i keď na otázku „Dokedy?“ odpoveď nejestvuje. Už dávno sa v nej nevyrába bavlna a nite sa neexportujú na lodiach po všetkých kontinentoch, tak ako tomu bolo v čase jej najväčšieho rozkvetu.

Továreň od roku 1902

Ako sa menila doba, vlády a politika v krajine, tak sa menili aj názvy: Pozsony Csernagyar, Pressburger Zwirnfabrik, Bratislavská Cvernová továrňa, Danubia, Závody MDŽ 8. marca… Továreň spustila prvú produkciu v roku 1902 a ukončila oficiálne svoju činnosť v roku 2003 vyhlásením konkurzu. Ostatných 10 rokov slúži pre rôzne účely, najmä kreatívnym odvetviam a firmám.

Vernisáž VČERA PREDVČEROM / Cvernovka a jej príbehy

Dovoľte nám pozvať vás 25. októbra 2013 o 18:00 hod. na vernisáž jedinečnej výstavy. Príbehy Cvernovky, vyrozprávané cez autentický dobový materiál. Fotografie, patentové listiny, fragmenty produktov, dobový grafický dizajn, pôvodná architektúra, vzorkovníky … Prelínanie pamäte, industriálneho dedičstva a histórie mesta.

Počas výstavy budú aj komentované prehliadky

Počas výstavy sú pripravené komentované prehliadky po skrytých zákutiach fabriky so zamestnancom, ktorý v nej pracuje už takmer 50 rokov. Pripravené sú tematické workshopy – šitie, vyšívanie, štrikovanie, či akýsi cvernovkový fotomaratón. Nejde nám o presnú faktografiu, alebo vyčerpávajúcu sumu informácií, skôr o prerozprávanie jedného zaujímavého príbehu z rôznych uhlov pohľadu.

Diskusia so širokým spektrom odborných hostí

Zaujíma vás, prečo mizne – a to nielen v Bratislave – industriálna architektúra? Napriek tomu, že má spoločenskú i technickú hodnotu a pritom dokumentuje životy ľudí a poskytuje nám spätne významnú súčasť našej vlastnej identity? Nielen na túto otázku sa budeme dotazovať počas diskusií so širokým spektrom odborných hostí v sobotu a nedeľu 26. a 27. októbra so začiatkom o 17:00 hod., zasadených v priestore výstavy.

Väčšina materiálu výstavy pochádza z Cvernovky

Material na výstavu z veľkej časti pochádza priamo z fabriky, ktorý sme objavili v skladoch, roztriedili a „uskladnili/zachránili“. Dôležité veci, najmä tie najstaršie, nám poskytol Archív Mesta Bratislavy, Oblastný archív a Národný archív. Po skončení výstavy bude materiál poskytnutý Múzeu Dizajnu v Bratislave. Projekt je financovaný z prostriedkov Ministerstva kultúry SR. Organizátorom je kreatívny ateliér Bavlna a občianske združenie Open Design Studio. Odborným garantom je Slovenské centrum dizajnu.

Vernisáž výstavy VČERA PREDVČEROM / Cvernovka a jej príbehy

Otvorenie výstavy: 25. októbra o 18:00 hod. 2013
Diskusie o industriále: 26. a 27. október o 17:00 2013
Komentované prehliadky: 9. novembra 2013
Workshopy štrikovania a fotografie: 10. novembra 2013
Výstava je otvorená od 12:00 do 20:00 tieto dni: 26. / 27. / 28. / 29. / 30. október a 8. / 9. / 10. november 2013
Miesto: Cvernovka, Páričkova 18, Bratislava, ateliér Bavlna (1. posch.) Vchod je z križovatky ulíc Páričkova a Svätoplukova. Točité schodisko pri bufete a bankomate SĽSP. Nie je potrebné vchádzať do areálu, vchod bude viditeľne označený logom projektu.
Vstup voľný.

Fotky výstavy Cvernovka a jej príbehy

Katalóg Včera predvčerom – Cvernovka a jej príbehy

Po realizácii výstavy vyšiel katalóg s rovnomenným názvom Včera predvčerom – Cvernovka a jej príbehy, ktorý si môžete zakúpiť priamo v ateliéri Bavlna (katalóg je už vypredaný).
vbavlne.com
www.facebook.com/vbavlne


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.