COMICS SALÓN 2006


V dňoch 15. až 17. septembra sa v Bratislave v priestoroch SÚZA na Drotárskej ceste 46 uskutočnil tretí ročník medzinárodného festivalu comicsu, fantastiky, japonskej kultúry, anime a hier COMICS SALON 2006. Oproti predošlým ročníkom sa návštevníci mali možnosť „baviť“ odeň dlhšie. Tento festival bol poriadaný neziskovými organizáciami OZ AnimeCrew, GamesWEB a OZ Fantázia pod záštitou Japonského veľvyslanectva na Slovensku, s finančnou podporou Ministerstva Kultúry SR a mesta Bratislava ArsAvensis.

Za tri dni navštívilo festival 3252 návštevníkov, čím prekonal minulý ročnik, ktorý mal 1682-početnú účasť. Cieľom Comics Salonu bolo priblíženie comicsovej, fantastickej, japonskej a hernej popkultúry hlavne širokej verejnosti a zároveň podporiť mladých nadaných umelcov v ich tvorbe prostredníctvom veľkej výstavy priamo na festivale. Zároveň bola poskytnutá edukačná činnosť prostredníctvom špecializovaných maliarskych workshopov pod vedením skúsených lektorov Mangaka no Gakkou. Ako výchovno-kultúrne podujatie mohli festival navštíviť aj žiaci stredných a základných škôl za kultúrne poukazy.

Počas 3 dní konania sa festivalu prebehlo v 12 sálach 12 paralelných programov, každý v rozsahu približne 34 hodín. Program bol členený na tématických 6 sekcií ; Comics, Sci-fi & Fantasy, Japonsko, Filmy, Hry, Anime a pútavý sprievodný program.

Medzí hlavné atrakcie patrili súťaže v kreslení. Original Art, FanArt a Comics & Manga, ktoré predstavil 50 špičkových diel, ktoré boli pravou ozdobou celého festivalu. Nezabudnteľnou bola aj súťaž Cosplay o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo comicsu. Karaoke nám dokázalo, že spevákov japonskych piesní máme požehnane, a s istotou by vyhrali aj SuperStar. Veľkú pozornosť si zaslúžil aj ArtWall, kde naši maliari a návštevníci kreslili na predpripravené kresliace steny.

Filmoví fanúšikovia si mohli pochutnať na 15 filmových trhákoch Silent Hill, Superman, Xmen 3, Ice Age 2, atď. Nechýbali ani japonské filmy Sedem Samurajov od Akiru Kurosawu alebo premietanie pásma egyptských animovaných filmov. Netreba však zabudnúť na 30 hodín anime filmov.

Milovníci Sci-fi a Fantasy si prišli na svoje prostredníctvom 25 prednášok od slovenských a českých autorov. Krstom a predstavením nových diel od slovenských spisovateľov Ďura Červenáka, Alexandry Pavelkovej a Dušana Fabiána. A v neposlednom prípade filmami z danej tématiky.

Herná sekcia bolá po okraj naplnená hlavne vďaka prvým oficiálnym Majstrovstvám Slovenska v PlayStation 2, PC Cupe a turnaja PSP Challenge. K dispozícií bolo aj voľné hranie a rôzne minihry v speváckych, pohybových a tanečných hrách DDR doplnené o prezentácie chystaných titulov na najbližší rok. Perličkou podujatia bola premiéra hry Tekken: Dark Ressurection a predstavenie chystanej slovenskej hry Elveon. Nechýbali ani prednášky na tému hier od herných odborníkov z radu novinárov, teoretikov a vývojárov.

Japonská sekcia pritiahla hlavne vďaka excelentným výkonom prednášajúcich a vedúcich workshopov. Diváci mali najväčší záujem o skladanie origami, bojové umenia Slovenskej Kendo federácie a prednášku o katanách v podaní pána Kubinca. Popularitou nezaostávali ani japonsky jazyk, kaligrafia, kimoná, zvyky, vojenská výzbroj a kultúra.

Comicsová sekcia sa nedá nazvať ani sekciou, pretože comicsy bolo cíťiť všade zo stien, nie len z 18 zaujímavých prednášok v podaní vychytených publicistov, výtvarníkov a profesorov. Medzi hlavné atrakcie patril niekoľkohodinový workshop vedený odborníkmi na kreslenie comicsov a animáciu zo Slovenska. Taktiež sme sa dočkali obrovskej výstavy comicsových diel a obrazov.

Fanúšikovia japonského comicsu, mangy a popkultúry sa mohli nabažiť okrem 30 hodín anime rôznych súťaží ako bol AnimeQuiz a prednášok rozoberajúce rôzne japonske anime filmy, zvyky a zábavu.

Na oddych slúžila čajovňa, čitáreň comicsov a rôzne stoly so spoločenskými a kartovými hrami.

Hostia: Festival Comics Salon privítal hostí z 8 krajín sveta (Slovensko, Česká Republika, Egypt, Nemecko, Japonsko, Ukrajina a Francúzska).

Medzi hlavné osobnosti patril Jan Kantúrek – český kultový, mnohokrát ocenený prekladateľ Pratchettovej Zeměplochy (Plochozeme) a Howardových Conanoviek. Na festivale nechźbalo ani duo Jiří Pavlovský a Štepan Kopřiva ako hýbatelia comicsu v Čechách a na Slovensku. Pomocou vydavateľstva Crew vydali od roku 1996 veľké množstvo comicsov z celého sveta. Obaja sa môžu okrem comicsov pýšiť aj bohatou kariérou v oblasti publicistiky a scénaristiky.

Svojou účasťou aj prednáškami nás podporili aj známi celosvetoví maliari zo Slovenska p. Juraj Maxon a Milan Dubnický.

Svoje diela a prednášky predstavilo spolu vyše 50 hostí, ktorí boli odborníkmi v oblasti comicsu, maľby, sci-fi, fantasy anime, hier a japonskej kultúry.

Zaujímavosti:

– Festival Comics Salon pokrstil radca Japonského veľvyslanectva pán Hiroyuki Imahashi s pánom prekladateľom Janom Kantúrkom.

– Comics Salon usporiadal pred festivalom súťaž o plagát a trićko Comics Salon 2006. Túto súťaž vyhrala slečna Andrea Tibenská.

– Na festivale sme sa dočkali krstov a čítania 3 pripravovaných diel slovenských spisovateľov Juraja Červenáka, Alexandry Pavelkovej a Dušana Fabiána.

– K dispozícíí boli k nahliadnutiu slovenské comicsy, ktoré sa chystajú na publikáciu

– Na organizácíí priamo na mieste festivalu sa podielalo vyše 50 pracovníkov a ďalší partneri spolupracovali pred akciou.

– Účastníci si mohli vybrať a zakúpiť naživo kreslené tričká a wallscrolly s japonskými znakmi a tričká Comics Salon 2006

– Na druhých MS v PS2 sa hrali hry Tekken 5, Gran Turismo 4 a Soul Calibur 3, na PCCUPe Warcraft 3, Counter-Strike a Quake 4 a na PSP Challenge Wipeout:Pure a Tekken:DR.

– OZ AnimeCrew zorganizovalo 12 členné amatérske divadlo po vedením p.Petra Nováka a odohralo hodinové predstavenie.

Ceny Comics salónu:

Na Comics Salone sa odovzdávali ceny Comics Salonu v nasledovných umeleckých kategóriach:

– Comics & Manga ; Súťaž zameranú na tvorbu domácich comicsov vyhrala Andrea tibenská

– Počin roka – získala 1.slovenská comicsová zbierka Adamantium, ktorá vznikla vďaka Comics Salónu 2005.

– Original Art ; súťaž vlastných originálnych malieb vyhrala Andrea Tibenská

– Fan Art ; súťaž malieb podľa existujúcej predlohy vyhrala Michaela Králová

– Poviedka ; literárnu súťaž o poviedku vyhral Peter Novák

Detaily:

Comics Salon sa uskutočnil v dňoch 15. až 17. septembra 2006 v priestoroch SÚZA na Drotárskej Ceste 46 v Bratislave. Začal sa v piatok (15.9.) od 14:00 do 24:00 , v sobotu (16.9.) od 9:00 do 24:00 a v nedelu (17.9.) od 9:00 do 16:00.

– fotoreport z roku 2005 po kliknutí SEM

– viac info o podujatí: http://www.comics-salon.sk.

Foto: Smoet, Rado, Belzebub Text: Belzebub

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *