Torula – Z kanála hore


Trnavský rap mal pre mňa vždy na rozdiel od 95% SK rapu cveng. Hlavne ten od tria Boy Wonder, Turbo – T, Torula. Prvý menovaný album vydal (dokonca dva), to, čo chystá druhý, je zahalené pod rúškom tajomstva, no a o treťom Vám dnes niečo napíšem.

Pretože to, na čo väčšina rapových fanúšikov čakala dlhé roky, sa stalo – Torula aka Tony Pach vyšiel z kanála hore a nahral svoju prvú dlhohrajku (toto slovo som musel použiť). Na album som sa po vydarených predkrmoch „Na Torulu neplací EP“ a „Zase spátky (Ževrajtape)“ tešil bardzo bardzo. Otázka je teda jasná, takže ju tu ani nebudem písať.

Kto nejakým spôsobom sleduje Torulu na sociálnych sieťach či iných médiách, tak asi tušil, aký album má očakávať. Torula sa spolu ďalšími kolegami angažuje ako veľký odporca disko rapu a dokonca proti tomu založili aj LPDR 14 (Liga proti diskofilným raperom a 14 znamená Anti Disko).

Uvidíme, čo sa tým podarí dosiahnuť, zatiaľ sa točia len videá a sharujú sa po Facebooku. Za mňa je to zatiaľ nuda.

Torula je skiller, fanúšik Spartaka, milovník trueskulu a Milenky. Aj tak by som definoval jeho osobu. Od začiatku ide Toru tvrdo ako domáce pálenky (pozdravujem Otecka), s ničím sa neserie, hubu ma otvorenú naplno, keď sa mu niečo nepáči, resp. keď má niečo na srdci, tak to povie, zbytočne neobaľuje.

Všetky jeho myšlienky sú sprevádzané s jeho rapovými skills, trnavským prízvukom a humorom. Tu sa nedá z mojej strany vytknúť nič. Naopak, môžem len chváliť.

Na témy je album pestrý, od reprezentu, oslavy žien, silnej veci pre nebohého kamaráta, cez fakovanie politiky až po fakovanie showbiznisu atď. Diss na showbiznis je krásna téma, s ktorou sa dá vyhrať, ale Torula v ňom spomína mená, ktoré sú už dávno zabudnuté a nikoho nezaujímajú.

Myslím si, že aj dissovanie Mekyho je celkom zbytočné, keďže Meky je baus. Škoda. Tematicky (a vlastne aj hudobne) sa teda jedná o klasický rapový album. Žiadne extra originál ale ani mrdka témy nenájdete. Ešte by som chcel upozorniť na skit Dr. Weiss (Wondi super beat), u ktorého som sa mega nasmial a zároveň aj potešil.

Podobne ako Wonder na Dirty Poetovi, aj Torula si na svojom albume niektoré beats ošéfoval sám. Aj z nich je cítiť Tonyho lásku k trueskulu, do budúcnosti by som osobne skúsil použiť do hudieb aj trošku rok 2013. Ale to asi len ja. Dvojica Toru a Masif je už skúsená a tradične ma baví, tak isto pre mňa neznámy Skazach.

Hostia na mikrofóne super, viem si ale tento album predstaviť bez trápne vulgárnej a zle znejúcej Martiny Fabovej (a je mi jedno, že téma je Jebal som na Teba) a bez Torulových chránencov Fú Defekt, ktorých ešte čaká roboty ako na kostole, na druhej strane chápem ich účasť na albume.

„Sečteno podtrženo“, som rád, že Torula vyšiel z kanála hore a vydal album, ktorým nesklamal, neprekvapil a s jeho výsledkom môže byť Tony spokojný. Som si istý, že aj jeho fans budú. Ja som tak isto spokojný, aj keď som možno čakal viac energický album.

P.S.: Tučko, si na rade.

Album Z kanála hore si môžete kúpiť na artattackshop.sk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.