SEdláci – SEdláci


Recenzia nového albumu SEdláci – SEdláci

Povedzme si to priamo, estetické kategórie sú vecou vkusu. Priamejšie povedané, či je niečo dobré alebo nie, je otázka pocitu. Je to subjektívne, náhodné, osobné. Napriek tomu som presvedčený, že prinajmenšom v hudbe funguje čosi, čo možno nazvať univerzálnym.

Zvuk je vlna a teda čistá fyzika. Preto: zvuk možno hodnotiť objektívne. Podobne ako rytmus, artikuláciu. Ďalšou takou kategóriou je inteligencia a na nej závislá schopnosť čosi povedať. Zvyšok je možno. Ale je možno a možno. „Možno“ takých, ktorí čosi toho už v živote napočúvali. A potom „možno“ takých, čo ako stádo vrtia zadkami v duchu „bling bling“.

Ako som už raz povedal, vždy si radšej vypočujem Rap Sektor, ako ďalšiu, hádam už päťstú, kópiu nejakého amerického „jou jou“. To ale neznamená, že budeme zatvárať oči. Presnejšie: uši. Všetci to vieme, no málokto to hovorí nahlas. Rap Sektor, konkrétne tentoraz album Sedláci, má muchy. Občas riadne mäsiarky. Pretože ono to tak úplne nehrá. K vyleštenému zvuku to má ďaleko a pseudovýhovorky typu „toto je predsa underground,“ ma nezaujímajú.

Pri niektorých basách mi totiž až zuby drkotajú. Na druhej strane, v porovnaní s minulosťou sa to pohlo o nejeden krok vpred. No napriek povedanému, Sedláci ma nejakým pofidérnym spôsobom bavia. Azda je to tým dialektom, možno tým, že oni, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, rozprávajú. Teda, hovoria čosi, pri čom nemusím už po dvoch frázach zapnúť osobný „mute“.

Aj keď… Rap Sektor je typický svojským prejavom. Rovnako aj Sedláci, asi najbližšie je mu britský spitting . Chce to teda trochu sústredenia rozoznávať vysokou kadenciou chŕlené slangové slová. Žiaden veľký cvik, len trochu počúvania.

Odsúdiť totiž Sedlákov len preto, že to je po hudobnej stránke vcelku nuda, by bola škoda. Samozrejme, nájdu sa slabšie i silnejšie pasáže. Napríklad part kohosi s menom Teon Noet je vcelku zúfalstvom. Prinajmenšom tou naivitou po stránke významu. K silnejším veciam ale patrí napríklad Jau Jau Wrely Zemak alebo 11. I keď to prvé je tuším staršia vec.

Narovinu: Sedláci sú občas nemiestni, občas naivní a niekedy idú tou ľahšou cestou nekomplikovanej kritiky. Na druhej strane, občas trafia presne, občas sa dotknú problému (ktorého z tých viacerých, to už je vecou vkusu) a predovšetkým, napriek všetkému, som ochotný im veriť. Aj keď triezvo a s výhradami.

Preto, napriek všetkým negatívam, ktorými tento album nepochybne trpí, na mojej osobnej stupnici patrí do tej lepšej polovice spektra. Netvrdím, že tento album budem počúvať aspoň raz do týždňa, no až budem mať pocit, že chcem počuť čosi slovenské, ktoré neverklíkuje, možno siahnem po Sedlákoch. To vôbec nie je málo.

Tracklist k CD SEdláci (TM Rekorc – 2007)

1. S.E.D.L.A.C.I. (načmaral: Luzer / podklad: Grandmajster Vyroby)
2. Jau Jau Wrely zemák (načmaral: Luzer, T-peg / podklad: Android)
3. Nech sa mračí (načmaral: Luzer, ReSeT / podklad: „g“)
4. Bla Bla feat. Gulos Potrok (načmaral: Luzer, T-peg, Gulos / podklad: Grazzel)
5. Dievča menom piča (načmaral: T-peg, Luzer / podklad: Grandmajster Vyroby)
6. Vim nevim (načmaral: T-peg, Luzer / podklad: eSeNeR)
7. Chuast (načmaral: Luzer, T-peg / podklad: „g“)
8. Beh na breh feat. Teon noet (načmaral: Luzer, Teon Noet / podklad: „g“)
9. Návod jak sa stat kokot (načmaral: T-peg, Luzer / podklad: Grandmajster Vyroby)
10. Neuveritelné doprodružstvá a cesty malej odvážnej flašky (načmaral: Luzer, T-peg / podklad: Krek)
11. Jedenásť (načmaral: Luzer / podklad: Krek)
12. Mozeg Flandry feat. Staf (načmaral: Staf, T-peg, Luzer / podklad: Staf)
13. Fatamorgana feat. Android (načmaral: Android, Luzer / podklad: Android)
14. Vim nemi Remix feat. Jaro Zavodsky (načmaral: Luzer, Jaro Zavodsky / beat: eSeNeR / gitara: Jaro Zavodsky /basa: Stano Kovár)
15. Rap Sektor_FM feat. Svinaven Kru & Vykopany z jamy (načmaral: Gulos, T-peg, Android, ReSeT, Cwach, Upir, Luzer, Drakk / podklad: eSeNeR)
16. Fajront feat. Gulos Potrok (načmaral: Gulos, Luzer / podklad: Gulos)

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *