Jozef Engerer, ale nie na beate tentokrát


Dúfam, že Jozefa Engerera netreba špeciálne predstavovať… Ak áno, tak ti asi patrí jedno veľké C’mon son! Pre istotu ti to aj tak zopakujem, Jozef je 1/3 Mojej Reči, producent, hudobník a následných pár otázok patrí práve jemu.

Na začiatok zdravím, ako sa darí? Nemohol som si nevšimnúť, že po vydaní pozitívne prijatého albumu Dobrí chlapci 3 sa nad vami roztrhlo vrece s koncertmi a tú mapu ste celkom slušne skrižovali, ako to hodnotíš ty?
Hodnotím to pozitívne, album  sa vydaril a celý minulý rok sme skoro každý víkend hrali. Boli sme snáď v každom väčšom meste…

Nedá mi to, vrátim sa ešte k album. Klasická klišé otázka: Ako ho hodnotíš s odstupom času?
Mám ho rád, aj keď som ho od nahrávania nepočul:) Pohrali sme sa s tým a je tam veľa dobrých skladieb.

O tebe viem, že ty a hudba mate dlhodobý vzťah. Myslím, že aj ostatných by celkom zaujímalo, čo robil Jozef Engerer pred tým ako bol Komplot, resp. neskôr Moja Reč?
Predtým som bol nájomný hudobník. Hral som napr. s Paľom Hammelom, Robom Opatovským, Mishou, Robom Pappom, Darou…

No pekne. Tiež som si všimol, že v Nu Spirite v decembri si na vašom koncerte s kapelou zasadol za bubny, je to dočasné, či takto fungujete pravidelne? Handlová je známa svojimi gitaristami, ako to je s bubeníkmi?
Vždy som mal vzťah k bubnom. Občas som si aj pocvičil, keď som bol v skúšobni. Minulý rok sme odohrali takto pár koncertov. Tento rok budem mať v ruke opäť gitaru.

Čo hrá práve v tvojom prehrávači / playliste? Kto ťa momentálne baví zo Slovenska, Česka? Počúvaš aj iné hudobné žánre?
Tak moc československú scénu nepočúvam, ale bavil ma IdeaFatte a Majk Spirit. Čo sa týka zahraničia, tak to bol Yelawolf, Tinie, Tempah, T.I., The Roots, Kool Savas a veľa iných…

Aké máš plány na 2012? Črtá sa už niečo konkrétne, alebo to je zatiaľ všetko ešte tajné a všetko vyjde na povrch vtedy, keď má? Budeme ťa môcť nájsť aj na projektoch mimo MR?
2012 bude produktívny rok. Máme rozrobených dosť projektov. Nechcem to moc odhaľovať, ale čo môžem povedať je spoločný koncertný projekt s Prago Union, pripravujeme singel so Zdenkou Prednou, chystáme projekt s kapelou Komplot, možno nejaké sóla.

Máme radosť. Chalanom si nahrával party na náš projekt DILLALOG (Happy B-Day Mr.Yancey). Stihol si to už vypočuť celé? Čo hovoríš ako producent na Jay Deeho tvorbu, ideš si ho, alebo môžeš povedať, že ťa aj do určitej miery ovplyvnil?
Nahrával som s chalanmi skladby, ale ešte som ho nepočul, neviem či som ovplyvnený, moc si ho nejdem, aj keď mám rád nejaké jeho vecičky.

Nechajme teraz hudbu hudbou. Aký je tvoj deň? Nejaké záujmy, alebo popri hudbe a štúdiu už toho času moc neostáva?
Tak moje záujmy sú väčšinou spojené s hudbou, ale rád chodím boardovať a úplne najradšej som so svojim synom.

Ste asi jediná skupina, ktorá stále pretrváva vo svojom meste, zatiaľ čo väčšina musela odísť do Bratislavy, alebo Prahy. Čo pre teba znamená tvoje mesto, chceš aj naďalej mať v občianskom uvedené mesto Handlová, alebo rozmýšľaš nad presunom?
Býval som nejaké roky vo Viedni, Bratislave, ale aj tak som sa vrátil do Handlovej. Mám to tu rád, je tu kľud, mám tu najväčších fellaz, rodinu, štúdio. Musíš občas vypadnúť, ale to my skoro každý víkend, keď sme na cestách.

Na záver ti patrí jedno veľké ĎAKUJEM od Artattacku a tiež priestor na pozdravy, ďakovania, odkazy, oznamy…
Ďakujem aj ja. Pozdravujem ArtAttack a vašich čitateľov. Veľa dobrej hudby…

Text by Igor D

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.