Grafity dizajn na bytovom dome v Bratislave

Grafity dizajn na bytovom dome v Bratislave


Boli sme oslovení na spoluprácu pri projekte, kde farebná grafika skrášlila fasádu bytovky.

Počas rekonštrukcie na Miletičovej 60 v Bratislave sa bývalá ubytovňa premenila na polyfunkčný bytový dom a „zelené“ kvapky rosy skrášlili jeho fasádu.

Steblá a zelené kvapky rosy

Maľbe predchádzala komunikácia s investorom a staviteľom, kde sme si na sérii stretnutí upresnili, čo má byť na fasáde budovy namaľované. Investorom a developerom polyfunkčného objektu Miletičova 60 je spoločnosť PROFINEX estate, s.r.o., ktorá si ako svojho generálneho dodávateľa vybrala a zazmluvnila spoločnosť YIT Slovakia a.s.. Maľba má pomocou umeleckého stvárnenia pripomínať steblá trávy s kvapkami rosy. Teda, akoby celá budova bola „ponorená“ do čerstvej rannej trávy 🙂

Prvé kvapky rosy skrášlili prednú a zadnú časť fasády v auguste 2016 a maľovali sa z postaveného lešenia. Posledné kvapky na bočnej fasáde domu boli dokončené z výsuvnej plošiny vo februári 2017. Maľovalo sa po etapách v priebehu šiestich mesiacov podľa toho, ktorá časť fasády bola dokončená. Celkový čas práce bol zhruba 30 dní od skorého rána až do zotmenia.

Ručná maľba so sprejom vo výške

Celú maľbu namaľoval ručne so sprejom slovenský grafity a street art umelec Rasťo Nomad, ktorý má dlhoročné skúsenosti s podobnými projektami. Maľovanie grafiky kvapiek na fasádu nebolo jednoduché. Hlavne v zime hralo počasie svoju rolu doslova každý deň. Keď prší alebo silno fúka vietor, nedá sa maľovať. Tiež práca vo výške môže niektorým umelcom spôsobovať problémy. Nomad však s výškou problémy nemá.

Finálna podoba maľby grafiky na bytový dom Miletičova 60

Maľba z výsuvnej plošiny je sen každého sprejera, je to však náročna práca a drina

Jemné tieňované prechody potrebujú pevnú ruku a cit umelca.

Priebeh grafity maľby na bočnú fasádu bytového domu

Maľovanie do výšky 33 m od zeme

Na Slovensku sa už realizovali iné maľby na budovy. Tá na Miletičovej je unikátna rozsahom a kompozíciou. Môžeme s prehľadom prehlásiť, že takýto dizajn budovy sa na Slovensku ešte nepoužil. Nakoniec z toho vzišla veľmi podarená rekonštrukcia 🙂

Maľba na fasáde ako orientačný bod

Maľba bude zároveň slúžiť aj ako orientačný bod pre návštevníkov, ktorí bytový dom nájdu rýchlejšie, pretože namaľované farebné dielo vám udrie do očí už z diaľky ?

Galéria: Sprejová maľba skrášlila budovu v Bratislave

Ak budete v najbližšej dobe nakupovať čerstvú zeleninu na trhovisku Miletičova, môžete si popritom prezrieť aj toto originálne dielo na vlastné oči ?

Páči sa vám takáto maľba a chcete aj vy vkusne skrášliť svoj interiér alebo exteriér, napríklad u seba doma, alebo vo firme, neváhajte nás kontaktovať.

Spoločne vymyslíme originálnu maľbu, ktorá vkusne skrášli váš priestor.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.