MAJSELF PLEXO MUGIS: NENI PROBLEM


Rozhovor s MAJSELFom PLEXOm a MUGISom – skupina NENI PROBLEM

Ahojte chalani, bol by pre Vás problém odpovedať na pár otázok?
Plexo: Nie je problém 😀
Majself: Neni Problem…
Mugis: Určite že, bez diktafónu to je nanič…

Nedávno ste založili zoskupenie/značku NENI PROBLÉM. Čo Vás k tomu viedlo? Aká je presná definícia NENI PROBLÉM?
P:
Povedal by som, že chémia, ktorá funguje medzi nami, ľudia nás aj v minulosti bez nášho vedomia spájali dokopy, akoby sme boli skupina, takže to bola len otázka času. NENI PROBLEM je pre mňa label, vydavateľstvo, vzájomná pomoc a podpora, alebo tiež životný štýl.
Ma: Za seba poviem, že si sedíme jak ľudia, máme spoločný pohľad na určité veci v hudbe či v živote a vzájomne sa rešpektujeme. Teda do momentu, kým Plexo nezačne chrápať…A to čo nás spája, je talent a chuť robiť dobrú hudbu pre ľudí. Ani jeden niesme prototyp reperov, čo sa chovajú jak keby práve pesťami rozjebali tristo výsadkárov. Ale podstatné je, že ked vylezieme na stage, je náš počuť jak desať takých dokopy.. A o to ide.

Aké má NENI PROBLÉM ambície? Chceli by ste to rozšíriť na level Gramo Rokkaz alebo TM Rekorc? Sú nejaké mená, ktoré by sa k Vám mohli pridať?
P:
To ešte ja osobne neviem bližšie špecifikovať, zatiaľ je to naša spoločná strecha nad hlavou, vládzeme ju držať traja, no určite porozmýšľame nad ďalšími rapermi/producentmi. Hlavne ale aby nikto nikoho kvalitou neťahal hore/dole.
Ma: Nebavíme sa zatiaľ nejako extra o ambíciach. Všetci traja vieme, že to čo robíme má zmysel a potenciál. Plány máme a keď príde čas ľudia sa o nich dozvedia. Môžeme ísť iba dopredu, ostatné ukáže čas. Uvidíme 

Ako prvý release išiel vonku Plexov – Manuál. Už ubehol aj nejaký čas od toho, takže už sa dá aj hodnotiť čo to, ako sa teda darí tomuto albumu?
Albumu sa darí, o číslach ale hovoriť verejne nechcem, kto je zvedavý nech sa ma opýta osobne. Ľudia to cenia, pýtajú si skladby na koncertoch, majú svojich favoritov, klipy majú úspech, takže rozmýšľam nad ďalšími.

Spravil by si tam niečo inak? Čo sa ešte k nemu chystá? Zachytil som nejaké tour.
Na albume by som s odstupom času nemenil asi nič, páči sa mi tak ako je, hrá dobre, je pestrý a hostia zajebali neuveriteľne . K albumu ideme samozrejme tour, ktoré je už v plnom prúde, máme za sebou zástavky v Detve, v Poprade a v Bratislave, najbližšie nás čaká 24.5. Prievidza a 25.5. Banská Bystrica, potom 31.5 Dolný Kubín, 7.6. Námestovo, 8.6. Piešťany a 21.6. Vráble.

Soulkast, Celph Titled, Rasco, Block McCloud.. to sú zahraničné mená, ktoré sa Vám počas Vašej „existencie“ podarilo dotiahnuť na Vaše skladby. Určite máte ale aj ešte nejaké vysnívané mená, ktoré by ste chceli tiež „ukecať“ na spoluprácu. Aké to sú mená?
P:
Eminem :D. Skôr ale rozmýšľam nad takými reálnejšími cieľmi, napríklad Madchild, Fefe alebo možno osloviť nejakú americkú legendu, ktorej momentálne nejde karta? (Xzibit, Ice Cube, …)
Ma: Časť snov som si už splnil ale keď chceš mená tak Kendrick Lamar, Boot Camp Clique alebo taká Erykah Badu..To by čo bolo? Fuu…Alebo hudbu od Madliba a môžem umrieť.
Mu: Keď schudnem a budem sa môcť predávať za drahšie, tak chcem určite Redmana …(pár dní si ešte ale počkám….nechce sa mi chudnúť)

Mugis, Tvoja Závet je čerstvo vonku. Dá sa povedať, ze si sa s tým nesral a dal si tam 42 hostí, čo je veľké číslo aj na Bravo Hits 2007. Chcel si to tak od začiatku, alebo jednoducho sa to tak zvrhlo k takémuto gruppen sexu samé?
Prišlo to tak samovoľne, nič som nepočítal. Najprv som to chcel spraviť len ako EPčko s pár vecami, nakoniec to skončilo takto, ľudia ktorých som oslovil, každý to dal. Jeden alebo dvaja to nestihli, ale to nevadí, kvôli minutáži to bolo len a len dobre. Ja som spokojný a vážim si každú jednu skladbu rovnako.

S chalanmi si začal hrávať koncerty. Aké sú Tvoje DJské ambície? Budeš chalanom len robiť sprievodcu, alebo môžeme čakať, že sa rozskrečuješ, prípadne zahráš nejaký set?
Zatiaľ určite len hrať koncerty, kryť a poskakovať im za chrbtom. Určite by som sa časom chcel naučiť čo najviac toho z DJingu, ale momentálne nemám vôbec na to čas. Ale určite sa na to teším. Ale ešte raz pripomínam NIESOM DJ ! Nato sú tu iní ľudia.

Majself a Mugis, celkom smrdím a Vy ste spomínali niečo o spoločnom parféme. Kedy sa ku mne dostane? Alebo pod slovom parfém je myslené niečo iné?
Ma:
Ty si kok…:D Ale k veci.. Názov albumu je inšpirovaný rovnomenným francúzskym filmom. Snažíme sa spojiť to najlepšie z nás v jeden celok, ktorý bude dokonalým a hlavne plným života. Parfem ako naša hudba, lebo ju budeš cítiť na každom rohu… Sme v podstate na konci albumu, chýbajú nahrať posledné 3,4 veci s hosťami a varianty sú dve, buď to stihneme do leta, alebo september. Zatiaľ sme dali zo seba fakt to najlepšie, preto sa teším keď to pôjde von. Verím tomu albumu.
Mu: Na tento počin sa extrémne teším, neviem či nie ešte viac ako na Závet. Bude to tak pestré a Majself tam vytiahol z rukáva také textové tromfy, že odpadávam pri každej novej akapele. A s výberom beatov som tiež extrémne spokojný. Takže bude to mocné jak Thorovo kladivo.

Okrem toho, že robíš s Mugisom Parfém rovnicou 1 producent, 1 raper, viem, že chystáš v podobnej schéme aj album s Resetom zo SEdlákov, kde ale budeš tým producentom Ty. Je to pravda? Čo k tomu môžeš povedať viac? Akým smerom sa to bude uberať?
Takoj. Jedná sa sa o Resetovo sólo album s názvom „RST, ktoré kompletne produkujem. Poslal som mu pár hudieb páčili sa mu, a keď sa ich nazbieralo viac navrhol som mu, či to nedá celé do mojich balalajok. Kývol, robí sa a ja som rád. Viac otázok je skôr pre Reseta, ale tie veci čo sú nahraté sú šupy.

V akej pozícii sa cítiš pohodlnejšie? Rapper, alebo producent?
Rapper. Keby tomu bolo inak, venujem sa viacej hudbám.

Mugis, Plexo – Vás neláka skúsiť aj túto druhú pozíciu? Teda jeden by robil beats a druhý rapoval?
P:
Ja som kedysi robil beaty, aj nad tým trochu uvažujem aj dnes, keďže mám umeleckú školu, niečo by som vedel zahrať na gitare aj na klavíry, len som nikdy nemal čas zháňať sample a banky, tak keď budem raz premotivovaný, porobím pár hudieb a pošlem Mugisovi projekty nech pomení sample, mohlo by to byť zaujímavé. A Mugisa musíme zmotať aspoň na hype, ako robí napríklad Miko Separovi .
Mu: Ja už robím iba beatbox.Ty vieš Teo, že to je moje !

Jasná vec, že viem Matúško, nemecký beatbox, to je Tvoje. Plexis..Si z Petržalky, ale Tvoje skladby nie sú „ulica“. Ako sa k tomu stavajú ostatní Petržalčania?
P:
Tak určite, že uličným moje menučko rastie v ústach, ale jednoducho to už nežijem. Namiesto chlastania na ulici a ťahania vodných chodíme sadnúť s kamošmi na pivko, poohovárame všetkých a všetko a keď nás o štvrtej ráno nútia zaplatiť účet, tak protestujeme. (,,KOLKO?!!! ZAČO?!“:D)

Má niekto z Vás hudobné vzdelanie? Ak áno, aké?
Ma:
Viem hrať na barsčo od gitary až po nervy…Neovládam noty ale mám dobrý sluch. To mi stačí.
Mu: Chodil som na gitaru .V treťom ročníku sa ma spýtal učiteľ či ma ešte niečo baví. Ja že prečo? Lebo, že toto mi nejde….Tak som šiel na výtvarku hahaha…
P: Mám 6 ročnú umeleckú školu, ktorú som robil naraz so základkou (zborový spev, sólový spev + klavír/gitara).

Mugis, po Radikalovi si momentálne najnámejšie meno v rape, čo reprezentuje Ružomberok. Jeho si na album nechcel?
Nechcel je zlé slovo, cením ho, už som to písal aj to otvorene poviem. Veci čo boli a čo si kto o tom myslí je mi jedno. Je to dobrý chalanisko, a kvalitný raper – zo skladby na skladbu. Nežijem v minulosti. A ani som s ním ja žiadny konflikt nemal, len sme dakedy mali myslím odlišné názory na tvorbu hudby (mladí sprostí). Myslím, že ako Ružomberčania určite spolu niečo teda v budúcnosti dáme. Však makáme jak sa patrí si myslím.

Kto alebo čo Vás najviac inšpiruje?
P:
Život a ľudia, fanúšikovia, zahraniční autori.
Ma: V poslednej dobe hlavne môj syn. Inak všetko okolo, ľudia, hudba a celkovo život.
Mu: Atmosféra okolia a myšlienkové pochody momentálne.

Kto je Váš najobľúbenejší redaktor, ktorého meno začína na H a konči na ubert?
P:
Schubert sa volal Franz a bol to skladateľ, ne redaktor 😀
Ma: Neviem, ja rešpektujem jedine Huberta a Eugena Kordu.

Slovo na záver? Ja Vám poviem iba ďakujem. Nech sa Vám darí.
Ma:
Tebe ďakujem za výborný rozhovor Teo a Vám jak ArtAttack-u díky za to, čo ste robili a robíte pre našu kultúru. Inak prajem šetkým ľuďom nech sú šťastní a fanúšikom ďakujeme za podporu, dáme dvakrát naspäť.
P: Rovnako ďakujem za rozhovor a priestor a všetko dobré celému Artattacku! 
Mu: Ďakujem všetkým fanúšikom , ktorý podporujú našu hudbu, je Vás stále viac a viac a to si vážim a mam z toho dobrý pocit. Preto sa budem snažiť nech Vás nesklamem(e) a budeme Vám do uši donášať len kvalitnú hudbu . Ak s tým nemáš problém tak potom NENI PROBLEM !

Na záver Vám ponúkame nový videoklip trojice NENI PROBLEM o ktorý sa postarali chalani aus z.matek.

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.