PRÁZDNA PLECHOVKA S KREATÍVNYM OBSAHOM


Od mája do konca augusta mali slovenskí kreatívci vôbec po prvýkrát možnosť prihlásiť sa s unikátnym nápadom do súťaže Red Bull Art of Can. Celonárodný lov na fantáziu, otvorený pre každého, od umelcov na plný úväzok až po tých, ktorí majú v sebe zatiaľ neobjavený, no nevídaný talent a dychvyrážajúcu kreativitu. Zo 165 prihlásených dizajnérov, architektov, fotografov, no i nadšených umelcov, odovzdalo v priebehu septembra 72 diel z plechoviek, z ktorých kurátor výstavy Ferdinand Chrenka, vysokoškolský pedagóg a vedúci Ateliéru industrial dizajnu na VŠVU, vybral 58 najlepších. Tie budú od 21. do 30. októbra zdobiť priestory historickej budovy Eurovea Sklad č. 7 na bratislavskej promenáde pri Dunaji.

,,Plechovka bez nápoja získava opäť obsah, vracia sa späť k Vám obohatená o nové posolstvo. Pozrite, aj zdanlivo mŕtve veci ožívajú! Čakajú na Vás fantastické príbehy, svedectvá o tom, že talent je nesmrteľný,“ pozýva na výstavu kurátor Ferdinand Chrenka.

Umenie tvorby majstrovských diel zo strieborno-modrej plechovky Red Bullu sa začalo už v roku 1999. Výstavy sa konali po celom svete, od Európy až po Nový Zéland. Krajiny ako Rakúsko, Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Juhoafrická republika, Singapur, či Spojené štáty americké už inšpirovali viacerých umelcov, aby splodili svoje vlastné hliníkové výtvory. Stavať, tesať, zvárať, lepiť, tĺcť kladivom, ohýbať, prekladať, stláčať, páskovať, maľovať, jednoducho, čo len umelca napadne. Základný materiál je modro-strieborná plechovka Red Bullu, ku ktorej sa dopĺňa dávka fantázie a zručnosti. Socha, obraz, 3D model Eifellovky, alebo alebo exemplár moderného umenia. Niečo pestrofarebné, zábavné, konzervatívne či kontroverzné.

Na Slovensku sa v októbri uskutoční vôbec prvá samostatná výstava THE ART OF CAN. V unikátnej lokalite na Pribinovej 8 bude počas desiatich dní vystavených niekoľko desiatok najlepších diel a že sa bude na čo pozerať. Originálne lapmy, futbalový štadión, prekrásna Merilyn Monroe, či ozrutný minotaurus z hliníkových kúskov je iba zlomok kreatívnych diel, ktoré si návštevníci môžu denne od 10:00 do 22:00 h prezrieť v galérii. Vstup na výstavu je voľný.

Ešte pred otvorením výstavy pre verejnosť, vo štvrtok 20. októbra, počas slávnostnej vernisáže, vyhlási odborná porota víťazné diela. Módna návrhárka Mária Šraneková, herec Maroš Kramár, fotograf Jakub Klimo, dizajnér Tibor Uhrín a zástupca Red Bullu Ján Šaulič budú rozhodovať o troch najlepších dielach. Víťaz získa letenku od Českých aerolínií do St. Petersburgu so vstupom do slávnej Ermitáže. Autori druhého a tretieho diela pocestujú do ďalších európskych kultúrnych metrpolí Amsterdamu a Barcelony s prehliadkou najznámejších umeleckých skvostov. Svojho víťaza si môžu určiť aj návštevníci výstavy, keď bude priamo v mieste výstavy možnosť zahlasovať za obľúbené dielo. Galériu všetkých diel nájdete aj na stránke www.redbull.sk/artofcan a dať hlas svojmu favoritovi môžete aj elektronicky priamo na stránke.

Výstava najkreatívnejších diel z plechoviek The Art of Can sa uskutoční prvýkrát na Slovensku. Od 21. do 30. Októbra navštívte Eurovea Sklad č.7

Pozri si report z Art of Can v Bratislave

neboli nájdené žiadne obrázky

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.