Kanye West – Late Registration


„Posúvať scénu návratom ku koreňom“

Hovorí vám niečo skratka YE? A čo takto meno Kanye West? Tento dvadsaťosemročný Američan v poslednom čase totiž ovládol so svojím albumom Late Registration a skladbami ako Gold Digger či Diamonds From Sierra Leone väčšinu celosvetových hudobných rebríčkov. Ono to zase nie je až také prekvapivé, už pri debute The College Dropout hudobní odborníci upozorňovali na vychádzajúcu celosvetovú hviezdu (ak si samozrejme odmyslíme jeho predchádzajúcu „kariéru“ hudobného producenta).

Debut to bol podľa všetkého podarený, no hip-hopové učebnice sa Westovi podarilo prepísať až novým albumom Late Registration. V týchto múdrych knihách boli doteraz uvedení ako dominantní americkí hudobní producenti Dr. Dre, Timbaland, The Neptunes a Missy Elliott. Dnes už treba dopísať ďalšie meno – Kanye West.

Po hudobno-produkčnej stránke je album síce svojským krokom späť, lenže – krokom späť k (pravdepodobne) tomu najlepšiemu, čo americká hudba kedy svetu priniesla. Kanye si vypožičiava, ba otvorene vykráda, atmosféru päťdesiatych rokov a štýly ako blues, soul či gospel. A robí to s vkusom na najvyššej možnej úrovni. YE (Westova prezývka – pozn. red.) sa znovu vracia k dnes trochu módne prehliadanému (samozrejme, aj to je vec názoru) „samplingu“, vďaka čomu na albume posmrtne zaznie i legendárny Ray Charles (skladba Gold Digger) či Shirley Bassey v „sampli“ zo známej bondovky Diamonds Are Forever od skladateľa Johna Barryho (na CD skladba Diamonds From Sierra Leone).

Hostia na tomto albume netvoria jeho slabú stránku, napokon, na Late Registration sa zišiel „all stars“ výber amerického hip-hopu. Či už je to Jay-Z, jeho odveký (i keď momentálne sú vraj udobrení) rival Nas, Common alebo vychádzajúca hviezda Game. Navyše zaznejú i hlasy Jamieho Foxxa (hral Raya Chalresa vo filme Ray), Adama Levina z Maroon 5 či čokoládovej dievčiny Brandy. Pravdou ale je, že pokiaľ je Kanye West výnimočný producent, ako rapper až taký dokonalý nie je. Frázovaním občas pripomína kadekoho, najčastejšie však svojho „učiteľa“ a šéfa Jay-Zho (album vyšiel na značke, ktorú mimochodom Jay-Z vlastní). Nechcem tým povedať, že rapovať nevie, no k absolútnej špičke mu čosi chýba. Jeho prejav je civilný – na rap možno až príliš.

Navyše, ak si potrpíte na dokonalý zvuk („škatuľka“ zvukový fetišista), môže sa vám zdať tento album mierne prevýškovaný. V každom prípade, Late Registration je niečo, čo na svetovej hip-hopovej scéne už dávno nebolo.

Dôležitá na albume ale nie je iba hudobná zložka, podstatné sú predovšetkým texty jednotlivých skladieb. V dobe, keď je v kurze nič nehovoriaca zábava v štýle „bounce“, pôsobia texty Kanye Westa ako pohladenie na duši. Ten totiž nerozpráva iba o svojom živote, ale aj o Bohu, spoločnosti a nemá nijaký problém napadnúť Georga Busha a vládu. Zaujímavosťou je aj hold zložený pre jeho matku (skladba Hey Mama). Jedinou výnimkou je mierne infantilný text skladby Celebration, ktorá je ale na CD tou povestnou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo

Úprimne si však treba priznať, že najsilnejšie zo všetkých skladieb sú tie, v ktorých si YE prizval na pomoc symfonický orchester. Fúzia klasického a moderného prístupu k hudobnej tvorbe sa tento raz naozaj podarila. Gradácia týchto skladieb (Celebration, Gone či Bring Me Down) je čosi, čo si treba jednoducho vychutnať. Tie skladby „dýchajú“ – a to je čosi, čo väčšine nahrávok (a nie len hip-hopovým) stále chýba. Prechod k elektronike niekedy zabíja atmosféru. Ale to iba tak na okraj.

Po debutovom albume The College Dropout, ktorý odborníci zároveň považovali za vrchol Westovej kariéry, pripravil YE, ako názov debutu napovedá – neúspešný vysokoškolák, nahrávku, ktorá búra klišé americkej (a vlastne celosvetovej) hip-hopovej produkcie. Nie síce vždy a určite sa na albume dajú nájsť aj nejaké drobné chyby, no pokiaľ budú v Amerike aj naďalej vznikať aspoň takéto nosiče, budúcnosť hudby za Veľkou mlákou možno nebude až taká čiernočierna. A to je vcelku zaujímavá predstava. Navyše, dnes nám ostáva už iba tipovať, koľko cien Grammy si tento album odnesie. Pretože dám ruku do ohňa, že nejakú dostane.

Tracklist k albumu Late Registration (Roc-A-Fella / Universal 2005)

1. Wake Up Mr. West
2. Heard ‘Em Say (f. Adam Levine)
3. Touch The Sky (f. Lupe Fiasco)
4. Gold Digger (f. Jamie Foxx)
5. Skit #1
6. Drive Slow (f. Paul Wall, GLC)
7. My Way Home (f. Common)
8. Crack Music (f. Game)
9. Roses
10. Bring Me Down (f. Brandy)
11. Addiction
12. Skit #2
13. Diamonds From Sierra Leone – remix (f. Jay-Z)
14. We Major (f. Nas, Really Doe)
15. Skit #3
16. Hey Mama
17. Celebration
18. Skit #4
19. Gone (f. Consequence, Cam’Ron)
20. Diamonds From Sierra Leone
21. We Can Make It Better

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *