Opak – Otvorenie


Opak nový album CD Otvorenie

Meno Opak sa v poslednom čase skloňovalo v slovenských (a nielen hip-hopovo zameraných) médiách pomerne často. Mohli sme o ňom počuť v spojitosti s muzikálom Príbeh ulice, z jeho štúdia Zion 5 vychádzali nahrávky známejších i neznámejších interpretov, a už nejaký ten rôčik sa šušká i hovorí o Opakovom sólovom albume. Po preddavku v podobe mixtapu, sme sa dočkali aj sľúbeného albumu.

Moje očakávania boli pomerne neisté, najmä kvôli rozporuplným informáciám o albume, ktoré sa dostávali na verejnosť. Na jednej strane tu bol veľmi netradičný singel Twist. Ten spolu s fámami, že Opak na albume zabŕdne aj do štýlov ako raggae a dancehall naznačovali, že pôjde skôr o pestrý album plný Opakových úletov. Na druhej strane sa Opak neraz vyjadril, že pôjde najmä o tradičný rap. Neviem ani povedať, čo z toho som si želal viac.

A výsledok? Je to v prvom rade Opak. Skôr taký ako ho poznáme, len viac samostatný, viac výrazný, viac slobodný. Občas mám pocit, že sa s poslucháčom hrá, že skúša, čo všetko ľudia prijmú. Takéto sú napríklad skladby O-pičí song s Boyom Wonderom, Na začiatku so skutočne zvláštnym refrénom alebo Máš strašnú …, kde spolu s Bielym neriešia nič iné ako ženské zadky. Tieto skladby sú síce relatívne zaujímavé, ale nepovedal by som, že sú zrovna silnou stránkou albumu. Na pár počutí sú fajn, ale potom začnú niektoré ich aspekty liezť človeku na nervy. Hovorím najmä o často preafektovanom prejave akým Opak v týchto skladbách rapuje. Rôzne vzdychy a naťahovania slov mi fakt vadia a radšej by som tú prehnanú ležérnosť zamenil za pár momentov, kedy sa do toho Opak poriadne oprie.

Ďalšou stránkou albumu sú práve spomínané mimožánrové experimenty. Skladbu Twist asi väčšina z vás pozná, okrem nej sú tu zaujímavé skladby Sen, ktorý sa musel splniť a Musíme naučiť deti. Pri týchto dvoch veciach mi došlo, že Opak vie skutočne dobre spievať. Toto znamená značnú výhodu proti iným raperom, ktorí, keď chcú kúsok spevu vo svojej pesničke, musia siahnuť po nejakom hosťovi. Jediné, čo by som vytkol týmto skladbám je, že majú na Opaka jednoduchšie texty, opierajúce sa o niekoľkokrát opakované refrény. Na počúvanie sú ale veľmi príjemné.

No a nakoniec tu máme Opaka ako rapera. Trúfnem si povedať, že patrí medzi to lepšie, čo na scéne máme. Tak, ako o tom už neraz presvedčil predtým, presviedča o tom aj na albume Otvorenie. Ide mu to keď sa chopí tvrdších vecí, ako sú napríklad Stará škola, sociálne orientovaná skladba Ich závody či O čo ti ide. Rovnako dobre znie aj jeho romantická výpoveď v skladbe Románik. Veľmi dobre je poňatá téma Opakovho detstva a vývinu v skladbe Malý Em. Opakov prejav je čistý, prirodzený a najmä jeho texty sú uveriteľné. Mojím favoritom sa stala pesnička Najvác. To vám je hotová hymna a verím, že sa ňou aj zaslúžene stane. Perfektný Analytikov beat, plynulý Opakov flow, jednoduchý, ale absolútne chytľavý refrén zaradili u mňa túto pesničku medzi tie najväčšie klasiky slovenského rapu.

S producentov chválim už spomínaného Analytika, pre mňa veľmi pozitívne vyznel Viktor Hazard a kvalitne sa zapísal aj Opak samotný, ktorý si produkčne pokrýva zhruba tretinu albumu. Pár DJských vstupov Metysa tiež potešilo a oprášilo časy, keď DJ býval na takýchto albumoch bežným artiklom.

Ako teda Otvorenie uzavrieť? Je to kvalitný album, ktorý ponúka jednak klasický a kvalitný rap, jednak pár úletov, ktoré môžete pustiť sestre a donútiť ju tak chvíľu počúvať tú vašu neznesiteľnú hudbu. Netvrdím, že sa z neho stane nejaká klasika, tie už dnes asi nevznikajú, ale je to počin rozhodne zaujímavý a každá skladba má čo ponúknuť. Odporúčam a teším sa na produkcie.

www.opak.sk

Tracklist k CD Otvorenie (Hip-Hop.sk – 2008)

1. Intro
2. O čo ti ide
3. Ich závody
4. Opičí song
5. Twist
6. Más strašnú
7. Na začiatku
8. Najvác
9. Sen, ktorý sa musel splniť
10. Stará škola
11. Kto to povedal?
12. Malý Em
13. Románik
14. Musíme naučiť deti
15. Daj mi 5
16. …

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *