BRATISLAVA STREET ART FESTIVAL


… sa ešte nekončí. Druhá časť Bratislava Street Art Festivalu prinesie do ulíc starého mesta netradičné performance, divadlo, hudbu a tanec. Od štvrtka 23.6. do soboty 25.6. sa v uliciach mesta odprezentuje niekoľko desiatok pouličných umelcov. Performeri „obsadia“ Hlavné, Rudnayovo, Hviezdoslavovo námestie, Ventúrsku, Michalskú, Panskú ulicu a Rybnú bránu pri Čumilovi. Predstaví sa maďarská skupina Firebirds, ktorá odpremiéruje svoju novú žonglérsku show v štýle steam punku. Nie len tanec s ohňom v elegantnom staromestskom štýle predvedie žonglérske zoskupenie Let Them Fly.

Odprezentuje sa aj české divadlo pre deti T-601, Divadlo na Peróne z Košíc a divadlo Agape. Divadelným headlinerom festivalu je poľské alternatívne divadlo Teatr Ósmego dnia, ktoré vystúpi na Hlavnom námestí v sobotu 24.júna. Svoje predstavenie odohrá na horiacej kulise obrovskej archy. Počas festivalu rozzvučí Ventúrsku ulicu EN.DRU beatboxovou vokálnou improvizáciou. Pouličný tanec zastúpi úspešná domáca tanečná skupina Breakfans, v rytme brazílskych tancov sa predsatví Abada Capoeira.

Slovenské kapely, ktoré sú stálice alternatívnej scény – Jamadán a Hugo Čáves Orchestra rozprúdia zábavu počas večerov v meste. TAG-TOOL kreatívny vizuálny nástroj, ktorý mení projekciu na performance si môžu diváci vyskúšať v piatok po zotmení. V druhej časti festivalu organizátori tiež nezabudli na deti. Program pre najmenších pripravil Rasťo Sliacky, ktorý bude vytvárať obrazy priamo na chodník ulice a zároveň maľovať deti.

Program vyvrcholí sobotňajším sprievodom Street Parade, ktorý prejde ulicami Starého Mesta a skončí na Hlavnom námestí. Tam sa odohrá obrovská show všetkých pozvaných performerov Ulica, ktorá znamená svet. Predstavenie bude zmesou toho najlepšieho z Bratislava Street art festivalu.

Priestor odprezentovať sa dostanú aj návštevníci festivalu; napr. svoje žonglérske či herecké zručnosti môžu odvážlivci ukázať na Renegate party v Batelieri na Továrenskej ulici počas štvrtkovej noci. Každé odvážne vystúpenie v pódiovej improvizácii nezostane neodmenené.

Festival bude sprevádzať aj „OFFline program“. Myšlienku vzniku slovenského „kulturhausu“ môžu prísť podporiť návštevníci v piatok 24. 6. 2011 od 18.00 do priestorov bývalého skladu (tzv. „graffity budova“ pri Eurovei, ulice Čulenova a Pribinova). Súčasťou festivalu bude aj fotografická súťaž Fotokomix, ktorej diela budú vystavené na podujatí FOTOPARK na Tyršovom nábreží v sobotu 25.júna 2011.

Festival ukončí záverečná párty v sobotu 25.6.2011 v Batelieri, počas ktorej sa o hudbu postarajú EA band, Hugo Čáves Orchestra a Malalata sound system.

streetartfestival.sk

AKTUALIZOVANÝ ROGRAM – download (pdf)

neboli nájdené žiadne obrázky

_______________________________________________________________________________________________________

Železnice chcú mať pomaľované vagóny

V spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) a Múzeom dopravy Bratislava pripravili organizátori Bratislava Street Art Festivalu program pre nadšencov Graffiti a Street Artu. V nedeľu 19.6.2011 od 15.00 do 22.00 hod. sú do Múzea dopravy na Šancovej ulici 1/A pozvaní umelci zo Slovenska a zo sveta, aby pomaľovali vlakové vagóny priamo na peróne múzea. Sprievodný program doplní žonglérske zoskupenie Let Them Fly, ktoré po zotmení predvedie ohňovú šou. Na festivalovej jam session Colore the Wagon sa zúčastnia slovenskí a aj zahraniční umelci z Číny, Maďarska, Južnej Afriky a Francúzska.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. sa rozhodla zapojiť do pripravovaného festivalu so zámerom poskytnúť legálny priestor na pomaľovanie troch vlakových vagónov.

Častým problémom ZSSK je práve nelegálne pokreslenie vlakového vagóna, a to najmä tam, kde je to najmenej žiadúce (miesta, ktoré musia byť viditeľné a nemôžu byť prekryté, napr. z bezpečnostných dôvodov). Odstraňovanie farieb z vagónov je finančne nákladné a zdĺhavé. Poskytnutie legálneho priestoru na pomaľovanie s doržaním pravidla nemaľovať na priestory, ktoré musia zostať na vlakovom vagóne neprekryté, nemá slúžiť ako návod na nelegálne maľovanie vlakov, ale ako kompromis medzi dvoma stranami.

Železničná spoločnosť Slovensko a.s nevylučuje, že podobné akcie sa budú konať aj v ďalších mestách.


_______________________________________________________________________________________________________

Bratislava ožije pouličným umením

V druhej polovici júna (17.6. – 25. 6. 2011) sa Bratislava premení na mekku performerov, výtvarníkov, cirkusových artistov a divadelníkov, ktorých spája spoločný menovateľ – pouličné umenie. Niekoľkodňový kultúrny program nesie názov Bratislava Street Art Festival. Horúce dni prinesú do mesta nielen umenie zrastené s ulicami mesta; festivalové noci ponúknu aj kvalitnú hudbu v Batelieri.

Bratislava Street Art Festival vznikol s myšlienkou podporiť Street art, dať mu legálny priestor v uliciach mesta a ukázať, že ilegálne výtvarné umenie, ktorého plátnom je ulica, je plnohodnotné rovnako ako oficiálne galerijné umenie. Bratislava Street art Festival nie je však iba o Street arte, ale snaží sa prezentovať široké spektrum umenia, ktorého pódiom a miestom vzniku je ulica.

Organizátori festivalu – Batelier, Let Them Fly, Občianske združenie Euforion a BKIS vybrali to najlepšie, čo sa sa skrýva pod pojmom pouličné umenie – prezentácia street art umelcov, ohňové show, divadlá, tanečné a hudobné vystúpenia.

Miestom konania festivalu sú ulice centra hlavného mesta a Batelier na Továrenskej ulici.

„Festival sme zámerne nelokalizovali na jedno miesto, lebo práve pouličné umenie patrí do celého priestoru mesta a nielen na jednu jeho ohraničenú časť. Chceli sme dosiahnuť, aby bolo mesto zahltené pouličným umením,“ vyjadril sa na konto festivalu jeden z organizátorov (Andrej Šoltés z Let Them Fly).

Program, ktorý sa chystá pre nadšencov Street artu sa odohrá v priestoroch Batelieru (ktorý je miestom stretávania sa prívržencov alternatívnej kultúry a umenia) na Továrenskej ulici a v priestoroch pred samotným Batelierom od piatku 17. júna do nedele 19. júna 2011. V piatok festival otvorí vernisáž diel streetartových umelcov a vystúpenie tanečnej skupiny Len Tak Tak pod vedením Lucie Šuplatovej.

Festivalové dni naplnia výtvarné a žonglérske workshopy pre dospelých a deti v spolupráci s BIBIANOU, Medzinárodným domom umenia pre deti a s umelecký zoskupením Let Them Fly. Profesionálne výtvarné streetartové diela prídu pred zrakmi návštevníkov vytvoriť prestížni svetoví umelci ako napr. DAL z Číny, juhoafričanka Fait47 alebo rakúsko-francúzska dvojica Jana & JS. Priestor na festivale dostane aj recyklované umenie z plechoviek Red Bull Art of Can a premietanie filmov Visual Kidnaping a Bomb it.

Počas piatkového večera na opening párty „do tanca zahrajú“ DJs z Rádia_FM. Sobotňajšia noc sa bude niesť v znamení tvrdších beatov v podaní DJ Fisher Price a DJ_FLANDERS z francúzkej formácie After the 20h, prichádzajúcich z mesta Nantes.

Druhá časť festivalu bude prebiehať v uliciach centra hlavného mesta počas troch dní – od štvrtka 23. júna do soboty 25. júna 2011. Na viacerých miestach sa predstavia cirkusové pouličné performance, divadlá a tanečné zoskupenia. Performeri „obsadia“ Hlavné, Rudnayovo, Hviezdoslavovo námestie, Ventúrsku, Michalskú, Panskú ulicu a Rybnú bránu pri Čumilovi.

Predstaví sa maďarská skupina Firebirds, ktorá odpremiéruje svoju novú žonglérsku show v štýle steam punku, tanec s ohňom v elegantnom staromestskom štýle Let Them Fly, domáca tanečná dancehallová skupina LMC, české divadlo pre deti T-601, Divadlo na Peróne z Košíc a iné.

Vo štvrtok rozozvučí Ventúrsku ulicu EN.DRU beatboxovou vokálnou improvizáciou. Slovenské kapely, ktoré sú stálice alternatívnej scény – La3no Cubano a Hugo Čáves Orchestra, rozprúdia zábavu počas večerov v meste.

Program vyvrcholí sobotňajším sprievodom Street Parade, ktorý prejde ulicami Starého Mesta a skončí na Hlavnom námestí. Tam sa odohrá obrovská show všetkých pozvaných performerov Ulica, ktorá znamená svet. Predstavenie bude zmesou toho najlepšieho z Bratislava Street art festivalu.

Priestor odprezentovať sa dostanú aj návštevníci festivalu; napr. svoje žonglérske či herecké zručnosti môžu odvážlivci ukázať na Renegate party v Batelieri v počas štvrtkovej noci.

Festival bude sprevádzať aj „OFFline program“. Myšlienku vzniku slovenského „kulturhausu“ môžu prísť podporiť návštevníci v piatok 24. 6. 2011 od 18.00 do priestorov bývalého skladu (tzv. „graffity budova“ pri Eurovei, ulice Čulenova a Pribinova). Súčasťou festivalu bude aj fotografická súťaž Fotokomix, ktorej diela budú vystavené na podujatí FOTOPARK na Tyršovom nábreží.

Festival ukončí záverečná párty v sobotu 25.6.2011 v Batelieri, ktorej program bude pre návštevníkov prekvapením.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.