PÚŠTNY KVET


Originálny názov: Desert Flower/Wüstenblume
Žáner: životopisná dráma
Krajina pôvodu: Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko
Minutáž: 124 min.
Rok výroby: 2009
Oficiálna stránka: www.desertflower-movie.com

Réžia: Sherry Hormann
Hudba: Martin Todsharow
Hrajú: Liya Kebede, Sally Hawkins, Timothy Spall, Juliet Stevenson, Craig Parkinson, Anthony Mackie, Meera Syal, Soraya Omar-Scego

Životný príbeh modelky Waris Dirie, pôvodom zo Somálska. Jej zaujímavý, no mimoriadne bolestivý a ťažký osud bol knižne publikovaný v roku 1998. Svet sa dozvedel viac o problematike ženskej obriezky. O 11 rokov neskôr je príbeh sfilmovaný.

Na začiatku sa zoznámime s mladým dievčaťom Waris, jej rodinou a životom v somálskej púšti. O pár minút nás príbeh prenesie do Anglicka, kde sa už dospelá Waris trápi s nástrahami veľkomesta. Nevie anglicky, nemá kde bývať a nikoho nepozná. Náhoda a osud ju dá dokopy s predavačkou (a tanečníčkou?) Marilyn. Život sa Waris postupne mení k lepšiemu. Objaví ju známi fotograf, ktorý očarený jej neskutočnou krásou nafotí prvé fotky, ktoré jej otvoria dvere modelingu. Herečka Liya Kebede je neuveriteľne krásna žena, preto práve časti s fotením boli priam umeleckým zážitkom pre diváka.

Neuveriteľnosť niektorých situácii vraj núti diváka zamyslieť sa nad skutočnosťou daných situácii. Prečo? Ak ste rovnako krásna, oslovia na ulici aj vás. Rovnako sa môže stať, že v najhorších životných situáciách spoznáte priateľa na celý život. Ak ste silná osobnosť, nezištná ľudská bytosť, využijete svoju slávu pre dobrú vec, tak ako Waris. Prečo aspoň raz nevidieť film, ktorému radi uveríte tieto „neuveriteľné udalosti“?

Takmer celý film čakáte na odhalenie psychickej traumy ohľadom ženskej obriezky. Režisérka filmu nám odkrýva kúsok po kúsku bolesť a traumy ženy, ktorá dokázala zmeniť svoj život a usiluje sa o to, aby ho zmenila tisíckam žien s podobným osudom. To, načo väčšina v kine možno čaká prišlo k záveru. Scéna, kedy k obriezke prišlo dojíma, človek nechápe, ako niečo také môžu malým dievčatám robiť, krútite hlavou, neveríte. Fyzická bolesť časom možno pominie, rana sa zahojí, jazva však ostane….aj na duši.

Nepopieram, že práve skutočnosť, že ide o žensky veľmi citlivú tému ma „dostala“ a preto som sa rozhodla venovať filmu pár riadkov aj v našom filmovom okne. Možno si poviete, že film hrá na city. Je pravda, že každý film, v ktorom ide o závažné témy, ľudsky bolestivé a dojímavé príbehy, dokáže zvlhčiť ľudské oko. Ak každý (či už o týraní ľudí, zvierat, ekologických katastrofách, vojnách, chorobách, epidémiách, povodniach… ) zmení pohľad na svet čo i len jedného človeka, pohne „nitky“ na správnych miestach a svet sa postupne zmení k lepšiemu, ďakujem zaň.

Osobne mi v tomto filme, nejde o kvalitu spracovania (i keď je podľa mňa na dobrej úrovni), ide skôr o posolstvo a život, aký si Waris dokázala vybojovať. Byť tak silnou osobnosťou sa nepodarí každému.

Waris Dirie je od roku 1997 Veľvyslankyňou UNFPA (United Nations Population Fund) pre odstránenie problému ženskej obriezky vo svete.

Ps: Soundtrack je rovnaký ako film ….

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.