James Cole – Kapitán láska


Projekt Orikoule mal okrem odľahčenia vážnosti českého rapu a spojenia dvoch českých top raperov ešte jeden významný prínos. Naučil Jamesa Cola spievať. Predpokladám, že pôvodne to bol len taký úlet zo srandy, ale potom sa mu to zapáčilo a mohli sme sa o tom, že mu to ide, presvedčiť ako na albume, tak aj na koncertoch. Nečudo teda, že jeho druhý sólový projekt sa vyznačuje žánrovými presahmi. A nejde tu len o pár pesničiek padajúcich mimo rapovú misu. Celý tento projekt je iný.

Projekt Orikoule mal okrem odľahčenia vážnosti českého rapu a spojenia dvoch českých top raperov ešte jeden významný prínos. Naučil Jamesa Cola spievať. Predpokladám, že pôvodne to bol len taký úlet zo srandy, ale potom sa mu to zapáčilo a mohli sme sa o tom, že mu to ide, presvedčiť ako na albume, tak aj na koncertoch. Nečudo teda, že jeho druhý sólový projekt sa vyznačuje žánrovými presahmi. A nejde tu len o pár pesničiek padajúcich mimo rapovú misu. Celý tento projekt je iný.

Iný je tým, že James má spievané party asi v každej pesničke. Iný je tým, že dokonca niektoré pesničky sú čisto spievané. Iný je aj zložením ľudí, ktorí sa na albume podieľali. Risto Sokolovski je už dobre známy spoluprácami s Colom na projekte Dixxx. Spoluautorom hudby je však okrem neho aj Yarda Helešic, ktorý je známy ako člen kapely Support Lesbiens, ktorej mnoho skladieb aj produkoval a má teda skúsenosti s produkciou žánrovo orientovanou skôr na grunge a pop rock. A zhruba do tejto oblasti album aj mnohými črtami zapadne.

Viem si kľudne predstaviť, že piesne z tohto albumu by v hitparáde stáli bok po boku so skladbami od Chinaski. Teda čo sa týka hudby a aranžovania piesní. Bariérou brániacou masovému šíreniu v rádiách sa však zrejme stanú texty. Nie že by boli nejako nadmerne vulgárne, to skôr naopak, ale sú prinajmenšom kontroverzné na to, aby sa ich väčšina médií odvážila odprezentovať. Je zaujímavé, že médiá nemajú problém hrať napríklad pieseň o samovražde, kde interpret vyhlasuje, že si preťal žily, ale tie isté médiá majú zábrany zahrať pesničku, kde interpret iba skonštatuje, že jeho prvým sexom bol grupensex. Nuž čo, niektoré oblasti sa asi nikdy cenzúry nezbavia aj keď je sloboda prejavu (zatiaľ).

Je tu síce niekoľko skladieb, ktoré sú „zverejneniaschopné“ po všetkých stránkach, ale žiaľ práve tieto ma príliš neočarili. A neočarilo ma veľmi ani Jamesovo spievanie. Väčšinou ide iba o také jemnocitné popevky bez nejakej dynamiky, v ktorých nemôže naplno prejaviť svoje schopnosti. Pár skladieb sa to prijímať dá, ale keď rovnakým štýlom spieva skoro v každej piesni, tak to človeka začne značne nudiť. Po tejto stránke by som uvítal viac piesní ako sú Máš, co jsi chtěl, Digitální láska, či Kupuj věci, jsou dobré.

Naopak Jamesovo rapovanie je veľmi dobré. Častejšie používa voľný verš a nesnaží sa o prísny a technicky náročný flow, ale skôr o dôraz a význam a darí sa mu to bravúrne. Pretože význam, to je to podstatné, čo tento album ponúka. Všetky tie spievané pesničky, pop rockové hudby a žánrové presahy sú nepodstatné proti tomu, keď začnete album skutočne počúvať, premýšľať nad súvislosťami a prevádzať vety na myšlienky. Zrazu vám dojde, že kapitán Láska je naozaj o láske. Ale o láske v tých najrôznejších farbách.

Najmä o láske, ktorá môže prerásť v posadnutosť. V jednotlivých piesňach nám kapitán vykresľuje lásku k peniazom, konzumu, sláve, pornu, či sexu. Dovolím si ilustračný citát na zamyslenie: „Shromáždíme důvěřivý Báby na hromadu a prodáme jim deky s magnetem – zavřeme dveře a dokud neprodáme aspoň tři, tak je nepustíme ven radíme dětem, aby se nezahrávaly s hašišem a fašismem, prodáme jim fašismus v dietním balení s jiným nápisem.“ Práve pre takéto posolstvá ten album stál za to. Neviem, čo James plánuje v budúcnosti. Ukázal, že má potenciál tvoriť oveľa nápaditejšie a zmysluplnejšie skladby, ako som u neho bol zvyknutý.

A to si myslím, že tento svoj potenciál sa mu nepodarilo pretaviť do albumu naplno a stále má možnosti a schopnosti, ktoré môže ukázať. Návrat k tvorbe Supercrooo by bol v jeho prípade krokom späť. Je možné, že sa Supercrooo posunie inde, ako predtým smerovala. Otázka je, či sa takto dokáže posunúť aj Hugo. Nechcem samozrejme podceňovať kým som nepočul, ale keď porovnám Rok Psa s Kapitánom Láska, tak James u mňa vedie na plnej čiare.

www.myspace.com/jamescoleakamcboris

Tracklist k CD Kapitán láska (Big Boss – 2009)

1. Kapitán Láska
2. Onatomá
3. Velmi mi chutná
4. Máš, co jsi chtěl
5. Proč se ptáš?
6. Co tak najednou?
7. Obsese
8. Přestávka na …
9. Digitální láska
10. Jen ty a já
11. Kupuj věci, jsou dobré
12. Debilní
13. Kdyby věděli
14. Musím letět

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *