Napszyklat – Brudne Zwierzaki


Keď pred nejakým časom prišiel kolega, že má jednu zvláštnu poľskú „hiphopovú“ formáciu a potreboval by k nej prifariť akéhosi slovenského interpreta, hovoril o zostave Napszyklat. Priznám sa, dovtedy som o tomto projekte nepočul – čo je škoda.

Tak som si spravil rýchly internetový rešerš, že čo to tí chlapci vlastne hrajú, a potom padlo meno Peťo Tázok. Nakoniec to skončilo ako úžasný koncert: trochu kabaret, trochu cirkus a trochu commedia dell’arte. Len premýšľate, kto bol Kolombína a kto Harlekýn.

Napszyklat sú totiž zvláštne žánrové zjavenie. Predstavte si pod tým rap, ktorý ide do elektronických inštrumentov, k tomu bubeník a gitara. Má to prvky industrial folku, urban music, občas až breakcoreový a či jungle hnev, ale predovšetkým, je to úžasná zábava – naživo i na EP Brudne Zwierzaki. Občas to je viac dub ako skladba Czek 23, občas čosi podobné WWW a ich zvláštnym glitch náladam v skladbe Mojezyciewtwojichrekach (hádam som to prepísal správne).

Iste, ten rap v podaní Ansmana a Piernika je po formálnej stránke relatívne naivný a občas trpí rytmickými nedostatkami, ale dôležitejšia než dikcia je v prípade Napszyklat ich hlasová štylizácia. Preto možno pochybovať, či to je ešte hip-hop. Ich muzika sa totiž do tejto žánrovej škatuľky vcelku nezmestí. Možno preto sa tak ťažko popisuje – ale vraj písať o hudbe je aj tak ako tancovať o architektúre.

Kto teda Napszyklat nezažil v bratislavskej A4 či žilinskej Stanici, môžete trochu ľutovať. Napszyklat je totiž hudba, ktorá značne prerastá poľský a možno i stredoeurópsky hudobný priestor. Ale šiltovky pri nej môžete rovno nechať doma. Je trochu smutné, že na podobných koncertoch stretnete skôr menšinu slovenských kultúrnych intelektuálov, než klasické hiphopové decká. Možno by konečne stretli hudbu. Napraviť sa to však dá vypočutím tohto EP., je príjemným spestrením toho, čo si pod hip-hopom zvyčajne predstavujeme.

Za EP na recenziu ďakujeme Overovi a skupine Napszyklat.

www.myspace.com/napszyklat

Tracklist k CD Brudne Zwierzaki (Dzieci Swiny – 2008)

1. Intrus
2. Przydawajsie
3. Plenuum
4. Czek 23
5. Moje Źycie W Twoich Rękach
6. Tabula

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *