Invázia – Medzi časom


Recezia Invázia nový album CD Medzi časom

Dávnejšie pri recenzovaní Deckovho albumu som spomínal, že Gramo Rokkaz je pre mňa labelom, u ktorého vždy dostanem za svoje peniaze (či niekedy i zadarmo) porciu vysokej kvality. Vybudovať si takúto reputáciu je určite nesmierne ťažké a chce to okrem iného mať tých správnych ľudí, vedieť robiť tie správne rozhodnutia a cieľavedome plniť svoje povinnosti voči fanúšikovi. Teraz, keď sa mi dostal na recenziu nový album Invázie, tak som si uvedomil, že okrem GR je tu ešte jeden label, ktorý ma nikdy v minulosti nesklamal. Ba práve naopak, Cdčka od Tvojej Matky mi vždy robili radosť. Okrem toho, že sú dobrí v tom čo robia, ponúkajú aj alternatívu ku všetkému, čo je možné počuť inde. A momentálne si na svoju metlu môžu pripísať ďalší úspešný zárez, pretože Invázia sa podarila viac, než som vôbec čakal.

Priznám sa, že predtým som Inváziu registroval a vedel som, že majú aj pár dobrých skladieb, ale nikdy ma neoslovili až natoľko, aby som sa sám o nich aktívne zaujímal. Zrazu sa mi dostalo do rúk ich CD. Keďže som mal vtedy len 15 minút času a bol som nedočkavý a zvedavý, náhodne som zvolil skladbu Šťastena kde si. Po chvíli počúvania sa mi rozšírili oči prekvapením a ja som napäto počúval, aby mi neušiel ani kúsok. Skladba tvrdá, realistická, pravdivá, ale zároveň krásne lyrická. Skladba o hľadaní lásky, o partnerských vzťahoch, o rozchodoch. Nádhera. Dovolím si jeden citát i keď možno by som najradšej na toto miesto vlepil celý text a aj tak by to asi nestačilo: „…takmer v každej druhej rodine, otec odíde. Láska je v posteli, keď vzniká rodina, kde je láska, keď sa rodina rozbíja…“.

A šťastie je, že som nemal len šťastie na náhodný výber, ale že takýchto piesní je tu viacero. Okrem spomínanej Šťasteny je mojím favoritom silná, sociálne ladená skladba Stratené holuby. Už z názvu je cítiť, že pôjde o metafory a obrazy. Ďalšou tématickou kategóriou, ktorá sa tu vyskytuje, sú skladby ktoré majú za úlohu kritizovať. Najvýraznejšími zástupcami sú skladba Áno aj nie, kde sa neberú pred ústa servítky pri hodnotení slovenskej rapovej a freestylovej scény a skladba Nezvláda, kde to poriadne naložia slovenskej vláde a politikom. Atakerov prejav je drsný a energický. Na niekoľých miestach ma zaujali úmyselne volené nepravidelnosti, keď naschval časť doby počkal a nastúpil s rapom až neskôr, ako by človek bežne očakával.

Hudobne volí Invázia klasický samplový prístup. Cením si, že celý album hudobne ošéfoval Grazel. Počet hostí na mikrofóne sa tiež udržal na veľmi rozumnej úrovni. Ohosťované sú len tri skladby a najmä pozvanie Sedlákov – Reseta a Luzra ma veľmi potešilo – už sa teším na ďalšie blížiace sa projekty. Okrem toho sa ešte v troch trackoch mihnú dvaja Dji – Veritas a Sven a to je všetko. Vďaka tomu album Invázie skutočne pôsobí ako album Invázie a nie ako kompilácia poskladaná z hosťovačiek odprodukovaných desiatimi rôznymi producentmi. Jeden raper a jeden producent, to so sebou ale zákonite prinesie aj negatívum. Nedá sa z tých istých surovín uvariť pätnásť špičkových rôznorodých jedál. Miestami je to vata, miestami je to nuda, miestami je to stereotyp.

Tých čisto minútových hudobných skitov (+outro) mohlo byť tiež o niečo menej. Našťastie skity sa dajú skipnúť a pesničiek, ktoré by ma vyslovene nebavili je tiež málo. Vlastne keď sa teraz pozerám na tracklist, tak len jedna. Ostatné ma vždy zaujali aspoň niečim, vďaka čomu som si ich dokázal zapamätať. Album Invázie ma potešil. Prináša originálny prejav, výborné texty a poctivú hudbu. Už dávno sa mi nestalo, že by som si cestou parkom rapoval kusy textu spolu s hudbou hrajúcou z mojich sluchátok. Jednoznačne odporúčam.

Tracklist k Medzi časom (Tvoja Matka rekorc – 2010)

1. Intro
2. I.N.V.
3. Mená Ostávajú feat. Lukas, DJ Veritas
4. Áno aj Nie feat. Luzer, Reset
5. Skit
6. Šťastena Kde Si?
7. Ja viem
8. Stratené Holuby
9. Skit
10. Nezvláda feat. Reset, Dar, Plexo
11. Biač
12. Ty To Nevidíš feat. DJ Sven
13. Ataker feat. DJ Sven
14. Skit
15. Nikdy Viac
16. Keď Veci Nevýdu Tak Ako Majú
17. Outro

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *