Wuty, Mihai, Pedro – Víkend menu


Takže takto. Máte radi futbal? Ja veľmi nie. Pravda je, že v podstate mu nerozumiem. Raz do týždňa si síce idem s radosťou zakopať, ale aby som niekomu fandil alebo pravidelne pozeral prenosy v telke – to veľmi nehrozí. Ale niekedy sa to stane. Prepínate programami a na Dvojke náhodou beží prenos z našej ligy. Nie je to síce často, ale občas sa to stáva. Takže zo zvedavosti chvíľu pozeráte.

A potom to príde. Pustíte si Premier League alebo Ligu majstrov a vidíte ten rozdiel. Ako naši v podstate neschopní napodobňovatelia zahraničných vzorov pobehujú po trávniku, ako sa tam potácajú, kráčajú – bez štipky talentu, nasadenia a odhodlania. Až je vám z toho zle. Ako sú neskutočne priemerní. Nudní. Nezaujímaví. Prečo to vlastne píšem? Pretože presne takéto nejaké je Wutyho CD Víkend menu. Neuveriteľná priemernosť vám lezie ušami dnu i von. Nie, nie je vám z nej zle, hádam ešte horšie – je vám z nej nijako.

Otázka potom znie: prečo to? Pretože – dve veci. Na albume je jediný hosť. Dvanásť skladieb s jediným rapperom, to chce kus nervov. Wuty nerapuje zle. Pripomína síce Indyho, ale to je vcelku v poriadku. Jeho prejav mám rád. Lenže tracky sú rovnaké ako vajce vajcu. Nič, čo by nejako špeciálne zaujalo. Proste tento MC ešte nedorástol do stavu, aby celý nosič utiahol sám. To po prvé. A po druhé? Produkcia. O všetky skladby sa postaral Pedro, prípadne Pedro s Wutym. Tá produkcia trpí všeličím. Alebo skôr netrpí. Netrpí zaujímavosťou, netrpí nápadom, netrpí variabilitou, atď.

Za klad hádam možno považovať fakt, že v dobe, keď sa nám všetci snažia napchať do slúchadiel päťstú variáciu na „Memphis rap“ (tí chytrejší z vás si všimli, že narážam na módnu vlnu crunku), príde niekto s doskou, ktorá sa drží relatívne klasických postupov. Lenže, trueschool netrueschool, produkcia je to nudná. Tým nechcem povedať, že je vyslovene zlá, len je taká – bez chrbtovej kosti. Ako ten náš futbal.

Určite sa na albume dajú nájsť i silnejšie skladby. Víkend menu, Ulice remix, 3 kapitoly remix či Horror. Napríklad. Posledná menovaná má celkom zaujímavý text. Ak si ale pamätáte kapelu Severská Dvojka, kde mali svojho času Wuty i Mihai namočené prsty, možno si vybavujete ich vcelku pozitívne, nekonfliktné a najmä príjemné skladby. Wuty s Pedrom však otočili o stoosemdesiat a ich nový album je skôr negatívny, občas až mierne depresívny. Nechcem tým povedať, že ma bavia pôžitkárske párty tracky, to ani náhodou, mám rád v skladbách hlavu a pätu, ale albumu Víkend menu sa to nie a nie podariť.

Pritom Wutyho texty sú silné a frázovanie vcelku korektné. No toto CD je dokonalým príkladom toho, ako nezaujímavá produkcia dokáže pochovať rap. A to nekomentujem niekedy nie práve šťastný mix, kolidovanie kopáku so všeličím, atď.

Nerád by som bol zlým prorokom, ale tipujem, že tento album zapadne ešte skôr, než si ho niekto vôbec všimne. A nejde len o to, že za ním nestojí žiadne „veľké“ meno. Na doske Víkend menu ale nie je žiadna skladba, ktorá by tento album mohla vytiahnuť. Žiadna silná „pecka“, ktorá by vás dostala. Ak by som parafrázoval, títo tu ale (bohužiaľ) netrafili terč. Poviem to inak, počúvam toto CD už druhý týždeň a nezapamätal som si z neho ani jednu skladbu. A to je vcelku slušná výpovedná hodnota.

Je to trošku škoda, pretože Wuty ako rapper talent nepochybne má. Chýba mu ale povestná kôpka šťastia. Na zaujímavú skladbu, hudbu, na nápad. Niežeby som kvôli tejto premárnenej šanci na dobrý album nemohol spávať – úprimne, je mi to dosť jedno, ale Wuty má zaujímavú farbu hlasu a rap mu celkom ide. Takže toľko.

A čo s tým futbalom? Do tašky si hodím tenisky, tričko a radšej si ho pôjdem zahrať. Vždy je to zábavnejšie ako sledovať polo a netalentovaných „škrečkov“ v telke. A tak je to aj s Víkend menu – niežeby bol tento nosič zlý, je nijaký. To si radšej pustím niečo zaujímavejšie, niečo, kde nebudem mať pocit, že to je stratou môjho (celkom vzácneho) času.

Tracklist k albumu Víkend menu (KnedlbomB rec./ Bbarák – 2005)

1. 3 kapitoly
2. Negativ
3. Armáda rapu
4. Víkend menu
5. Bez domu (feat. Rafis)
6. Horror
7. Ulice
8. 3 kapitoly (Pedro remix)
9. Čas běží
10. Jen tak z prdele
11. Víkend menu (Pedro remix)
12. Sérioví vrazi
13. Ulice (Pedro remix)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *