KDE JE DNES HIP HOP ?


Na tú otázku som v poslednom čase odpovedal najmenej dvakrát. Že či napíšem niečo o tom spore, vieš, hip-hop a battle. Že či to je bežné nahrávať skladby jeden proti druhému. Že kde je dnes slovenský rap.

Dvakrát som odpovedal NIE a bolo úplne jedno, či sa pýtali noviny, alebo ktokoľvek ďalší. To zistenie by totiž bolo totálne banálne: hip-hop je taký istý, akým bol vždy a v každej dobe, taký, ako každý iný smer hudby či kultúry. Chvíľu sa mu darí viac, inokedy menej – a na tom nič nezmenia jedny kolotoče, ktoré vyčítajú iným kolotočom, že všetci robia kolotoče.

Hip-hop je stále ten, kde redaktori a promóteri na weboch vyplakávajú nad tým, že zlí, zlí ľudia nechodia na ich úžasné koncerty. Namiesto toho, aby sa zamysleli nad tým, čo robia zle. Je stále plný ľudí múdrych aj hlúpych, zakomplexovaných aj s nadhľadom, prázdnych aj zaujímavých.

Tak ako vždy jedni ohovárajú druhých, milujú sa aj nenávidia, navzájom sa okrádajú aj nezištne pomáhajú. Také to bolo vždy – akurát sú niektoré veci v jednotlivých obdobiach viac vidieť.

No a?

Človek si sám vyberá, kde sa pohybuje, s kým sa stretáva, s kým a o čom sa rozpráva. Nech si pokojne jedni konšpirujú, druhí sa snažia zlepšiť svet a tretím to je úplne jedno. My sme si v Artattacku dávno vybrali – a kompromisy už roky nerobíme voči nikomu, kto nám za to ani trošku nestojí.

Že sme stále menej tvrdý rap? Možno. Ja sám, napríklad, slovenskú scénu už ani systematicky nesledujem a viem s tým pokojne žiť. Že sme stále viac „art“ ako „attack“? Áno, pretože svet je taký nádherne rôznorodý a iba hlupák ho bude redukovať namiesto toho, aby tejto rôznorodosti pomáhal. A že chceme robiť biznis? Vám kto platí účty?

Čo to má všetko spoločné s nejakým sporom medzi X a Y a Z? Nič, a to je odpoveď na všetky otázky z úvodu. Tá odpoveď je jednoduchá: „Prečo by nás to malo vôbec zaujímať?“

PS: Ak by sa niekomu nevidel náhľad k téme dosť tématický – kosíme trávniky …

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.