Grimaso – Let The Beat Come True.


Ambície sú výborná vec. Akurát že samotné ambície málokedy stačia. Mať talent bez ambícií je smutné. Smutnejšie však je mať ambície a ani kúsok talentu. Otázne teraz je, či táto sarkastická poznámka platí, alebo neplatí na nový Grimasov producentský album.

Pred viac než dvomi rokmi som napísal, že Grimaso na svoj producentský debut Kto dá viac nedozrel. To bola pravda. Dnes je iná situácia nielen v domácom hip-hope, ale aj pri počúvaní Let The Beat Come True. Síce miestami rozčuľuje, no väčšinou sa páči a nerobí svojmu tvorcovi hanbu. Ak si samozrejme uvedomíte mantinely, v ktorých sa tento nosič pohybuje.

Sú totiž dva prístupy ako vnímať hudbu. Pri jednom systematicky vyhľadávate nové veci, formálne či obsahové experimenty. Sledujete trendy, nové zvuky, nové žánre. To nie je nový Grimaso. Nesnaží sa búrať tabu, nerobí hip-hop inak, neponúka nové smerovanie v rape. Lenže úprimne, koľko ľudí (po celom svete) to dokáže?

Druhou možnosťou je potom uspokojiť sa s poctivou prácou. A aj napriek niektorým výhradám ju Grimaso urobil. Ostáva otázkou, či toto nasadenie ešte niekto ocení.

Za dobrú voľbu považujem, že ten album je viac inojazyčný ako slovenský. Nerozčuľujú zbytočné reči ešte zbytočnejších rapperov, ktorých je slovenská scéna plná. Takto je prítomnosť slovenčiny príjemnou zmenou.

Škoda však, že niektoré veci nefungujú. Občas rapperom ujde rytmus a samotný Rytmus ušiel úplne. Chápem, že toto meno funguje ako nálepka, cez ktorú sa dajú veci predať. Patrik je slovenský marketingový zázrak a nech si o ňom myslíme čokoľvek, prinajmenej tento talent mu nikto nemôže uprieť. Lenže v skladbe Hip Hop ide hore rapuje – ako to povedať… Mizerne? Niekde som čítal, že to je surová autentickosť minulých rokov. No, asi máme každý iné spomienky.

Keď však budem o desať rokov zvedavý, ako znela domáca rapová produkcia v roku 2010, pravdepodobne si pustím niečo od Beneho, Mojej Reči alebo Gramo Rokkaz. A pokojne siahnem aj po Grimasovom Let The Beat Come True.

Lebo aj tento eklektický album plný rôznych štýlov a prístupov (synťáky aj crate digging) má v sebe kúsok nostalgie, kúsok diskotéky a kúsok snahy zmeniť zákony trhu, ktoré sú (bohužiaľ) neúprosné.

Tracklist:

1.Intro
2.Music is my life feat. Nironic
3.Get low feat. S.A.S
4.V tvojej hlave feat. H16
5.Hip hop ide hore
6.Money money get it get it feat. Young De
7.Really real feat. Meloe Melodic
8.Movement feat. Evidence, S.A.S, Stephano Moses
9.Buh feat. Hugo Toxxx
10.Alibi feat. Suvereno, Dominika Mirgova
11.Tell me feat. Gigi Gabor
12.Do it big feat. Affiliated Soldierz
13.Forbidden feat. Rasco, ZPU
14.Mantra skit
15.Skener feat. Suvereno
16.Hip hop international feat. KAF
17.Closer to you feat. Tom Malar, Nironic
18.Get low RMX feat. S.A.S

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.