Kruscifix – Dolnozemci


Pomaly dobieham resty z minulého roka a tak som sa dostal aj k napísaniu recenzie na album, ktorý mi na stole ležal už pár mesiacov.

Pre niekoho nepočúvateľné, pre niekoho absolútny prepadák, pre niekoho najnepochopenejšia skupina a pre niekoho jeden z najzásadnejších albumov minulého roka. Názory sa rôznili a tak som bol zvedavý. Zhodou okolností som recenzoval aj posledný album Invázie (Medzi časom) a vtedy som bol pozitívne prekvapený a tento album cením dodnes.

Keď som však priniesol a vypočul, bol som sklamaný. Album mi prišiel príliš rozkúskovaný. Mal som pocit, že raperi sa strácajú vo vlastných textoch a že často sú to len rýmy pre rýmy. Celé mi to znelo skôr ako nejaký narýchlo zbúchaný mixtape. Nenechám sa však ľahko odradiť prvým dojmom a tak som albumu dal aj ďalšie šance.

Výsledok? Je to lepšie, zďaleka však nie najlepšie. Negatíva, ktoré som vymenoval albumu možno krivdia, ale na každom z nich je aj kúsok pravdy. O Kruscifix sa traduje, že hĺbku v ich textoch treba hľadať a kto hľadá, tak nájde viac ako u iných. Možno, ale… Ale postrádal som motiváciu. Keď počúvam Prago Union, tak ma tie skladby vtiahnu tak, že CHCEM počuť viac, CHCEM viac porozumieť. A tak počúvam a počúvam a zachytávam kúsky textov a stále ma niečo prekvapí a stále som rád, že som niečo našiel. Takýto pocit som mal aj u starých Atakerových textov na albume Invázie. Tu to bolo ale naopak. Počúval som a postupne som aj zachytil veci, ktoré dávali zmysel. Jedinou motiváciou bolo ale to, aby som to tam našiel, lebo som vedel, že by to tam byť malo. Žiadne CHCEM sa nedostavilo. A to je ten kameň úrazu.

Komanderova hudba je ako vždy výborná (viď jeho releasy na Ajlavmjuzik) a teraz už viem, že aj texty majú tú hĺbku a že naozaj hovoria veľa. Obávam sa ale, že toto zbožie je veľmi ale veľmi úzkoprofilové. Ťažko niečo odporučiť, alebo neodporučiť. Skúste to sami a uvidíte, ako to zapasuje vám. Je pravda, že takýto rap tu nerobí asi nikto iný.

PS: Nechcem vyzerať ako rozvracač kapiel – provokatér, ale pri porovnávaní Fantom verzus Syn mi vychádza, že tie silné časti albumu sa až príliš často týkajú Syna a tie slabšie až príliš často Fantoma. A tak si v dobrom spomínam na starú Inváziu a púšťam si Stratené holuby a Šťastena kde si…

Tracklist albumu Dolnozemci (Kruscifix la familia 2010 – 2011)

1.Dolnozemci
2.Justícia
3.Komu som, čomu som
4.Nepriateľ feat. Shyheim, YounG U
5.Deti zla
6.Očistec
7.Nebo je tu feat. Aspect Mendoza
8.Kru Scifix (Dj.Veritas)
9.Mortal Kombat feat. Lord Lhus
10.Vy smiech neviete brať (skit)
11.Vy smiech neviete brať
12.Dvojznačný obraz
13.Piatok XIII
14.Cha-Nigaz (skit)
15.Nie nie nie feat. Rest, Oliver Lowe, Wuty
16.Tyrana (skit)
17.Tyrana
18.Worldwide feat. Mc Vista, Topoke, Uwe F., Heiko Poss
19.Uvedom sa
20.Čo sa má stať, to sa stane feat. Romanelli, Majself

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.