Yungun – rozhovor s hviezdou akcie Toto Je Hip Hop


YUNGUN a.k.a. ESSA je dnes jednou z najväčších hviezd anglickej hip hopovej scény. Narodil sa v severnom Londýne, kde žije a produkuje dodnes. Momentálne je na strmej ceste nahor k vrcholu svojej rapovej kariéry. Hoci má len pred vydaním albumu, rešpektuje ho celá britská scéna. Beaty dostáva od anglických top producentov. Hudobnú kariéru začal ako hosť a MC na pirátskej rádio stanici Parlay FM. Viac nám ale toho prezradí sám v rozhovore…

Skús nám prezradiť niečo o sebe

Moje meno je YUNGUN a.k.a. Essa. Mam crew nazvanú DUPA STYLES. Mojou snahou je baviť, zabávať a objasňovať. To je to o čom je moja hudba. Kúsok zábavy, kúsok niečoho na zamyslenie a niečoho čo robí ľudí šťastnými, ten pocit prečo sa im oplatí chodiť na koncerty.

V tvojej kariére je mnoho mien. Si YUNGUN, ESSA, CHEF YG, NICO SUAVE? Nepríde ti zvláštne mať toľko mien? Kým vlastne si vačšinou?

Úprimne, ESSA je pravdepodobne mne najbližší, pretože aj napriek všetkému je to moja prezývka, je to niečo čím ma ľudia stále nazývajú. Pôvodne je z môjho priezviska a keď to ľudia spletú vznikne z toho Essa. Všetky tieto moje osobnosti sa prejavujú v mojich náladách. Milujem varenie, milujem pohodu. To je CHEF YG. Hovorím španielsky a táto stránka je jedna z tých lepších a to je NICO SUAVE. YUNGUN, to je moja MC stránka. A som skutočne správne úletený MC. Essa som len ja, osobne.

K tomu vareniu. Ak by niekto prišiel na večeru….čo by si navaril?

Spolieham sa na kari, robím ho super, ale ako tak pozerám na Aziatov tu v Londýne, tak pravdepodobne ma s ním vysmejú a pošlú dakam pretože ich mama ho robi 10krat lepšie.

Ako si sa dostal k rapu?

Cez lásku k hudbe. Skutočne som začal vnímať hip-hop v polovici 90tych rokov. Od čias Illmatic, prvý album Wu Tang, prvý Snoopov album, The Chronic, Redmanové albumy. Zvykol som počúvať Maxa a Davea na Kiss FM, Choice a 279 Tima Westwooda (radio stanice a programy). Všetky tieto programy kedykoľvek som to počúval …. len si vnímal hudbu. Odvtedy som začal písať texty a smiať sa na tom. Potom som stretol DEVICEa a všetkých ľudí z Dupa Style a začal robiť s týmito týpkami v Harrow. Pripravovali sme PARLAY FM – pirátsku radio stanicu kde sme vysielali. Bola to naša základňa, kde sme si mohli hovoriť čo chceme, hrať veci ktoré sa páčili nám, robiť rap a DJ-ing. Mal som 15 keď som prvýkrát začal. Vyformovali sme sa v skupinu, ktorá si hovorila Dupa Styles. Tento moment považujem za zrodenie môjho štýlu. Bola tam super atmosféra, vieš si to predstaviť tu slobodu. Mal som 15 a mal som totálnu radosť zo života a hocijakých blbostí. Všetko to bolo len o tom zabávať sa a baviť aj iných.

Začal si cez party rap?

V podstate hej. Moje texty boli hodne o fungovaní na párty. Prostredníctvom toho pirátskeho rádia sme robily party. Zapnutý vysielač, bavili sme sa my a dúfali že sa bavia aj ľudia čo to počúvajú.. Bolo to prdel… Šli sme von a nechali sme prehrávať celú stranu z mixtapeu od Funkmaster Flexa a prišli sme o hodinu a pol neskôr. Zvykli sme robit ohľadom toho blbosti a to bol štýl party ako robili Dupa Styles.

Máš nejaké plány ohľadom použitia materiálov DUPA STYLES?

Určite. DEVICE – člen Dupa Styles je občas hosťom na mojich koncertoch. On je ten čo ma podporuje. Mal som ho aj v štúdiu niekoľkokrát. Je taktiež na mojom súčastnom CD THE ESSANCE, ktoré vyšlo v júni 2005. A taktiež bude na mojom ďalšom pripravovanom albume.

Ako veterán z OPEN MIC scény, čo si myslíš o tom ako sa zmenil za posledných desať rokov postoj v myslení po 8 MILE. Ako vnímaš internetových raperov z diskusných fór?

Jasné, keď som prvýkrát prišiel na open mics, bol tam totálny nedostatok kvality. Nevidel som veľa ľudí, ktorí vystupovali po mne, ani som ich nepočúval, lebo som vedel, že sú slabí. Každý mohol výjsť na stage a rapovať. Občas sme videli dobrých ľudí ako CHESTER P a FARMA G z TASK FORCE, ale zvyšok času si videl ľudí, ktorí boli slabí a len sa pokúšali ukázať.. Čo vidím teraz je že veľa mladých sa do toho púšťa s odhodlaním a je ich fakt o hodne viac. Štandart stúpa. Je tu viac talentov všade naokolo. Pri rape a hudbe čo robíš je dôležitá vlastná spokojnosť z toho čo robíš. Možeš mať na nič hlas, nanič flow, žiadny rým a stále môžeš písať texty ktoré maju zmysel. Šancu má každý. Web fóra a internetové battly, to sa nepočíta.

Ako si sa dal dokopy s MR.THINGom zo SCRTACH PERVERTS, ktorý ti robí DJa?

Mr.Thinga som videl hrať párkrát ako DJa. Stretol som sa s ním cez HARRYho LOVEa, ktorý bol tiež v Scratch Perverts a bol môj kámoš. Raz som bol u neho doma a volal mu Thing a cez telefón mu púšťal beaty čo spravil. Dal niečo vypočuť aj mne a uplne ma to dostalo, len som spokojne kýval hlavou. Pamätám si ako som Thinga stretol raz v klube SCALA a po jeho vystúpení som sa ho pýtal, že kam až to chce dotiahnuť? A on ma zabil odpoveďou: “Práve som vyhral DMC” a tváril sa ako šéf. Neskôr mi dal CD z 30 trackmi, ktoré boli všetky tučné. Daval som do nich freestyly, potom som do nich napísal pár textov, dali sme dokopy show a začali robiť spolu. Teraz sme perfektní kamoši.

Ako vnímaš napredovanie UK hip hop scény, ktorá zažíva obrovský boom?

Rastie to mohutne a rýchlo. Vychádza stale viac kvality, stale viac ľudí sa presadzuje. Odzrkadluje sa práca labelov, ako LOW LIFE, YNR, JANOMI, ktoré su tu dlhšie a teraz nastal čas, keď to prináša ovocie. Ľudia ako DIZZEE RASCAL, WILEY, SWAY, SO SOLID CREW mali, alebo majú hity na špičkách hitparád. Cítiť oveľa väčší záujem aj zo strany poslucháčov. Média sa o nás zaujímaju, píšu o nás, snažia sa pomôcť s propagáciou, podporujú nás. Je to prirodzený vývoj, to raz muselo prísť.

Vieš nám povedať, kto ťa v tvojej kariére ovplyvnil?

Ako MC určite BIG L, JAY Z, BLACK TWANG, REDMAN, NAS. Z domácich strašne rád počúvam BLACK TWANG, RODNEY P a SKINNYho. Ale nerobím rozdiel medzi US a UK scénou. Veľmi rád mám aj neo-soul – D´ANGELO, DWELE, ale aj klasický soul ako MARVIN GAYE.

Text: Midi

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *