Nomad Design 2015

Rasťo Nomad Design


Rasťo „NOMAD“ Jakubek je žijúca legenda Slovenského graffiti

Vlastne ho môžeme považovať za otca graffiti na Slovensku. Pochádza z Trenčína a pôsobí ako slobodný umelec. S graffiti začal v roku 1995, teda dnes má výročie, 20 rokov v hre!

Vyskúšal všetky techniky maľby

V priebehu rokov vyskúšal rôzne techniky maľby od kresby, grafiky, maľby štetcom až po graffiti, street art, airbrush či digital art.  Jeho tvorba vďaka tomu prešla a stále prechádza tvorivým vývojom, stále skúša nové spôsoby. Realizoval už desiatky komerčných projektov aj pre veľké spoločnosti.

Samostatná výstava v Zlíne

V roku 2014 mal v Zlíne malú samostatnú výstavu svojich diel. Výstava zožala úspech. Jeho vášňou je tvorba grafických návrhov na nálepky, teda ak potrebujete originálne nálepky pre svoju firmu, alebo len tak pre seba, Nomad ich vie pre vás vyrobiť.

Dielo je dokončené ak má svoj „vnútorný pocit“ dokonalosti

Tvorí prevažne graffiti maľby so sprejmi, ktoré ho aj živia. Avšak vie spraviť aj airbrush a grafické dizajny na počítači. Rasťo má cit pre farby a detail a dielo považuje za dokončené vtedy ak má svoj „vnútorný pocit“, že v danom momente dosiahol dokonalosť.


Zopár fotiek z Nomadovej tvorby


Writerská autoreflexia – Rastislav Jakubek (2014)

Kde bolo, tam bolo, zjavili sa tvary, farby, bezohľadné výbuchy fantázie spolu s tým utajeným exhibicionizmom, verejnou tvorbou anonymov s podpismi. A tak sa stalo, že som stál v čase a priestore rukou osudu v roku 1996, koncom júna v Mníchove s bicyklom pred tým, čo ma vtedy najviac priťahovalo svojou drzou snahou o dokonalosť v silnej konku rencii rebelov-perfekcionalistov.

Bol som tam a bol som do toho namočený. Vykúpal som sa v tom a do srdca mi to vypálilo závislosť na slobode. Ukáž čo je v tebe a budeš slávny, alebo vysmiaty ako „Toy“. Môžeš si robiť čo chceš, hlas ľudu ťa vyhodnotí, aj keď sa nikdy nedozvieš úplnú „pravdu“ o sebe. Tú poznáš a cítiš len sám. Talent… áno ten ti pomáha dosiahnuť kvalitný umelecký výsledok.

Ale to vyžarovanie, to posolstvo a pocit z toho výsledku tam môže vtlačiť len duša, podvedomé kódovanie svojho citu do diela. Ego vypínam, to vo mne v nejakej sile aj tak ostáva, ale celú kontrolu a riadenie nad vecami preberá cit, ktorému potom pomáha rozum a racionálnosť.

V umení to ide, v umení je to nutné. Byť úprimný, otvorený, hlboký… a nezradiť sa. To nedokážem a ďakujem za to. Som na ceste, ale nemám GPS, lebo hľadám. Hodnoty, pravdu, silu, radosť, lásku. Niečo, čo má cenu a zmysel. Bojovník. Chce to chuť a odvahu. Ak spochybníš podstatu, spochybňuješ sám seba.

To je moja úprimnosť, úprimnosť na ostrie noža. Nomad. To som ja. Idem cez strmé hrebene a tŕne s krásnym výhľadom a slobodne. Nie dole po pohodlnej diaľnici. Na ktorej je len stres a nuda. Tam chodia len čísla v matrixe.

Robím lebo chcem, nie lebo musím. Musím len keď chcem a chcem len keď to podľa mňa treba. 🙂 Rozlišujem zlo a dobro. To musím. Aby som mohol žiť zmyselne ďalej. Vraj som „writer“, tak píšem. O sebe a zo seba. A pre vás. Graffiti je príbeh, akých je veľa. Príbeh v čase a pristore.

Ostali mi po ňom fotky a diela, ktoré treba ukázať, okomentovať, aby neboli zabudnuté. Pretože veľa vecí sa nemení. Sú nadčasové. Mení sa len čas a priestor… Ďakujem !!


Zaujíma vás graffiti a street art?

Chcete si nechať namaľovať graffiti na zákazku? V tomto článku o tom píšeme viac.
Pozrite si miesto, kde sa v Bratislave môže legálne maľovať graffiti.
Ako vzniká graffiti maľba? Máme pre vás článok ako na to.
Zopár fotiek z graffiti jamu v Bratislave


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.