Gipsy – Rýmy a Blues


Gipsy nový album Rýmy a Blues

Trochu neskoro, ale predsa. Tak nejako v krátkosti možno charakterizovať túto recenziu na album pražského „etno“ psa Gipsyho. Tomu bola škatuľka anglicky rapujúcu Čech asi pritesná a tak sa verejnosť rozhodol šokovať novým nosičom nazvaným Rýmy a Blues.

Už názov napovedá, že na rozdiel od Ya favourite CD rom tu nečakajte žiadnu rádoby autentickú angličtinu. V rovnakom duchu sa ale nesie. Totiž, spoločnú majú oba albumy jednu vec a tou je – truc podnik. Snahu šokovať. Tento raz sa to vydarilo. Množstvo vulgarizmov nielenže na albume presiahlo únosnú mieru, paradoxne ju prekročilo natoľko, že je to až vtipné. Aj keď v rádiách Gipsyho skladby určite nezahrajú.

Druhou vecou je, že Gipsy spieva. Spieva s veľkým S. Na rozdiel od všelijakých českých Issov a slovenských Pappov a Opatovských (viac akože interpretov „čiernej“ hudby ma momentálne nenapadá).

Gipsy v podtitule albumu deklaruje (a tvárme sa, že nejde len o komerčný kalkul), že tento album nie je iba o ňom, že to je Gipsy feat. Czech Hip-hop Scene. Tak trochu aj s prímesou tej slovenskej, keďže na albume v skladbe Gipsy feat Kontrafakt zahosťujú (celkom logicky) Rytmus a Ego. Okrem nich sa ale za mikrofónom mihnú aj mená ako Indy, Kunny, Marpo, Phat či rapperka s menom Maybe. Samozrejme, hudobne si všetko „ošéfoval“ Gipsy sám. A že mu to sluší.

Už minule som vyzdvihoval jeho talent vo vlastnej hudobnej tvorbe. Znova sa ukázalo, že Gipsy dokáže utiahnuť album aj sám. A vcelku rôznorodo. Možno to je tou jeho krvou.

Album je kompozične rozdelený na dve časti. V tej prvej nastupujú kolaborácie s inými rappermi, v druhej sa nechá Gipsy unášať pomalším tempom koketujúc s nu soulom, R&B alebo funkom. Povedané na rovinu, Gipsyho spev mi sedí a druhú časť albumu považujem za lepšiu. Aj keď, možno ani nie tak lepšiu, no každopádne invenčnejšiu. Či už soulové kolísanie v Poslouchej (päsť na oko ten text – možno by aj recesia mala mať nejaké hranice) alebo tanečnejší groove vo Vnímej.

Príjemným prekvapením prvej časti je Kunny z D.Real.C. Na Indyho pasáž z Nech mě jít ale stále nemá. „Téma je sprostý / jedno téma po stý / jenom čekám, kdy mi rozkopne dvere mravnostní.“ Štylizovaná pozícia „vyměklého“ Andreasovi sedí. „Tak se André neboj, refrén zůstane / schová se za oponu a nic se nestane / matince zatancujem čardáš a bude pařba jako svině,“ kontruje mu Gipsy.

Futuro sound a Phat ako výpomoc. Sexy funky a zlej. Klasicky SuperCrooo štýl, nič nové pod slnkom. Ak Jamesa môžete, jeho pasáž vás poteší, ak nie – tak nie.

Zaradenie rapperky Maybe na album tak trochu nechápem. Ak to mala byť snaha o pohľad z druhej strany – veľmi sa nepodarila. Maybe svojím rapom korunu albumu určite nenasadila. Keby sa za použitie slova „kurva“ rozdávali koláče, môže si Maybe (vzhľadom na jej krátku pasáž) otvoriť cukráreň. Ak si ale „dáma“ myslí, že text možno postaviť len na tom, že bez hlavy a päty nadáva (a ani v tom tú slovnú zásobu bohvieako bohatú nemá), tak to si asi pomýlila rok. Možno by som sa radšej naučil normálne rapovať. Bez urážky.

Príjemne ma neprekvapil ani Marpo. Možno vyhral nejaký ten „prestížny“ freestyle battle, no jeho texty sú – ako to povedať, zvláštne. Technika rapu mi nesedí, väčšinou uhádnem rým skôr, než ho Marpo povie. Ešte jeden paradox, v skladbe Chceme tě si ide o tom, ako chce dostať „čubky“ na jednu noc, o tom, aký je nenormálny kráľ a hneď v nasledujúcej A ste f p..i rýmuje: „Nehledám děvku (…) nechci závistlivou mrchu plnou komplexů / chci tu, co místo v Elle bude listovat v Reflexu.“ Tak tomu vravím schizofrénia.

Ak by som mal charakterizovať toto CD, povedal by som, že je plné rozporov. Medzi formou („sladký“ akože R&B spev) a textom. Medzi výkonmi niektorých „mcs“. Na druhej strane, o tomto CD by sa dalo napísať ešte mnoho strán. Napríklad ako sa Gipsy stal (aj vďaka tomuto albumu) ikonou pre médiá (narážam na veľký rozhovor v tu už spomínanom Reflexe), ako otvoril dvere a nebál sa vydať do (v Čechách i na Slovensku) neprebádaných hudobných vôd. Mohli by sme sa baviť o zaujímavých podkladoch. Ale je to vonkoncom zbytočné. Rýmy a Blues je kvalitným albumom a tých až tak veľa nevzniká. Preto sa oplatí ho vlastniť.

Tracklist k albumu Rýmy a Blues (Paranormalz 2005)

Feat Part

1. Čekuj feat. NO1
2. Černá kronika feat. Kunny
3. Pro svý kočky a psy feat. Kunny
4. Gipsy feat. Kontrafakt
5. Chceme tě feat. Marpo
6. A ´ste f p..i feat. Marpo
7. Sexy, funky a zlej feat. Phat
8. Nech mě jít feat. Indy
9. v jejích očích feat. Maybe

Solo Part

10. Poslouchej
11. Trocha zahrocení
12. Chceš (p…t, p…t, p…t)
13. Špinavá hra
14. Vnímej
15. Poslední žár

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *