Bonus: Konec civilizace


Svet je plný paradoxov. Inak by sa nemohlo stať, že najlepší český raper a najlepší slovenský raper sú obaja šušľajúci. No a keď môžu byť šušľaví raperi, prečo by nemohol byť aj račkujúci.

Rečové vady sú v móde a tak tu máme Bonusa. Bonus to je Bourek zo skupiny Sporto. Neviem ako je to s touto kapelou teraz, či funguje, či nefunguje, ale Bonus si teraz ide kariéru sólo rapera a to už nejakú dobu. Posledným výsledkom tejto vetvy Bonusovej tvorby je album Konec civilizace, ktorý vychádza na vinyle, alebo v digitálnej podobe.

Hneď na začiatku poviem, že toto je zlý rapový album, aby som vás mohol začať presviedčať o tom, že je to dobrý album. Nejasné a divné? Ako som už spomínal – svet je plný paradoxov.

Keby som mal hodnotiť Bonusa ako rapera, tak by dopadol dosť zle. Nemá flow, nemá frázovanie, väčšinou nemá ani štýl, väčšinou len rozpráva a nie rapuje (či spieva?).

Ale… Ale je tu jedno ale.

Sám seba sa pýtam, či chcem radšej počúvať niekoho, kto má všetko, čo Bonusovi ako raperovi chýba, ale nemá zas obsah, alebo či chcem počúvať Bonusa. Dobrých raperov je veľa, Bonusov je málo. A tak sedím a počúvam Bonusa, pretože má čo povedať. Má názory, má obrazy, má príbehy, má myšlienky. Celkom obyčajné, vlastne realistické, ale aj tak ich je v rape počuť primálo na to, aby som si tieto nechal újsť.

Je to jediný interpret, u ktorého sa opláca veľmi pozorne počúvať aj skity, pretože v nich povie viac ako niektorí raperi v celých songoch. Okej, vyplytval som alegórie a chvály, musím o albume aj niečo povedať, aby ste vedeli, čo vôbec od tohto albumu čakať. Keby som mal k niekomu tento album prirovnať, vyslovil by som mená A.M.O., Bene, Tafrob, Tázok, WWW a Lucie (áno tá česká kapela, dúfam, že sa Bonus neurazí).

Zdá sa vám to ako divný mix? Ono totiž zhruba takto divným mixom je celý album.

Raz to veselo bubnuje a Bonus energicky rapuje o tom, že sa ho každý snaží podľa tvorby psychologicky analyzovať, alebo o tom, že na svete je až príliš veľa skrytých nacistov, ktorým sa ich postoje tolerujú. Za chvíľu nálada potemnie a Bonus prednáša pochmúrnym kazateľským hlasom o svojom vnútre, o svojom živote a o svojej duši.

Nehovorím radšej o tom, čo to spraví, keď sa na beate objaví Karaoke Tundra. Výsledkom sú skladby ako Epitaf. Okrem Karaokeho vlastne beaty dodal už len Pe.klo + niečo spravil Bonus sám. Album má dobrú atmosféru, okrem prvých dvoch “energicky” ladených trackov, z neho sála elektrizujúci chlad.

Krokom mimo je podľa mňa track s Lyrikom, kde sa Bonus snaží rapovať po slovensky a celý jeho výstup vyznie skôr ako nevydarený freestyle. Ak to mal byť skutočne Party track (pretože takto znie názov spomínaného tracku), tak sa veľmi nepodaril.

Naopak veľmi sa podaril track Ztrácime čas, ktorý je o tom, že internet je presýtený nepotrebným obsahom tak, ako je svet presýtený hromadami nepotrebného odpadu. A vôbec nevadí, že toto už vôbec nie je rapový track. Stále je to Bonus.

Aby som to teda nejako zhrnul: Bonus nie je dobrý raper. Toto je dobrý album. Tento album je tak pestrý ako jeho obal. To vôbec neznamená, že každý si v ňom niečo nájde. Skôr sa buď bude globálne páčiť, alebo sa nebude páčiť vôbec. Mne sa globálne páči. Vlastný názor si spravte sami. Ďakujem Bonusovi.

Tracklist albumu Konec civilizace (Starcastic / Deadred 2010)

A2 Psychologové
A3 Dětem (+ Lineup)
A4 Zakopanej pes
A5 Mý místo (+ Idea, Aran Satan)
A6 (Ford)
A7 Epitaf (+ Karaoke Tundra)
A8 Ztrácíme čas

B1 Squatteři, feťáci, anarchisti (+ Banán)
B2 (Eden)
B3 2540 (+ Volenet)
B4 Party track (+ Lyrik, DJ Spank)
B5 P I K O S M R T (+ Karaoke Tundra)
B6 (Tolik let)
B7 Konec civilizace (+ DJ Spinhandz)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.