O slobode slova


Keď som si minulý týždeň čítal správy popisujúce priebeh „mítingu“ takzvanej Iniciatívy za slobodu slova, za ktorou stoja ľudia z okruhu už našťastie zrušenej Slovenskej pospolitosti, a ktorí potrebovali verejne demonštrovať svoju podporu arcibiskupovi Sokolovi, nestačil som sa čudovať.

Nejde pritom ani tak o to, že Sokol propagoval klérofašistickú Farskú republiku, ani o to, že ŠTB udával svojich kňazských kolegov. K nepríčetnosti ma priviedlo zatýkanie mladých antifašistov, ktorí podľa polície asi chceli narušiť pokojný priebeh demonštrácie. Nehľadiac na to, že o mladých z Antifa si tiež myslím všeličo.

Aby sme si rozumeli, slobodu prejavu považujem za jedno z najdôležitejších ľudských práv. Lenže každá sloboda končí tam, kde začína sloboda iného. Môžeme síce strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že sa nás to netýka, no ono sa nás to bohužiaľ týka. Až vám dobodajú na nábreží spolužiaka, môžeme sa baviť aj o morálke.

Pretože je všetkým úplne jasné, že táto Iniciatíva o slobode slova počula len na prednáškach svojho samozvaného guru Mariána Kotlebu,. Rovnako ako to, že je naviazaná na domáce neonacistické prúdy. A tváriť sa, že veď práve teraz nič nerobia, je alibizmus par excellence. Otázne je, či vlastne nič nerobia, keďže propagácia štátu, ktorý dobrovoľne vyviezol nezanedbateľnú časť svojho obyvateľstva v dobytčákoch na smrť do koncentračných táborov, by malo byť trestné. Tuším aj je.

Apropo, podľa zákona 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve §10 (1) obec, ktorej sa zhromaždenie oznámilo, ho zakáže, ak by oznámený účel zhromaždenia smeroval k výzve:

a) popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie alebo na roznecovanie nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov. Tak neviem o čom.

A potom skúste brať mašinériu slovenskej justície a prokuratúry vážne. Ide to len ťažko.

Tentoraz odporúčame celovečerný dokument First Descent. Ak si odmyslíte dementný slovenský preklad Extrémne svahy, je to film, ktorý poteší každého fanúšika snowboardingu. A mnohým tým trendy deckám na dnešných svahoch možno konečne povie, o čom to ten snowboarding vlastne je. Amen 🙂

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *