Kano, mc zo severného mesta Tvrdošín a jeho nové cd


Povedz neznalej verejnosti niečo o svojej osobe?

Niekedy na prelome rokov 95 a 96 som sa dostal cez pár kamošov k prvým nahrávkam. Pravdaže všetky boli po anglicky, chytilo ma to a časom sa to stalo drogou. Kedže som vyrastal v Tvrdošine, k susednému Poľsku som to nemal až tak ďaleko, dostal som sa k prvej polskej nahrávke (tuším to bol Liroy), Kedže som tak trochu poliak, rozumel som tým textom a začal som sám skúšať rapovať rodnou rečou (to som v tej dobe nemal ani tušenia, že u nás sa už v tom čase rapuje). Prvé nahrávky sa nahrávali v pivničnom klube do rôznych inštrumentálok, ale existovali. Taktiež ma vtedy začali brať graffiti. Postupom času som si zohnal od kamoša z Kremnice (čau Dano) číslo na Davida. Brnkol som mu, či sa nechystá nejaká akcia, dal mi kontakt na Roba (Ton) a prvý raz som bol na slovenskom koncerte. Dostal som sa k pár nahrávkam a zažieral sa čoraz hlbšie.

Porozprávaj nám o tvojom cd nejaké podrobnosti

Veľkým povzbudením pre mňa boli ohlasy po kompilácii Vybrané z davu, ale skladby na albume sú už na úplne inej úrovni. V jednom prípade mi robil hudbu Aneška, ostatné majú na svedomí Robo (Tón) a Vasil, ale v podstate vždy som to usmerňoval ja, vokály v dvoch skladbách mali na starosti Sephia a Nicol. Grafiku a celkové vydanie môjho albumu mal na starosti Keyso. Všetkým za ich pomoc ďakujem.

Prečo sa album volá SEZA, znamená to vôbec niečo?

Se znamená sever a za znamená západ, pretože pochadzam zo severu, ale študujem a žijem momentálne v Bratislave. To som proste ja, môj štýl, môj rap – SEZA.

Prečo zmena mena na Kano?

Nebavilo ma každému vždy dva razy opakovať Šarkano. Takto to je zruzumiteľnejšie. Aj ma tak raz niekto na nejakej akcii uviedol, presne si nepamätám kde to bolo. Kano je jednoduchšie.

Kam by si zaradil svoju tvorbu? Čo ti je najbližšie?

Nič mi nie je najbližšie. Bol som odchovaný na poľskej scéne až potom som sa dostal ku slovenskej. Nikoho som nekopíroval, je to môj flow, moje koncovky, moje texty. Keď si vypočuješ pochopíš.

Inšpiracia?!

Jednoducho život, hip hop, problémy, je tam aj jedena skladba o vzťahoch. Je to urobené takým „hard & soft“ štýlom. Sú tam tvrdé skladby (jedna skladba je veľmi osobná, kde sa kokotkovia spoznajú) a sú tam aj pohodičkové veci, je tam aj skladba o láske.

Ako vyzerá hip hop scéna v Tvrdošíne?

Hip hop v Tvrdošíne rozbiehala Grave Crew (Wizard, Norman, Bage). Jeden člen vlastnil pohrebníctvo a bola paráda, keď išiel na pohrebáku a hral mu tam Gravediggaz (asi preto to Grave). Bola to skupina, ktorá začala v roku 95 rozbiehať graffiti a všetko okolo hip-hopu. V 96-om som to skúsil aj ja, písal som ZDOGO (FGZ crew), ale potom som sa naplno začal venovať rapovaniu. Dosť ma sralo, že ľudia, ktorí nadávali na to, čo robím prejdú teraz okolo mňa v širokých nohaviciach a tvária sa ako najväčší kamoši. Pozdravujem všetkých starých známych, čo pri mne stáli a stoja (Hroch, Dedo, Tangi, Maclik, Pilo, Drgonyx-Tomo, Vlado, Miro… a všetkých ostatných, je vás dosť) Nabalujú sa stále ďalší a ďalší ľudia. Na škodu celej veci je, že dosť z nich odchádza na školy (ako ja), alebo za prácou.

Ktorí zo súčastných mcs ti najviac imponujú?

V podstate sa sústredím na jednotlivcov, ako rapujú a aké majú texty. Páči sa mi Ego, Rytmus, Dano, Dena, Slipo. Z Čiech Indy (on fakt vie o čom točí) Phat, Orion, z poliakov Tede, Liroy, ale je ich určite viac.

Chceš na záver niekomu niečo odkázať, poďakovať?

Takže dík Kontrafaktu za Murdar Demles produkciu, Vasilovi za ochotu, čas a možnosť nahrávať, Robovi (ty vieš začo bez teba by to nešlo) Keysovy za obal, Sephií a Nicol za skvelé doplnenie. Všetkým bráchom v TS (kurva, mám vás rád) vsetkým ľudom čo ma poznajú. Všetkým čo sa snažia a nemajú iba jebnuté reči.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *