2SD – dve stratené duše, hovorí vám niečo toto slovné spojenie?!


História 2SD? A čo vlastne znamenajú jedno číslo a dve písmená?

Laco: Táto skratka ma napadla približne v roku 95, podľa kresleného seriálu 2 Stupid Dogs, ktorý som v tej dobe často pozeral. Neskôr sme sa premenovali na 2 Shady Dogs. Na začiatku sme však robili štýl v tej dobe nazývaný dancefloor, v ktorom sme „rapovali“ v angličtine. Mali sme speváčku Nikol, zo Švédska, ktorá chodila cez leto na Slovensko a tá nam robila vokál. Neskôr sme celkom prešli na rap, nakoľko nás oslovoval stále viac a s vokálom to tiež nevyzeralo ružovo. Angličtinu po čase vystriedala slovenčina a skratka 2SD ostala. Dnes má význam „Dve stratené duše“, pretože duša je v každom z nás a stratení sa cítime byť my v tomto svete.

A Katka je váš externý člen?

Paľo: Na začiatku sme boli iba my dvaja (Laco a Paľo pozn.red.). Po čase nás napadlo, že ženský vokál je strašne krásny. Chceli sme nájsť speváčku, ale dlho sme boli neúspešní, až zrazu sa Laco vo vlaku zoznámil s Kačenkou a bolo to. Chceli sme ju vyskúšať a prvým takýmto počinom bol práve „Duša tá je poklad“. Takže teraz by sme sa mohli nazývať dve stratené duše plus Kate, alebo 2SD+K.

Povedzte mi viac o vašom tracku „Duša tá je poklad“

Paľo: Na začiatku som dostal nápad napísať text o podstate duše, podstate tela. Čo je pre človeka dôležitejšie, telo, alebo duša? Neviem aký je tvoj názor, ale ja osobne si myslím, že duša je naším ozajstným pokladom. Laco najprv nesúhlasil s touto témou, ale nakoniec som ho prehovoril.

Laco: Nevedel som tú tému rozvíjať, ale dnes som rád, že ma prehovoril.

A ty Kačena, ako sa cítiš v role nového člena?

Super, samozrejme viem, že tá podstata skupiny sú oni dvaja a ja im „iba“ robím vokály na dotvorenie jemnosti v trackoch, ale chalani sú perfektní, super si spolu rozumieme. A myslím, že keď budeme viac trénovať bude aj celkový výsledok lepší.

Kto z vás píše texty a kto robí hudbu?

Laco: Text si napíše doma každý sám, textov máme dosť, ale s inštrumentálkami je to horšie, nemáme totiž príležitosť si ich robiť sami, tak chodíme do Malaciek ku kamarátovi a u neho si ich vyrábame na kompe, čo je samozrejeme zdĺhavé. Máme veľa nápadov na hudbu, ale nemáme ich kde zrealizovať. Bolo by to úplne o niečom inom, keby sme si ich robili sami. Ja chcem dávať do inštrumentálok nejaký dej, takisto ako do textov, aby sa nestriedal iba jeden sampel s druhým. V textoch sa snažíme ľudí ovplyvniť tou dobrou cestou v živote, optimizmom.

Katka: Pretože veľa pesničiek je zlých, pesimistických, smutných, tak my spravíme niečo veselšie.

Váš názor na rap na Slovensku?

Paľo: Žerem slovenský rap……..hehe……chalani, ktorí to robia, to musia robiť ďalej, stále na sebe pracovať a rozvíjať sa. Chcem aby ľuďom niečo dali. Štve ma, keď ľudia prídu na koncert iba kvôli fetu, čumia na teba ako telatá, počúvajú hudbu, bavia sa, ale nevedia čo im chceš povedať. A neuvedomujú si, že tých, ktorí majú v ruke mikrofón to dosť štve. Každý mc sa snaží dať do textu niečo zo svojej duše, svoje pocity a keď potom pred sebou vidí ľudí, ktorí to ani nevnímajú, zamýšla sa nad tým, či to nerobí zbytočne.Inak treba uznať, že rap na Slovensku začína mať naozaj úroveň, na druhú stranu sú tu stále niektoré kapely dosť detinské, omielajú stále dokolečka dokola to, čo už dávno pred nimi niekto povedal.

Posledná otázka je pre každého otvorená, môžete povedať čo iba chcete. Čo vás štve a čo teší.

Katka: Mňa štve, že sú nápady, ale niesú podmienky na ich zrealizovanie.

Laco: Snažím sa stále zmeniť, ale vždy nájdem na sebe ďalšiu chybu. A štve ma, že strašne veľa ľudí, nad niečím podobným vôbec neuvažuje. Veľa ľudí si myslí, že to čo robia, robia dobre. Ale opak je pravdou. Chcel by som, aby sa zlo zmenilo na dobro, to by nášmu svetu pomohlo.A čo sa mi páči? Nevinná duša. Čistá a dobrá.

Paľo: Mám rád ľudí, ktorí sa snažia pre hip hop na Slovensku niečo spraviť srdcom a posúvať ho stále smerom nahor. Raperi, robte to, čo vám vaša duša káže. Verte v to, čo vás poháňa dopredu. Snažte sa to aj trošku vo vaších rukách zhmotniť, aby to čo robíte malo poriadny význam…Chápete?!

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *