Prihlás sa na RBMA do TóKIa


Red Bull Music Academy je vysnený workshop pre muzikantov, producentov, lovcov vinylov, designérov synťákov, skladateľov, digitálnych beatmakerov, spevákov či MCs bez obmedzenia žánrov a profesionality. Šancu máš aj Ty, nie je potrebné mať za sebou profesionálnu kariéru a hotové nahrávky z masteringového štúdia. Stačiť môže zaujímavá tvorba z domáceho štúdia a „neopozeraný“ (rozumej inovatívny) prístup či vízia. Stiahni si prihlášku a staň sa ďalším, kto zažije „kreativitu v priamom prenose“.

Začala sa prihlasovacia fáza Red Bull Music Academy 2011. Nezmeškaj jedinečnú šancu posunúť svoju hudbu do ďalšieho levelu. Red Bull Music Academy obletela celý svet a na svojej ceste sa už zastavila vo všakovakých zaujímavých hudobných destináciách ako: Barcelona, Kapské Mesto, Toronto, Sao Paulo, Londýn, či v Melbourne. Tokio má povesť raja lovcov vinylových platní a techniky, takže sa už dávno ozývali hlasy, aby sa Akadémia konala aj v tomto meste – no a tento rok má nasmerované práve tam. Plná náruč workshopov, štúdiových sessions a večierkov sa v Tokiu usídli koncom roku 2011 – presne od 23. októbra do 25. novembra 2011.

Medzinárodný workshop Red Bull Music Academy sa koná každý rok v inom meste. Počas dvoch 14-dňových kurzov sa za stenami Akadémie stretávajú najlepší dodávatelia rytmov a melódií z celého sveta. Je nám preto nesmiernym potešením pozvať práve vás – producentov, hráčov na rôzne hudobné nástroje, spevákov a DJov, aby ste sa zapojili do tohtoročnej Akadémie v Tokiu. Prihlášku je možné stiahnuť TU a zaslať ju s ukážkou vašej hudby do 4. apríla 2011. Porota, ktorá pozostáva zo zástupcov slávnych vydavateľstiev, hudobných novinárov a členov štábu Akadémie, následne dôkladne zváži každú prihlášku. Vybrané budú dve skupiny po 30 účastníkov zastupujúcich široké spektrum hudobných štýlov a úrovní skúseností: od pesničkárov až po konštruktérov vlastných synťákov, autorov orchestrálnych skladieb, alebo digitálnych beatmakerov.

V Tokiu budú mať vybraní účastnící možnosť zúčastniť sa prednášok priekopníkov – podivínov, ktorí razili cestu, i hudobných rebelov súčastnosti. Nasledovať budú nočné jam sessions, pri ktorých sa hlboké znalosti a inšpirácia prevedú do praxe v štúdiách pripravených špeciálne pre túto akciu. Účastníci tiež dostanú možnosť vystúpiť v niektorom z najslávnejších tokijských klubov. Ak ste sa niekedy rozprávali s niektorým účastníkom z bývalých ročníkov – napríklad s Hudsonom Mohawkom a Flying Lotusom z Warpu, alebo s idiosynkratickým tureckým spevákom Ahuom – viete, že Akadémiu vždy popisujú ako akciu, ktorá mení smer.

Na vlastnej koži zažijeme zjavenie iba málokedy. Počas Akadémie ich ale môžete prežiť hneď niekoľko, pretože na preslávený gauč si sadnú každý deň dvaja hostia, aby rozprávali o témach z produkcie a hudobnej histórie a odpovedali na otázky od budúcich tvorcov hudby v obecenstve. Každý sa chce zapojiť. Minulý rok v Londýne prednášala detroitská legenda Moodyman o KDJ gospele a obľúbený cityboy Mark Ronson vysvetľoval pôvod svojich zvukov. Zasvätené informácie o tajomstvách rapu predávali Jay Electronica a americký priekopník minimalizmu Steve Reich, zatiaľ čo Henrik Schwarz a Bugge Wesseltoft prezradil svoj vizionársky prístup k jazzu a housu. Elektronická umelkyňa Cosey Fanni Tutti nám dovolila nahliadnuť do zdrojov svojej syntézy, zatiaľ čo nemeckí Modeselektor prekračovali hranice techna a hiphopu pri improvizovanej live session v prednáškovej sále.

Tohtoročné hostiteľské mesto určite ponúkne mnoho inšpirácie. Tokio patrí medzi najoslavovanejšie mestá na svete, je to mestská džungla obrovských rozmerov, kde sa pozostatky starého mesta Edo krčia pri koreňoch mrakodrapov. Nablýskané koncertné siene neustále ponúkajú koncerty veľkých jazzových, funkových a postrockových legiend. Objavujú sa tu stále nové vplyvné mutácie tanečnej hudby, garážového rocku, diskotékovej a psychedelickej hudby ako aj všetky druhy elektronických tónov. Hudba sa tu už dávno zrazila s technikou: najprv v tvorbe elektronických skladateľov ako Isao Tomia a YMO, a potom prostredníctvom popularizácie vybavenia, od syntezátorov Korg, bicích automatov Roland, samplerov Akai a mixážnych pultov Pioneer až po starý dobrý Walkman a novší Tenori-on.

Hudobníci, ktorí sa chcú prihlásiť na Akadémiu do Tokia, nájdu ďalšie potrebné informácie na webe www.redbull.sk/RBMA

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.