PARFUM _ PRÍBEH VRAHA


Originálny názov: Perfume: The Story of a Murderer
Žáner: drama / thriller
Rok výroby: 2006
Krajina pôvodu: Nemecko/Francúzsko/Španielsko
Oficiálna stránka: http://www.parfum.film.de
Réžia: Tom Tykwer
Hrajú: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood

Ahoj, volám sa Kristína a mojou najobľúbenejšou vôňou je vôňa kvetinového parfumu, letného dažďa, citrusových plodov, vanilky, medového krému a čistej pokožky. A čo Vy ? Na svete je milión druhov vôní, každému prirastie k srdcu iná. Evokuje v ňom príjemné spomienky, pocity. Vôňu, ktorú preferujeme vypovedá o našej osobnosti, ovplyvňuje našu náladu, dokonca dokáže robiť zázraky s naším citovým a sexuálnym životom. Všetci túžime prijemne voňať, cítiť sa sviežo a to isté očakávame od iných ľudí. Veď komu by voňalo spotené podpazušie viac ako čistá, svieža vôňa divokej ruže alebo ostré korenisté esencie. Nie náhodou vzrastá záujem o vonné tyčinky, sviečky a rôzne iné „aromatiká“. V dnešnej dobe rozlišujeme až 60 000 vôní, z ktorých sa dá vytvoriť asi 800 parfumov. Neuveriteľné. Neexistuje však veľa ľudí, ktorí by sa vo svete týchto „lákadiel“ vyžívali viac ako hrdina filmu, ktorý sa určite oplatí vidieť.

Reč je samozrejme o filme Parfum – Príbeh vraha, ktorý rotuje v našich kinách nejaký ten piatok. Dovolím si tvrdiť, že k sebe prilákal množstvo divákov, či už z čistého záujmu, nudy alebo zo zvedavosti, či sa zhoduje s rovnomennou knihou Parfum spisovateľa Patricka Süskinda z roku 1985, ktorý sa okamžite stal bestsellerom. Osobne som knihu bohužiaľ nečítala, tak nedokážem porovnať, ale napísať svoje zážitky z filmu ešte dokážem : )

Jean – Babtiste Grenouille nemal ľahký život. Narodil sa v špinavom a smradľavom Paríži v 18 storočí. Od narodenia mal výnimočnú schopnosť, ktorú nedostane do vienka len tak hocikto. Jeho vycibrený zmysel pre vôňu mu môžeme iba závidieť … alebo nie?

Ako sa hovorí nič sa nemá preháňať. U Jeana – Babtiste-a bola však posadnutosť vôňou až chorobne prehnaná. Je jasné, že to myslel dobre a z čistým úprimným záujmom. Ale na pomery, ktoré boli v 18 storočí a taktiež dnes, sa netoleruje zabíjanie nevinných dievčat, kvôli parfumu. Aj keď to, čo tento spomínaný „parfúmik“ dokáže, by chcel zažiť nie jeden človek. Mám na mysli scénu hromadného milovania na námestí, parfum svojou vôňou dokáže omámiť naozaj každého. My dámy môžeme byť právom pyšné, že hlavné esencie tohto zázraku sú vlastne vône nás, nášho tela.

Režisér Tom Tykwer je známy najmä filmom Lola beží o život. No oddnes ho bude každý poznať predovšetkým vďaka tomuto filmu. Herci sú mi viac- menej neznámy, až na Dustina Hoffmana pochopiteľne (hmlisto aj Alan Rickman). Hlavný hrdina v podaní Bena Whishawa nám dokonale predviedol herecké umenie, aké sa patrí. Žiadny afekt, perfektné vžitie sa do úlohy, no proste „zožerete“ mu to všetkými desiatimi. Mňa dokonale omráčil jeho nechápavý, miestami „dementne“ pôsobiaci výraz. Máte chuť poľutovať ho, ale zároveň ho znenávidieť za to, akým spôsobom presadzuje svoj dokonalý talent.

O tomto filme sa nedá hovoriť výlučne v superlatívoch. Miestami pôsobí príliš zdĺhavo, niekedy sa v ňom zamotáte a inokedy sa neviete rozhodnúť, či bol super, alebo „len“ dobrý. Pre mňa osobne bol príjemným zážitkom, zanechal vo mne rôzne pocity a ešte viac ma uistil, že nie som jediný blázon do vôní 🙂

O PREDLOHE_ Príbeh brilantného a vražedného parfuméra sa po prvý raz objavil na pultoch kníhkupectiev v roku 1985, keď ho vydalo nakladateľstvo Weiss Diogenes Verlag. Svojmu autorovi Patrickovi Süskindovi, ktorý sa narodil roku 1949 v Ambachu pri jazere Starnberger See, priniesol nevídaný celosvetový úspech. Parfum sa stal na pätnásť týždňov číslom 1 v rebríčku Spiegel Bestseller Charts a počas nasledujúcich 49 týždňov sa udržal na špičke rebríčka Buchreport Bestseller Charts. Po celom svete sa ho predalo viac než 15 miliónov výtlačkov, z toho v Nemecku 4 milióny. Tento pútavý román bol preložený do 45 jazykov – vyšiel dokonca aj v latinčine.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *