KRVAVÉ BLING-BLING


Originálny názov: The Blood Diamond
Žáner: dobrodružná dráma
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2006
Oficiálna stránka: http://blooddiamondmovie.warnerbros.com
Réžia: Edward Zwick (Posledný Samuraj, Legenda o vášni)
Kamera: Eduardo Serra
Hudba: James Newton Howard (Batman začína, King Kong)
Hrajú: Leonardo DiCaprio (Letec, Titanic), Jennifer Connelly (Čistá duša, Rekviem za sen), Stephen Collins (Šialená jazda), Djimon Hounsou (Constantine, Ostrov)

Bling-Bling ,diamanty, „démanty“, je jedno ako si nazvete XZ karátový náhrdelník, prsteň a ostatné ozdoby od výmyslu sveta. Každému je jasné, že žijeme dobu materializmu, v ktorej sa hodnota človeka často meria pohľadom na jeho značkové handry, dokonalý vzhľad a v neposlednom rade výbavu šperkov. Celebritám nestačí obyčajná bižutéria, tá je určená nám, smrteľníkom. A ani hip-hop nie je výnimkou. V každom videoklipe vidíme raperov v super handrách, autách a s blyštiacim sa diamantom na krku. Ľudstvo zabúda, respektíve vôbec nemyslí na to, odkiaľ sa ich drahokamy dovážajú, či za ich krásny smaragdový prsteň nemusel nevinný človek zaplatiť životom. Áno pripúšťam, môže isť o neznalosť problematiky „krvavých“ diamantov z konfliktných oblastí. Ani ja som o tom príliš nevedela. Najlepším spôsobom ako sa s týmto závažným problémom oboznámiť, je pozrieť si film „Krvavý diamant“. A to vám prisahám 🙂

Dúfam, že herecké obsadenie, hlavne v prípade Leonarda DiCapria neodradí jeho neprajníkov od návštevy kina a zhliadnutia tohto filmového dobrodružstva. Leo sa za pár rokov vypracoval na naozaj skvelého herca, dokáže zahrať sladkého milovníka, drsného policajta, podvodníka, falšovateľa šekov ….. vlastne ma nenapadá nič, čo by zahrať nezvládol :). Za asistencie Jennifer Connelly a Djimona Hounsou.a nás prevedú drsným svetom krvavej politiky. Príbeh situovaný do africkej Sierra Leone roku 1999 spočiatku pripomína dobre zvládnutý scenár niektorého zo šikovných hollywoodských scenáristov. Ak si však uvedomíme, že je táto situácia bohužiaľ skutočná, donúti nás to k hlbšiemu zamysleniu.

Bývalý žoldnier zo Zimbabwe Danny Archer (Leonadro DiCaprio) žije úplne odlišný spôsob života, ako rybár Solomon Vandy. Osud je však nevyspytateľný a ich životy sa onedlho spoja v boji o život. A samozrejme diamant. Obaja sa ho snažia nájsť, no dôvody sú rozdielne. Archer zarába na živobytie výmenou diamantov za zbrane. Nájdenie vzácneho ružového diamantu by pre neho znamenalo vykúpenie zo sveta násilia, korupcie a samozrejme letenku preč z Afriky. Solomonova situácia je komplikovanejšia, ak nájde diamant bude jeho rodina zachránená, inak povedané (napísané) ak ho nenájde bude mŕtvy. Do toho všetkého sa zamotá sympatická novinárka Maddy Bowen, ktorá sa snaží odhaliť čistú pravdu o špinavom obchodovaní s diamantmi.

Príbeh okolo diamantov pripomína stále dookola sa točiaci kruh rôznych udalostí a zvratov. Dalo by sa to vysvetliť aj takto: bohatí ľudia, ktorí milujú drahé šperky požadujú neustále sa zlepšujúcu kvalitu a vzhľad svojich miláčikov, pričom sa nezaujímajú o to, ako sa k týmto kameňom dostanú obchodníci. Tí samozrejme zaťahajú za správne páky, pričom sa nehanbia použiť aj nekalé praktiky. Z celej situácie ťažia africkí povstalci. Dodávajú diamanty, aby mohli nakúpiť, čo najväčší počet zbraní. Technológia ide neustále dopredu a zbrane taktiež. Celá situácia je k poľutovaniu. Vidieť 9ročného chlapca so zbraňou v rukách nie je v týchto krajinách bohužiaľ žiadnou raritou.

Afrika však nie je jedinou destináciou, v ktorej sa takáto situácia odohravá. Predmetom boja nemusia byť práve diamanty. Zoberte si iba Irak, Kosovo. Politika dokáže proti sebe postaviť vlastných krajanov a umieranie nevinných je skoro na každodennom poriadku. Ale späť k filmu. Silný a dojímavý príbeh je hlavnou zbraňou celého filmu. Celkový dojem však dotvára krásne prostredie, vynikajúci soundtrack a v neposlednom rade herecké obsadenie. Nechýbajú dojímavé scény lákajúce uroniť zopár sĺz, ktoré sa striedajú s akčnými, miestami dych vyrážajúcimi momentmi.

PS: A ak nič iné, počas záverečných titulkov dobre „šlape“ Nas s trackom Shine on ´em

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.