Girl Power Movie: Rozhovor so Sany + premiéra graffiti filmu na Slovensku

Girl Power Movie: Rozhovor so Sany + premiéra graffiti filmu na Slovensku


Ísť proti predsudkom, byť žena, precestovať celý svet, napísať svoje meno a nenechať sa pri tom chytiť.

Autobiografický film o životnej ceste SANY a ďalších writerkách žijúcich dvojitý život. Riskujúcich všetko pre svoju kontroverznú vášeň – GRAFFITI.

Film, ktorý nenatočíš, ak nie si graffiti writer. Aké to je, keď sa sny stanú skutočnosťou a aká cena sa za to platí.

Girl Power Movie je dokumentárny film o ženách, ktoré zasvätili svoje životy subkultúre graffiti, ktorej dominujú muži. Dokument je založený na silnom osobnom príbehu pražskej writerky Sany, ktorá ho nakrúcala po celom svete viac ako sedem rokov. Film nás zoznámi so ženskými writerkami z pätnástich svetových miest. Fascinujúci cestopis prichádza s novým pohľadom na fenomén graffiti. Ten je širokou verejnosťou často chápaný ako vandalizmus, ale možno ho vnímať aj ako životnú cestu.


Dokument nám priblíži writerky od Prahy, cez Moskvu, Kapské Mesto, Sydney, Biel, Madrid, Berlín, Toulouse a Barcelonu až po New York. Graffiti komunita je tvorená v drvivej väčšine mužmi, medzi ktorými panuje názor, že graffiti – a predovšetkým to ilegálne – nie je vec pre ženy. Napriek tomu sa ženy v graffiti za posledné roky viac emancipujú, vznikajú ženské graffiti výstavy, časopisy a weby.

Girl Power Movie zachytáva príbehy žien, ktoré v prevažne mužskom graffiti svete obstáli. Uvidíme ich, ako sa vkrádajú do dobre zabezpečených vlakových dep, ale aj v ich „normálnom“ civilnom živote. Girl Power nie je len vhľadom do graffiti sveta, zachytáva aj silný príbeh českej writerky Sany, ktorá sa v roku 2008  rozhodla emancipáciu žien v graffiti zachytiť a dať ženám a dievčatám možnosť sa vyjadriť. Girl Power Movie sa nakoniec nakrúcal dlhých 7 rokov. V dokumente sledujeme jej život s graffiti, jej motiváciu a životné hodnoty, ktoré sa s bežiacimi rokmi menia.


Zoznámime sa tiež s jej rodinou, ktorá o druhom živote Sany nemá žiadne tušenie. Sany obetuje pre film veľa, a aj keď dôjde na koniec síl, odmieta sa vzdať svojho sna – natočiť historicky prvý dokument mapujúci ženy v graffiti. Uvedomuje si, že človek z vonku by tento film nikdy nenakrútil.

Film neobhajuje graffiti, ale prichádza s novým pohľadom na tento svetový fenomén, ktorý je väčšinovou spoločnosťou považovaný za vandalizmus. Graffiti writeri väčšinou nedokážu vysvetliť, prečo graffiti tvoria. Je to preto, že graffiti je určitou formou závislosti. Je to vášeň. Je to únik. Je to zmysel, je to láska, je to náboženstvo, je to túžba. Túžba zanechať stopu, túžba zanechať svoj odtlačok, ktorá je stará ako ľudstvo samo.

„Až film Girl Power mi ukázal, akou silou niektoré ženy disponujú. Pre mňa ako pre človeka, ktorý nemá s graffiti scénou nič spoločné, bolo fascinujúce pozrieť sa pod pokrievku tejto problematiky. Náš film nie je len dokumentom mapujúcim jednu ľudskú posadnutosť, ale predovšetkým príbehom, kam až možno zájsť pri napĺňani svojho osobného sna,“ hovorí Martin Hůlovec z Punk Film, producent filmu Girl Power.

Rozhovor so Sany:

Sany vyštudovala marketingovú komunikáciu. Je jedna z mála aktívnych writeriek v Českej republike. Graffiti sa venuje takmer 15 rokov. Je členkou dvoch čisto ženských grafiiti crew – Girl Power a PUFF. Aktívne sa podieľa na organizovaní kultúrnych podujatí v Prahe a v zahraničí. V Prahe produkovala niekoľko graffiti a street art festivalov napr. Martha Cooper Files či Past Present Future. Je pravidelne pozývaná na graffiti jamy a diskusie s rodovou tématikou po celej Európe. Jej práce sú súčasťou mnohých graffiti publikácii.

Ako si sa dostala ku graffiti?

Na prelome tisícročí mi bolo 15 rokov. V Modřanech som chodila na základnú školu. Bola tam dlhá električková trať a ja som si všimla, že na ňu každý deň pribúdajú graffiti mená. Jeden deň tam bol Ash a na druhý deň napríklad Today. Potom som išla ku škole a videla som tam tie mená znovu. Začala som hľadať súvislosti. Pýtala som sa sama seba, kto a kedy tie veci robí a ako vyzerá. V tej dobe som tiež nemohla chodiť v noci von, preto ma to fascinovalo. Začala som to na skúšať kresliť na papier a potom som začala maľovať s mojou kamarátkou. Spoznali sme ďalšie dievčatá, čo chceli maľovať a založili sme crew Girl Power. Časom s tým však dievčatá prestali a ja som zostala v Prahe sama.

Aké je postavenie dievčat na graffiti scéne?

Ja som nikdy graffiti nedelila na chlapcov a dievčatá, ale tá scéna delila nás. Preto som sa o tu tému začala zaujímať, rozhodla sa podporiť ženy v graffiti. Pokiaľ sa bavíme o Českej republike, tak je to rozhodne oveľa lepšie, než to bývalo. Predtým mi chlapci kradli farby alebo moje graffiti zámerne ničili nápismi „Vráť sa do kuchyne“. To je našťastie preč a dievčatám, čo teraz začínajú, sa to nedeje. Ja maľujem takmer 15 rokov, namaľovala som toho veľa aj po svete.

Organizovala som v Prahe veľa akcií na podporu graffiti komunity, napríklad výstavu grafity writeriek Girl Power Forever, ďalej výstavu legendárnej fotografky Marthy Cooper – Martha Cooper Files, graffiti street art festival Past Present Future alebo premietanie slovenského graffiti videa Show Must Go On. Natočila som dokument o graffiti, ktorý ide do kina a bude ho vysielať Česká televízia. Pomáham tiež ďalším menším projektom. V graffiti som svojím spôsobom obstála, dokázala, že to je moja vášeň a životný štýl. Takže dnes už sa nedá povedať, že graffiti nie je pre dievčatá.

Bohužiaľ si stále myslím, že ako dievča toho musíš dokázať viac ako chlapec, alebo byť extrémne výnimočná, aby ťa scéna prijala. To platí aj v iných oblastiach, kde dominujú muži. Celkovo dnes maľuje viac dievčat, pretože majú vzory, ktoré im ukazujú, že to ide. Na druhú stranu nedávno vyšla knižka All City Queens, ktorá mapuje svetovú dievčenskú graffiti scénu. Tá knižka ukazuje, že dievčat, ktoré pri graffiti vydržia a sú skutočne dobré, je stále veľmi málo. Možno to tak má byť. Graffiti, predovšetkým jeho ilegálna časť, nie je pre každého. Je ale úplne jedno, či si dievča alebo chlapec. Ale ide o to, či v to veríš a robíš to s totálnym nasadením.

Prečo si sa rozhodla natočiť dokument Girl Power Movie?

V roku 2009, kedy som začala s natáčaním, som bola v Prahe jediná baba, ktorá aktívne maľovala. Vedela som, že vo svete je už celkom dosť dievčat, ktoré sú tiež aktívne. Tým myslím pár desiatok, oproti tisícom mužských graffiti writerov. Zaujímala ma motivácia ostatných writerek, prečo niečo tak nebezpečného robia a samozrejme som ich chcela spoznať. V neposlednom rade som ženy v graffiti chcela podporiť a urobiť niečo, čo nám už nikto nevezme. Netušila som ale, ako veľmi mi to rozhodnutie zmení život. Že to bude dlhá a tŕnistá cesta.

Ako ti to zmenilo život?

Pred natáčaním som žila dva životy, ktoré sa vzájomne dopĺňali a ja som ich zamieňala podľa potreby. Pre natáčanie Girl Power som sa postupne vzdala vecí, ktoré by normálnemu človeku prišli nelogické. Prišla som o dobre platenú prácu manažérky, prerušila štúdium na vysokej škole a zadĺžila sa. To samozrejme ovplyvnilo môj osobný život. Ale neľutujem to. Viem, že to za to stálo.

Financovanie každého dokumentu je boj. Ako prebiehal ten tvoj?

Vo filme je dobre vidieť, kam až je človek ochotný zájsť a obetovať sa, keď si ide za svojím snom. Od začiatku sme vedeli, že aj keď budeme pracovať bez nároku na honorár, celkový rozpočet sa vyšplhá na niekoľko miliónov. Po roku hľadaní sme konečne našli producenta, riešili predbežnú zmluvu a natáčanie dotovali z vlastných peňazí. Nakoniec náš producent prerobil v inom projekte desiatky miliónov a povedal nám, že o Girl Power nemá záujem, nech sa s ním pokojne súdime.

Vedeli sme, že to nemá zmysel, dostali sa do veľkých finančných problémov, ale v natáčani sme pokračovali ďalej. Rozbehnutý vlak nešlo zastaviť. Toto všetko v Girl Power uvidíte, pretože sa z toho stala jedna dejová linka. Film sme dokončili vďaka podpore mestských projektov BU2R, ktoré film podporujú od roku 2012, keď som ich oslovila. Potom sme stáli pred ďalšou úlohou: prebrať 120 hodín nakrúteného materiálu. Keď sme ho dostali do konkrétnejšieho tvaru, našli sme spoluproducenta, získali podporu Štátneho fondu pre podporu a rozvoj českej kinematografie a Českej televízie. Vďaka ním sme mohli Girl Power dokončiť. Hoci dostať film do plusových čísel vnímam ako beh na dlhú trať, verím, že sa to podarí.

Stálo to za to?

To je otázka, ktorú si kladiem skoro každý deň. Ak by som sa tak nerozhodla, bola by som úplne iný človek. Otázka je, či lepší. Ale myslím, že to určite stálo za to. Film som natáčala 7 rokov, a to je dlhá doba, ktorá sa javí ešte dlhšia, keď neustále utekáte pred problémami. Prvý rok natáčania nás zradilo veľa ľudí, ktorým som verila. Tým vznikali zádrhle, ktoré sa tiahli po celú dobu. To je však už samotný príbeh Girl Power. Často stretávam dievčatá, ktoré hovoria, ako sa na film tešia. Myslím si, že mnohých ženám môže Girl Power dodať odvahu ísť za svojím snom.

Aký je Girl Power vlastne dokument?

Film, ktorý by nedokázal natočiť nikto mimo graffiti komunitu – navyše v tak veľkom rozsahu. Je to prvý dokument, ktorý mapuje túto doteraz nezfilmovanú tému. Tiež rúca niektoré stereotypy. Vo filme naviac uvidíte veľa miest, kam sa pravdepodobne bežne nepozriete a situácií, ktoré človek len tak nezažije.

Koho si prizvala k spolupráci na Girl Power?

Kameramana Ondreja Rybára, ktorý sa vždy pohyboval okolo pražskej hip hop scény. Dodnes si vlastne nedokážem predstaviť iného kameramana, ktorý by išiel do tých všetkých akcií a situácií, ktoré boli niekedy aj životu nebezpečné. Ďalej potom Jána Zajička, ktorý pracoval na dokončení Girl Power ako spolurežisér.

Je nielen uznávaný režisér, ale aj priekopník graffiti scény v Čechách. O strih sa postaral Zdeněk Marek, ktorý strihal napríklad dokument Český sen. Zvuk sme zverili talentovanému Petrovi Hofmanovi, hudbu skomponoval Ondřej Skala, ktorého môžete poznať z projektu Ježiš tiahne na Berlín.

Premiéra filmu Girl Power Movie na Slovensku

Premiéra filmu Girl Power na Slovensku bude 1.10.2016 v DK Zrkadlový Háj v Bratislava-Petržalka. Pridaj sa do Facebook eventu Girl Power + Low Society – Bratislava

Viac sa dozvieš o filme na www.grilpowermovie.com alebo facebook.com/girlpowermovie


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.