MOS DEF


Pred2 týždňami som výnimočne zažil 2 koncerty amerických raperov. Jedným bol “najvačšia hiphopová show na Slovensku“, na ktorom som sa pravdepodobne ako jeden z mála moc nebavil a dva dni na to mi prišla na raňajky emailom správa, že večer je v Pešti Mos Def. Ten Mos Def, ktorý po klasike s Kwelim a vlastnom sóle určite mnoho skalných svojou ďalšou tvorbou sklamal (bboy style sa mu viac hodil).

Nič to však nemení na veci, že je to osobnosť, ktorú keby som bol vynechal, nespal by som kľudne. A práve preto som okamžite začal organizovať mini zájazd, a našťastie ma 3 kémoši podporili. Podľa dostupných informácií mal Mos na pódium nastúpiť o 22-00 h, my sme však do luxusného klubu „Studio“ dorazili presne o polnoci. Pri vstupe nám nevedeli povedať, či už začal, nebodaj skončil, tak sme to riskli. Znova sa však potvrdilo, že boh existuje… ako sme sa pretláčali cez dav, s batohom na chrbte a s mikrofónom v ruke vychádzal Mos Def.

Nepamätám sa presne čím začal, ale sám bez hajpmena a s 2 dj-mi za chrbtom predviedol skoro dvojhodinové PREDSTAVENIE. Áno predstavenie, iste nie rapový koncert… bol to prierez funku, soulu, boogie disca, rocku, rock´n rollu, bluesu, jazzu, reggea. Mohli sme si vypočuť AŽ príliš veľa staručičkých hudobných vsuviek (napr.: Sly Stone, Marvin Gaye) keď Mos na pódiu tancoval, pričom sledoval publikum, či sa baví rovnako dobre ako on.

Mimo iných zaznela skladba Arethy Franklin – One Step Ahead, ktorá prešla do pecky Ms. Fat Booty, kde polku druhej slohy dal len acapellu a pokračoval spevom niečoho pre mňa neznámeho, keď zrazu pokračovala tretia sloha a prišiel najväčší bordel. Show bola rôznorodá, niekedy monotónna, inokedy brutálny clubbing (Sex, Love & Money, Undeniable), zrazu sa divím, ale tancujem na rock´n roll, alebo si spievam Umi Says, skáčem na Definition, kde Mos dáva aj Talibovu prvú slohu.

Prišiel čas aj na tribute, tentoraz pre Kanyeho maminu, keď sa tancovalo na pôvodnú skladbu (tuším I Got a Woman) z refrénu tracku Gold Digger. S batohom na chrbte a trackom Travelling man sa pobral po hodine a trištvrte do zákulisia. Publikum sa preriedilo, no vytrvalejší žiadali prídavok a po asi 10 minútach keď tomu hádam fakt nikto neveril, že príde, sa Mighty Mos Def vrátil. Určite to nebol najlepší koncert aký som zažil, a vôbec to nebol koncert pre strikných rapových fanúšikov, bola to však premakaná a netradičná show Pána Umelca.

Text: Riči

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *