Nejbr Hip Hop Mix vol.2


Nejbr nový album CD Hip Hop Mix vol.2

Čo už napísať o výberovke? Viem, podobný problém som riešil už pred rokom v prípade prvého Nejbr Hip Hop Mixu. Podobný problém mám stále. Nedivte sa preto, že tentokrát to bude trochu všeobecné.

Áno, Nejbr Mix je stále reprezentatívnym výberom toho naj na českej a slovenskej hiphopovej i R&B scéne. Samozrejme, mnoho vecí chýba, napríklad Gipsy a jeho nový projekt, ktorý je zaujímavejší, ako 90 percent súčasnej rapovej produkcie. Napriek tomu ale na Mixe nájdete ostrieľané mená i pár nových talentov ako je Idea, nájdete zaujímavé kolaborácie ako WWO s Orionom či Kontrafaktom, šarmantnú Katku Winterovú z EOST s Vecom a Mojou Rečou alebo Jedkera s W518 a Rytmusom. Ale pravdu povediac, nevidím dôvod, prečo by práve tento album mal byť tým pravým pod stromček.

Nemyslím tým, že Nejbr Mix je nejaký kalkul, produkt, ktorým chce Nejbr z ľudí ťahať peniaze (i keď pochybujem, že by to ktosi robil ako charitu). Myslím tým to, že v záplave nových albumov je konkurencia prisilná. Veď rátajte: Nejbr, Vik Hazard, Gipsy.cz, Indy a Wich, Moja Reč, Tina, WWW a čo ja viem čo všetko ešte.

Stále ale platí, že na nahrávke od Nejbru sa stretnete s v podstate celou česko-slovenskou hiphopovou elitou. Od PSH, cez Indyho a Wicha, Supers až po „našich“ ako Čistý, AMO, Moja Reč či Jednašestka z Hálovej.

Je sympatické, že tento raz nie je Nejbr Mix iba zbernou nádobou skladieb niekde už vydaných. Keďže mnohé sólové albumy sú práve v štádiu prípravy, aj mnohé skladby na Mixe sú relatívne neznáme.

Platí ale, čo som už napísal inde: toto CD dostatočne názorne ukazuje, kam sa uberá hip-hop v našich krajinách alebo ako vravia iní, kde prešľapuje. Bez výhrady a podľa vkusu.

Takže zopakujem minuloročné. Táto nahrávka sa už len kvôli niektorým novým skladbám oplatí. Otázka ale je, či aj tie nové skladby skôr alebo neskôr nevyjdú na nejakých nových nosičoch. Druhá vec však je, že Nejbr Mix je silný album. Ak so slovami album a silný narábate opatrne. Nemá ale zmysel sa nejako vyjadrovať ku skladbám, to si nechajme až na regulérne albumy. Vidieť však, že napriek hudobnému vykročeniu novým smerom u väčšiny skladieb (niekomu ten smer vyhovuje, niekomu nie), a teda prevládajúcemu elektru, ešte stále je obrovský rozdiel vo zvuku a nápadoch v beatoch tu a vonku. A nevravte že to je v technike, zvuk, aký vybrúsil Honza Muchow na albume Watching Black od Ecstasy Of Saint Theresa, je taký, o akom rapperi môžu zatiaľ iba snívať. Páni, je to totiž o schopnostiach. A aj keď máte zvuk, a Nejbr neznie zle, stále chýbajú tie nápady.

Možno to je naozaj tým, že čím som starší, tým viac prestávam domácemu rapu rozumieť. Nie, nie je to otázka veku. Je to otázka akejsi špecifickej lokálnej zacyklenosti. Našťastie, ani toto až tak veľmi pre Nejbr neplatí. Napriek tomu, množstvo skladieb nudí.

A nuda je to, čo by som pri hocijakom výbere čakal ako posledné. Nie je to síce naťahovanie jednej skladby do nekonečna ako na bestofkách interpretov ako Janet Jackson, ale nie je to ani nijaká revolúcia. Je naozaj scestné čakať revolúcie od výberov?

Zhrnutie? Znie to fajn, rapuje to tiež vcelku fajn a inak čo? Inak nič. Ak máte československý rap radi, budete mať radi aj tento Mix. Ak ho neznášate (aj takí sú), o svojej hiphopovej pravde vás tento výber nepresvedčí. Je jednoducho aktuálnym výberom z tunajšej hiphopovej scény. Otázka je, quo vadis československý hip-hop?

Apropo, ak sa vám zdajú niektoré vety povedomé, máte pravdu. Sú prebraté z recenzie na prvý diel. Pretože koncepcia je rovnaká, interpreti v podstate rovnakí, obal skoro rovnaký. Zmenil sa „iba“ tracklist.

Tracklist ku komplácii Nejbr Hip Hop Mix vol.2 (Neighbor Beats / EMI – 2006)

1. Indy a Wich feat Vec, Rytmus, La4 – Z Tvojí 1/4
2. Jedker feat Wladimír 518, Rytmus – Doceniaj wolnosc
3. Berezin feat Orion – Paranoja
4. H16 feat. SuperCrooo, Vec – Nejsom falošný remix
5. PSH – Rok PSH remix
6. Miky Mora – Moratón 2
7. Pio Squad – Dělej si co chceš
8. Čistychov, Zverina, Miky Mora – Akcia Jasná
9. Rytmus – Prečo
10. Zverina feat DJ Mike Trafik – (Ne)mala by si byť
11. WWO feat Orion, Kontrafakt, Wlodi, Sound Kail – I tak to Osiagne
12. Lúza – Večer s Lúzou
13. DTonate feat Idea, Moja Reč – Mnoho podob
14. Nironic produced by Wich – Sometimes
15. I.Co – Zadné vrátka remix
16. Moja Reč – What up
17. AMO – Vieš prečo je mi jedno
18. 2 Day´z feat. Nironic, Tina – What´s yo´ price?
19. Tina – Závislý
20. Kateřina Winterová, SuperCrooo, Vec, Moja Reč – Dávej bacha!
21. Ego feat. Kajdžas – Spoveď

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.