Osemskij produkcia Krek – Páchateľ neznámij


Nie je to snáď ani tak dávno, čo som na tomto webe recenzoval album Minuta ticha od dvojice Reset & Krek. Spomínam to preto, lebo tento album je po viacerých stránkach podobný práve recenzovanému EP. Aj tento album vyšiel pod TM rekorc, aj tento album odprodukoval čisto Krek a navyše sú si veľmi podobné aj tématicky – témy smrti a posmrtna sa tu striedajú s témami o alkohole, drogách a špine.

Preto som sa pri počúvaní nemohol ubrániť porovnaniu. Album Minuta ticha je podľa mňa výborný a stále je to zatiaľ jeden z najlepších SK/CZ albumov, aké som tento rok počul. Proti nemu toto 8 trackové EP vyznieva ako malý nesmelý žiačik, ktorý by len chcel byť tam, kde majster (Reset) už je.

Páchateľ neznámij bol ohlasovaný už hádam niekoľko rokov dozadu a tak by človek čakal niečo viac prepracované. Neviem síce s istotou povedať, či ten materiál, ktorý sa na EP dostal tiež vznikal tých niekoľko rokov, ale bohužiaľ to tak znie. Niektoré tracky znejú ako po stránke rapovej (a textovej), tak aj po stránke produkčnej veľmi zle.

Aby som bol konkrétny, tak sú to Neznámy páchatel, Posmrtná grimasa a Dokážem piť viac. Keďže sú to na EP tracky číslo 1, 2 a 4, tak si viete predstaviť aká bola moja motivácia počúvať to celé vôbec ďalej. A potom zrazu príde solídny Deň druhij, po ňom najlepšia produkcia akú som od Kreka kedy počul v tracku Jebe mi a Osemskijm kvalitne odrapované posledné štyri tracky.

Čo si potom mám myslieť? Jediné logické vysvetlenie mi príde, že skutočne tie tracky vznikali tri roky a že sú dokonca na EP v (takmer) chronologickom poradí podľa dátumu vzniku. Za tú dobu sa Krek zlepšil v produkcii a Osemskij v textovaní a rapovaní. Ale možno sa mi to všetko len zdá a je to len náhoda, že mi tie tracky tak sadli/nesadli.

A tak musím len smutne skonštatovať, že som objavil zatiaľ najhorší release od TM. Stále je lepší ako mnohé iné blbosti, čo všelikde vychádzajú, ale nie je to pre mňa taká tá kvalita od začiatku až do konca, ako som bol zvyknutý. Ten potenciál tam je, Osemskij má zaujímavý prejav a často aj zaujímavé rýmy, ale niekedy potom zas spadne do nezmyselných detských veršovačiek, ktoré sú až príliš predpovedateľné. Že Krek vie odprodukovať bez problémov sám aj celý album tiež už vieme.

Tu sa ale všetko podarilo len tak na 50 percent. Ak to má byť len promo pre niečo väčšie, tak je to OK, ale ak to má byť výsledok vrcholného niekoľkoročného úsilia, tak by človek čakal niečo viac prepracované…

Aktuálnu tvorbu TM rekorc si môžete zakúpiť na artattackshop.sk. 
Prečítajte si tiež rozhovor s interpretmi

Tracklist albumu Páchateľ neznámij (TM rekorc 2011)

01 Neznámy páchatel vsp. Zverina, DJ Hlavolam
02 Posmrtná grimasa
03 Feťáci vsp. SEdláci, DJ Spinhandz
04 Dokážem piť viac
05 Deň druhij vsp. Jerry, Géčko
06 Jebe mi vsp. Slavoj, DJ 3ck
07 Ticho, sekera a smrad vsp. Reset
08 Naspeť v budúcnosti

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.