Keepintime: A Live Recording


Čo vám môže asi tak vzniknúť, keď sa na jednom albume stretnú DJ Shadow, Cut Chemist, Ammoncontact, Daedelus alebo J Rocc. Navyše ak to postavíte na skoro geniálnom nápade konfrontácie starého a nového prístupu k lámanej hudbe postavenej na dôrazných a dominantných bicích sekvenciách?

Ak na spoluprácu prizvete legendy hudobnej scény z amerického mesta anjelov, konkrétne v odborných kruhoch cenených a známych bubeníkov Paula Humphreya a Jamesa Gadsona? Ak by z toho nevznikla výborná nahrávka, bolo by to do neba volajúce fušerstvo.

Myšlienka projektu Keepintime siaha niekde do roku 1990, keď fotograf a filmár Brian Cross, známejší ako B+ prichádza do LA so zámerom zmapovať tamojšiu hip-hopovú scénu. Časom sa začína zaujímať i o korene, z ktorých hip-hop vznikol a najmä o jeho rytmickú sekciu. Dáva sa dokopy s Royom Porterom, Erlom Palmerom a už spomínanými Humphreyom a Gadsonom. Bohužiaľ, medzičasom Porter umiera, no o myšlienku stretnutia záujem pretrváva. Pridávajú sa majstri umenia turntablismu a producenti Cut Chemist, Madlib, NuMark, J Rocc a Shortkut. Tých všetkých môžete vidieť na zázname z koncertu, ktorý je na sprievodnom DVD. A že sa je na čo pozerať.

Na albume navyše spolupracujú okrem v úvode naznačených mien i King Britt, Eric Coleman alebo Charlie Dark. Myšlienka bola jednoduchá, známi producenti mali na rytmickom základe, ktorý z veľkej miery vznikol na rôznych jam sessions (vedľajší produkt pôvodne zamýšľaného „foto stretnutia“), postaviť plnohodnotné skladby. Výsledok je práve toto CD.

Netreba zdôrazňovať, že album Keepintime: A Live Recording je náročnejším počúvaním. Ale o to kvalitnejším. Treba ale uznať, že na diskotéku vôbec nepatrí, skôr niekam do jazzového klubu alebo na domáci chillout. Jednotlivé skladby kolísajú od atmosférických downtempových nálad cez breakbeat (a brokenbeat) až po abstraktný hip-hop (alebo stále populárnejšie označenie indie hip-hop) a jazzovú fusion.

Práve výrazný príklon k jazzu a typickému „jamingu“ je dominantný atmosférický prvok tohto CD. No na rozdiel od klasického jazzu sa nikdy nezačnete nudiť. Ak ale obľubujete prvoplánové hudobné skladačky, dajte od tohto albumu ruky preč. Mohol by vás obrať o niektoré hudobné ilúzie. Napríklad o tú, že originálna a zaujímavá hudba vzniká na objednávku tínedžerských televízií.

Neraz sú v skladbách dominantné triky niektorého zo zúčastnených dídžejov, inokedy skoro neskutočné výkony starých pánov s bicími. Do toho elektrické piáno a pady, niekedy flauta alebo neodmysliteľný saxofón. Samozrejme, nesmie chýbať zaujímavý bas – a potom sa karta úplne obráti a vy počujete moderný „urban sound“ súčasnej elektroniky.

Jednoducho, variabilita albumu niekedy až prekvapuje. Ale na rozdiel mnohých súčasných počinov táto variabilita nejde na úkor ucelenosti samotného CD. Takže ďalšia pochvala.

Osobne sa pri počúvaní Keepintime dobre bavím. Ale to skoro u všetkých produktov vydavateľstva Ninja Tune. Niežeby som im chcel robiť reklamu. Dôležitejšie ale je, že tento album sa len tak rýchlo neopočúva. Pravdou ale je, že preniknúť doňho hneď po prvom vypočutí je asi nemožné. Ak ale nájdete v sebe tú odvahu pustiť si ho i druhý a tretí krát, odmení sa vám bohatým hudobným zážitkom. A to je to podstatné, nie?

www.mochilla.com

Produkty labelu Ninja tune na Slovensku distribuuje spoločnosť Wegart

Tracklist k albumu Keepintime: A Live recording (Ninja Tune 2005)

1. Keep In Time Theme (by Charlie Dark)
2. Infinity Of Rhythm Mix (by Ammoncontact)
3. Bring Madlib Up (by DJ Shadow)
4. A Peak In Time (by Cut Chemist)
5. Kings On The Mix (by King Britt)
6. Paulista Remix (by Eric Coleman)
7. A Remix In 3 Paris (by O.H.N.O)
8. Talking Drums Whispering Vinyl (by Quantic Soul Orchestra)
9. Roy’s Theme (by DJ Shadow)
10. Dirty Fingered B Boy Edit (by J Rocc)
11. Song For Sophia/You Can Know Her (by Nobody feat. Mia Doi Todd)
12. From SP On My 303 (by Dj Nuts)
13. All Lights On Stage that Night (by Daedelus)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *