Mandala – maľovanie obrazu na zákazku


Mandaly sú reprezentatívne symboly budhismu, zároveň však slúžia aj ako umelecká forma pre meditatívnu prax.

Vytváranie mandál je pradávna praktika, ktorá pochádza z Číny a Indie. Súčasní umelci spájajú moderné s minulosťou a prinášajú tak divákovi unikátny vizuálny zážitok.

Čo je mandala?

Podľa Wikipédie je mandala je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba, vonkajších síl a nekonečna a štvorec predstavuje vnútorné sily, to, čo je spojené s človekom a zemou. Oba obrazce spojuje centrálny bod, ktorý je zároveň začiatkom aj koncom celého systému.

História vytvárania mandala obrazov

Mandaly sú nevyhnutné pre budhistickú prax. Ich prvé vyobrazenia sa objavili v Ázii v 4. storočí nášho letopočtu. Tibetské budhistické pieskové maľby sú majestátny príklad, ako vytváranie mandál kombinuje umelecké dielo s meditáciou.

Pri vytváraní pieskových mandál strávia mnísi veľké množstvo času umiestňovaním drobných zrniek piesku do podoby geometrickej mandaly. Po dokončení je piesok zhrnutý a rozptýlený ako pripomienka toho, že aj život je pominuteľný.

Pre mníchov je vytvorenie mandaly spájané s dosiahnutím vyššej úrovne osvietenia prostredníctvom meditácie a symbolickej praxe.

Mandala maľba v súčasnom umení

Súčasní budhisti stále vytvárajú svoje formy mandaly postupmi ako pred stovkami rokov. Tie sú chápané skôr ako forma sústredenia a meditácie, nie ako umelecké dielo.

S príchodom technológií sa otvorilo množstvo spôsobov, ako vytvoriť geometrické mandaly, ktoré budú odzrkadľovať moderný vek a zároveň si stále zachovajú meditatívne zameranie, ktoré sa pôvodní tvorcovia snažili zachytiť.

V dnešnej dobe sa môžeme s mandalami stretnúť aj pri produktoch bežnej spotreby, ktoré používajú rôzne štýly mandaly pre vizuálnu komunikáciu produktov a značiek.

Maľovanie obrazu s motívom mandaly na zakázku

Ľudia sú jedinečné stvorenia a každý má rád tie „svoje veci“, ktorými sa sa rád obklopuje aby sa cítil príjemne. Zavesiť si maľovaný mandala obraz doma alebo v kancelárii na stenu je skvelý spôsob, ako naplniť váš priestor pozitívnou energiou. Maľované obrazy sú tiež pekným darčekom, pre každú vekovú kategóriu.

Ako vzniká maľba mandaly na plátno?

Existuje veľa spôsobov, ako môže vyzerať výsledná maľovaná mandala na plátne. Od jednoduchých po veľmi komplikované štýly. Nižšie vám ukážeme jeden zo spôsobov, ktorý si zákazník žiadal.

V tomto konkrétnom prípade mal obraz rešpektovať florálny motív mandaly a mal mať veľa zelenej farby, ktorá ma pripomínať prírodu a pokoj. Hotový obraz bude visieť na stene v obývačke.

Začíname napnutím bavlneného plátna na kvalitný drevený rám. Rám obrazu ma veľkosť 140 x 100 cm.

Pokračujeme šepsovaním plátna, teda nanesením základnej bielej vrstvy farby.

Po nakreslení skice mandaly ceruzkou, nanášame prvé vrstvy farby. Obraz je maľovaný kombináciou sprejových farieb a akrylovej farby.Pokračujeme pridávaním ďalších vrstiev farieb.


Pribúda obtiahnutie jednotlivých prvkov čiernou farbou, čo opticky vytiahne vzor mandaly.

Hotový obraz mandaly na objednávku…

…a tu je maľovaný obraz zavesený na stene v obývačke.

Veríme, že maľba mandala obrazu bude plniť svoju funkciu a naplňovať priestor pozitívnou energiou ?☘?
 

Páči sa vám takáto maľba obrazu a radi by sme niečo podobné mali u seba doma alebo vo firme, neváhajte nás kontaktovať.

Spoločne vymyslíme originálnu maľbu, ktorá vkusne skrášli váš priestor.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.