s mladým, ale o to drzejším writerom menom Kast


Pri čítaní starého rozhovoru s Kastom mi napadlo, že by sme to mali zopakovať ?!
Kast: Podľa mňa ani netreba 🙂 Celý rozhovor ako je platí i dnes … až na tú časť so Žilinou. Medzičasom to bola Trnava a Banská Bystrica, respektíve ABC.

Pôvodná verzia uverejnená 17.11.2001

Mohol by si nám povedať niečo bližšie o SPKcrew.
Celé sme to začali dvaja so Senom v 1997. Samozrejme ako všetci, na začiatku sme robili veľa sračiek.V 1998 sme pribrali do crew Bisara. Časom sa povymieňalo niekoľko ľudí, napríklad aj Base istý čas písal SPK.Nakoniec zostala trojica Bisar, Seno a Kast.

Ako dlho maluješ?
No, od toho 97-ho.Bolo to tak ku koncu 1997.

Aký bol tvoj vývoj?
Na začiatku nás, ako SPKcrew asi poháňalo to, aby sme sa dostali medzi tú skupinu writerov, ktorí už malovali nejakú dobu, nejaké roky. Medzi “elitu”. Tak sme malovali. Rolu tam hrala skôr tá kvantita.Tie veci vtedy neboli príliš kvalitné. Proste platilo to isté, čo teraz. Je potrebné si vybudovať meno, aby niečo znamenalo.Chápeš. A teraz už iba malujem, je to ako zotrvačnosť. Je to ako bežná vec v mojom živote. Netreba nad tým príliš premýšlať. Proste malujem, lebo ma to asi ešte stále baví, alebo čo…….Jednoducho malovať, to je tá cesta.

Graffiti a Bratislava?
Mmmmmm, ide to dosť do sračiek, veľa ľudí prestalo malovať. A začalo strašne veľa toyov. Na druhej strane tých pár ľudí, čo ešte stále maluje sa snaží aby to mesto vyzeralo podľa ich predstáv. A to je dobre. Rešpekt BKScrew, Idyot a Daor.

Graffiti a Slovensko?
Zo Slovenska by som určite spomenul Žilinu. Páči sa mi na tých chalanoch, že teraz veľa cestovali po Európe. Napríklad toto posledné leto, Soul s nejakými ďalšími chalanmi dosť precestovali – Belgicko, Francúzko, Holandsko. Chalani proste pomalovali a to je veľmi dobré. Aj Cans, síce maluje také veci, aké maluje, ale určite majú rešpekt. Dosť ich za to obdivujem, pretože v Bratislave sú všetci leniví, alebo nemajú peniaze. U nás je málo writerov, ktorí by si vycesovali na takúto tour.

Myslíš si teda, že celková úroveň graffiti na Slovensku stúpa?
Určite. To by bolo veľmi zlé, keby sa to za tú dobu nezlepšilo. V Žiline sa mi páčia niektoré veci, sú tam takýto bomberi, ako som už spomínal. Tiež som videl nejaké vlaky z Trnavy, ktoré boli tiež lepšie ako bývali.

Čo hovoríš na toyov?
Toyovia musia byť, však každý kto začína malovať nieje hneď kvalitný writer. Na druhej strane je logické, že keď nejaký dobrý writer urobí piece a ja robím sračku nad sračky, tak mu ten piece nezničím. Ja si ani teraz nedovolím prejsť nejaký starý chrom od DTKcrew.

Aké máš plány do budúcnosti?
Teraz ide zima, takže si doma dáme nejaké striebro, vlak, čaj. V lete by som si chcel určite niekam vycestovať po Európe. Musím našetriť ešte peniaze. A samorejme reprezentovať Bratislavu a SPKcrew.

Čo ti hovorí slovo rešpekt?
Rešpekt pre ľudí, ktorí viac malujú ako chlastajú, naopak žiadny rešpekt pre toyov, ktorí si nenechajú poradiť.

Chcel by si povedať niečo na záver? Niečo, čo ti leží na srdci?
Štve ma, že maluje málo ľudí. Keď idem po ulici, skoro nič nové nevidím pribúdať. To je super pocit, keď ideš po ulici a uvidíš nové striebro na dobrom mieste, a nieje od teba. Chcel by som ešte odkázať chalaňom ako Ulmo, Bier, Risk a podobne, aby do toho zase išli a ukázali to všetkým.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.